Nem felel a tanár a gyerekért (beszélgetés)
Nyilván a szülő semmiképpen nem tudja magát felmenteni a felelősség alól, még akkor sem ha hivatalosan vagy törvény szerint nem is felelős egy-egy konkrét helyzetben - de ez így normális szerintem.
Szerintem nagyon körültekintően jársz el, de tényleg igaz, hogy semmi sem biztos 100%-ig... de ennyi erővel sajnos sehová nem lehetne elengedni a gyerekeket, az enyém pl. 5 évesen Bp. belvárosában egyszerűen kisétált az óvodából. Ha ott akkor történik valami vele, gondolom a pedagógus lett vona a felelős...
Szerintem amennyiben a táboroztató pedagógus a gyerek állapotának ismeretében vállalja a gyereket, akkor attól fogva a felelősség elsősorban az övé. Persze ha valami történik, édes mindegy, ki az oka, ha a gyereknek baja esik...
Én elengedem a 12 éves jól úszó lányomat balatoni táborba, de fizetek egy kísérőnek, hogy nagyon figyeljen rá. Ha nem lesz semmi baja a gyereknek, miután hazaérnek, még adok neki pénzt.
Egy beteg gyereket csak alaposan bebiztosítva lehet elengedni bárhova. Én a beteg lányomat csak hosszas könyörgésre engedem el, azt is csak egy helyi táborba. 4-5 perc alatt odaérek, ha hívnak, nem ottalvós. A táborvezetőt tájékoztattam, a gyerek orvosával megbeszéltem. A felügyelők közül az egyikkel már beszéltem, a másikkal táborkezdéskor fogok beszélni. A tábor ideje alatt kiegészítő gyógyszert fog kapni, hogy minél kisebbre csökkentsük a roham lehetőségét. A felügyelőknek fizetni fogok, hogy figyeljenek rá, de ismerik is a lányomat, az egyik felügyelő az osztályfőnöke.
Alaposan bebiztosítottam a dolgot. Mégis, ha a lesz egy rohama, és emiatt bármi baj történik, én leszek a felelős, mert megsajnáltam, hogy a nővére egész júliusban táborban lesz, szegény kicsi meg itthon szomorkodik, és elengedtem.
A pedagógus jogai és kötelességei
Kotv.
19. § (1) A pedagógust munkakörével összefüggésben megilleti az a jog, hogy
a) személyét, mint a pedagógusközösség tagját megbecsüljék, emberi méltóságát és személyiségi jogait tiszteletben tartsák, nevelői, oktatói tevékenységét értékeljék és elismerjék,
b) a nevelési, illetve pedagógiai program alapján az ismereteket, a tananyagot, a nevelés és tanítás módszereit megválassza,
(7) A pedagógus alapvető feladata a rábízott gyermekek, tanulók nevelése, tanítása. Ezzel összefüggésben kötelessége különösen, hogy
a) nevelő és oktató tevékenysége keretében gondoskodjon a gyermek, tanuló testi épségének megóvásáról, erkölcsi védelméről, személyiségének fejlődéséről, továbbá az ismereteket tárgyilagosan és többoldalúan közvetítse,
Hmmm...ha az egyik velemeny uti a masikat es az is amit en szemely szerint tapasztaltam...
Az egyiken genetikai indok szerepel, a masikon nincs ilyen csak par gyogyszer felsorolva, a masikon rendszeres felugyelet, de nem tudjak mi a baja, en meg annyit latok majdnem minden nap, hogy ha ez manias depresszio akkor hivjatok Jezusnak
Senkit nem akarok en kritizalni...dehogy akarok en senkit sem kritizalni...elsosorban magamat
Epilepsiás gyerek esetében egy tervezett osztálykirándulás előtt a minimum az lenne, hogy a szülő és a tanár egyeztetnek, pl. megbeszélik milyen gyakran van a gyereknek rohama, a tanár tudja e biztosítani a gyógyszerek beszedését, milyen felügyeletet tudnak biztosítani a gyerek számára, mik a kiránduláson való részvétel feltételei. De ettől függetlenül, attól kezdve hogy a tanár átvette a gyereket, ő a felelős. Ha nem tudja biztosítani a gyerek felügyeletét, akkor is az ő felelőssége, megtehette volna hogy nem vállalja el. Nyilván egy ilyen esetben vizsgálni kell pl. mi vezetett a rohamhoz, pl. várható volt-e vagy volt-e valamilyen olyan oka ami a legnagyobb gondossággal sem lett volna elkerülhető (pl. beadták a gyógyszert, ami mellett esetleg évek óta nem volt roham, de mondjuk hányt egyet a gyerek és a gyógyszer nem hatott - ez pl. nem a tanár felelőssége...) De ha mondjuk elvállalt egy tartósan beteg, gyógyszert szedő gyereket és nem győződött meg róla hogy a gyerek bevette a gyógyszerét, vagy felügyelet nélkül hagyta a gyereket a vízben, az egyértelműen a tanárt terheli. A szülő olyan esetben felelő pl. ha nem tájékoztatta a tanárt a gyerek állapotáról.
Egyébként nagyon érdekes ez... pár hónapja indítottam egy fórumot arról, hogy vajon elengednék-e az 5 éves amúgy jól úszó gyereket vízparti táborba. A legtöbben lazán vették, azt mondták természetesen elengednék, nem kell túlaggódni. Ilyenkor pedig mégiscsak az derül ki, hogy a szülő leginkább saját magában bízhat, akár beteg, akár egészséges gyereke van...
Elolvastam a cikket is. Azt írja,hogy a rendőrség megszüntette a nyomozást egy a tanárnak kedvező szakvélemény miatt és nem vette figyelembe a másikat.
Ezzel viszont még nincs vége az ügynek,mert panasszal fordultak a szülők az ügyészséghez. Az ügyészség a rendőrséget,mint annak felügyeleti szerve, felülbírálhatja és folytatásra utasíthatja. Ha ez esetleg nem történne meg,akkor a szülők magánvádas eljárást indíthatnak. Tehát ők maguk lesznek a vád oldalán,nem az ügyészség. Végső soron úgyis a bíróságnak kell erről dönteni.
Jogászként mondom,hogy a tanárnak igenis van felelőssége a rábízott gyerekekért,mind az iskolában,mind pedig az iskolán kívül (értsd kirándulás, tábor)
Most néztem meg Galló Istvánné, Pedagógusok Szakszervezete Elnökének a nyilatkozatát és szerinte is fennáll a pedagógusok felelőssége. Külön írásos nyilatkozat nélkül is.
Szerintem ez természetes.
Epilepsziás gyermek esetén én is úgy gondolom, az ezzel járó felelősség nem tolható át a tanárra, ilyen veszélyes üzemben, mint egy osztálykirándulás, strandolás, igenis elvárható a szülő jelenléte.
De egy egészséges gyerekkel is megtörténhetett volna ugyanez. A tanárnak szerintem kötelessége a medence szélén állni és szemmel tartani a gyerekeket, adott esetben a helyi úszómestertől is plusz segítséget kérni a felügyeletre
Ha a tanár nem lenne felelős egy osztálykiránduláson,.vagy táborban,akkor azt a 8-12 éves,vagy akár valamivel idősebb gyerek szülőjét,aki elengedi oda a gyerekét,meg lehetne vádolni kiskorú veszélyeztetésével,hisz kvázi felügyelet nélkül hagyta a gyerekét.
Szerintem,ha valakire rábízzuk a gyerekünket,aki ezt vállalja,legyen az tanár,vagy "civil",az fele a gyerekért.
Nem gondolom, hogy mindig a tanárt lehet hibáztatni. Van egy 30 fős osztály, elmennek osztálykirándulni, és nincs más felnőtt kísérő. A gyerekeknek nincs veszélyérzete, minden buli. Ha az a tanár többször is figyelmeztette a gyereket, megpróbálta maga mellett tartani, de a gyerek nem törődik vele, megtörténik a baj, akkor miért a tanár a felelős?
Persze van, amikor egyértelmű a pedagógus hibája. Teszem azt, ahelyett, hogy a gyerekkel foglalkozna, cigizik a sarkon, vagy bőszen beszélget, hátra sem pillantva.
Osztálykiránduláson történt, szülő nem volt jelen, a tanár tudott az epilepsziáról.
(szóközt törölni kell a linkből)
3 ember irt ide...mirol is beszelunk?
Az odafigyelesrol, nevelesrol, dontesrol, felelossegrol? Duhit a tema...en is varok egy-ket pedagogust beszelgetesre...
További ajánlott fórumok:
- Kérdésre kérdéssel felelünk. Csak egy kérdő mondat!
- Ki a felelős az emberek szenvedéseiért, Isten, vagy sátán?
- Ha az apa évek óta nem jön a gyerekért...
- Etikus és szabályos-e, hogy szóbeli pótvizsgán azt a tételt adta a tanár a gyereknek, amiből írásbelin a leggyengébb feleletet írta?
- Férj harca volt feleséggel a gyerekért
- Magánbölcsi, de ki felel a gyerekért?