Műtét altatásban (beszélgetés)
Furcsa, amiket írsz, nekem ébredés után azonnal tiszta volt minden. Örültem, hogy megúsztam, hurrá. Fel kellett kelnem elhúzni a függönyt, mert szemembe sütött a nap.
Kicsit többet aludtam még, főleg napközben, de ilyen szellemi kiakadásra nem emlékszem, amit egyesek művelnek :)
Nem befolyásolja.
De úgyis mész majd altató orvoshoz, ő majd megnyugtat.
Sziasztok,
Szűk 3 hét múlva lesz egy altatásos műtétem, viszont több, mint 1 hónapja, késő délutánra hőemelkedésem lesz (nem olyan vészes 37-37.5 között) voltam már házi orvosnál, elküldött kivizsgálásokra, de egyelőre nem került ki, hogy mi okozhatja. Ez fontos lehet az altatásnál, befolyásolhatja? Nagyon nem szeretném, ha későbbre tolódna a műtét.
Ébredés után a beteghordó fiú mondta,hogy karoljam át a nyakát és átemel az ágyamba.Én meg mondtam neki,hogy ne,olyan jó itt az ölében...:-)
Utólag mesélték nekem,mert én nem emlékeztem rá,viszont őket megnevettettem :-)/Az átemelés után én vissza is aludtam/
Mit szeretsz benne? Persze, vicces, hogy ébredés után órákig nem tudjuk, hogy mit mondunk, és majd valaki elmeséli, hogy százszor megkérdeztük ugyan azt, azt hittük, hogy most érkezett és csodálkoztunk, hogy már megy is haza, stb. Nevetgélünk rajta, de nem jó azért annyira. Ez a jobbik eset, de van aki hisztizve ébred, káromkodva, ami azért már annyira nem vicces....
Ja, és aztán jön az, hogy nem tudunk aludni. Ha otthon vagyunk, akkor már OK, na de egy kórházba nem aludni, borzalom....
Nekem most mesz a 16.altatásos műtétem..
No para😉
Szerintem rohadt jó dolog az altatás..
A műtét az más dolog..
A műtőben a kéz vagy az alkar vénájába műanyag csövecskét (kanült) vezetnek be, abba infúziót adnak. Az altatást a kanülön át adott szerekkel indítják el a műtőben, és arcmaszkon keresztül oxigént adagolnak, amiből jó mélyeket kell belélegezni. Hosszabb műtétek esetén az altatókat és az erős fájdalomcsillapítókat megismételik, vagy az oxigén és altatógázok keverékét arcmaszk, gégemaszk, vagy a légcsőbe vezetett cső (tubus) segítségével közvetlenül a tüdőbe juttatják. A tubust, vagy más légút biztosító eszközt csak akkor helyezik be, amikor te már alszol, így nem érzed meg.
Az altatás során biztonsági riasztókkal felszerelt, korszerű műszerek (monitor, altatógép) segítenek a te alapvető élettani működésednek fenntartásában.
A műtét végén a műtőben fel fognak ébreszteni, de maszkon keresztül még adnak oxigént és megfigyelnek, s csak miután teljesen felébredtél szállítanak vissza a kórterembe. A gyógyszerek hatása miatt nem biztos, hogy emlékezni fogsz erre a periódusra. A kórterembe visszaszállítás idejére a műtét alatt adott fájdalomcsillapítók hatása is nagyjából lecseng.
Előtte teljes vérkép,vércsoport meghatározás,EKG,tüdő röntgent nem mindig kérnek és műtét előtt még az altatóorvos megvizsgál és minden kérdésedre válaszol,azaz megnyugtat.
Szóval:nem kell félni!
Persze, történik vérvétel (általános, nagy labor), tüdő rtg., kardiológiai vizsgálat, várnyomás mérés és kikérdez az altató orvos, akinek azt mondunk, amit akarunk. És ennyi. 3x altattak már és egyszer nem nézték meg, hogy allergiás vagyok e az altató gázra, vagy bármire, amit beadnak.
Kinek volt másmilyen kivizsgálása?
Ez szomorú. Nekem volt altatásban műtétem és történtek ilyen vizsgálatok. Illetve ahogy korábban említették aneszteziológussal beszélgetés, mérések.
Lehet, hogy ma már nem szokás?
Hát persze, ez természetes. :)
Majd az anesztes orvos elbeszélget veled, kikérdez, megnyugtat, de előtte kapsz koktélt és már nem fogsz annyira félni. Nyugi! :)