Mikortól érdemes mesét olvasni a babának, hogy megszeresse azt? (tudásbázis)
Jó ötlet volt! Lehet hogy fárasztó, de úgy látom, megérte! :-))
Én még csak most várom a kislányomat, de már most is énekelgetek neki, minden bizonnyal születése után sorra jönnek a mondókák, mesék is. Ja, és amikor a párom megkérdezi, miért nézem vasárnap délelőtt a Thoma a gőzmozdonyt, akkor mindig a Rékára fogom, hogy már ő is élvezi odabent!:-) Amúgy a zenéjét tényleg felismeri és szereti, legalábbis ezt tapasztalom. :-) Szinte ez az egyetlen mese, amit szerintem érdemes egy gyereknek megnéznie. Azért is nézem meg őket jó előre, hogy tudjam, mit nem fogok véletlenül se bekapcsolni neki. Amúgy annak a híve vagyok, hogy minél inkább a szülő meséljen, mint a tv.
Amikor megszületett a kislányom, mindig énekeltem neki mindenféle gyerekdalt, ha azt akartam, hogy elaludjon. Amikor már fél éves elmúlt, sosem bújtam csak úgy mellé, hogy aludjon, hanem mindig verseket mondtam, meg énekeltem, míg el nem aludt. Ahogy nagyobb lett, jöttek a fatáblás könyvek, majd a többiek. Közben született egy kistesó, aki ugyanezt megkapta, úgyhogy esténként dupla olvasások voltak, mert elvárták, hogy mindkettőjüknek olvassam fel a neki valót.
Amikor iskolások lettek, elkezdtünk esténként olvasni együtt, úgy, hogy egy oldalt én, egyet ők. Persze, néha nagyon megterhelőnek éreztem, 8 éven keresztül minden este leültünk elalvás előtt.
Meg is lett az eredménye. Mindkét gyermekem falja a könyveket. A nagyobbik az összes ajánlott és kötelezőt elolvassa, s képes 3-4 oldalban összefoglalni egy-egy könyvet, amiről olvasmánynaplót kell írni.....
Én már terhességem ideje alatt is olvastam neki, baba-mama zenéket hallgattam. Ezt folytattuk, miután megszületett. Ma 4 és fél éves, imádja a zenét, minden este követeli a meseolvasást, imádja a foglalkoztató füzeteket!
Tapasztalatom szerint nagyon jó hatással van gyerekekre a meseolvasás is és a lágy zene is!
A pszichológusok és a kutatók már régóta tudják, hogy jóval azelőtt, mielőtt megpillantanánk a napvilágot, rengeteg tapasztalatot szerzünk.
- Japán tudósok szerint szociális, testi és szellemi képességeink egyharmadát az anyaméhben eltöltött időszak határozza meg. A "Tai-kyo embriónevelési program" keretén belül a szülők lelkiismeretesen gondoskodnak születendő gyermekük harmonikus fejlődéséről. A magzatot szép zenével, bölcsődalokkal és masszírozással "kényeztetik".
- Amerikai magzatkutatók megfigyelték, hogy Emberke már a negyedik hónaptól hall mindent.
- Emberke már öt hónapos korában találkozhat a zenével. Michel Clemens pszichológus megállapította, hogy a parányi fülecskék előszeretettel hallgatják Vivaldi és Mozart lágy, fülbemászó melódiáit. A tudósok az ilyen praenatalis hatásokat a muzikalitás és a lelkialkat szempontjából legalább olyan fontosnak tartják, mint a genetikailag átörökített tulajdonságokat.
- A magzat sokáig csak az anya hangját hallja, de a hatodik hónaptól már az apa is felveheti vele a kapcsolatot. Ebben a szakaszban „bemutatkozhat” neki, beszélhet hozzá, és a mama hasán keresztül simogathatja is.
Magzati élmények – élet a születés előtt
Szakemberek állítják, hogy az anyának nemcsak a személyisége, hanem a tudatalattija is kapcsolatba kerül a magzattal.
Ha a várandós mama már születése előtt „zsenivé” szeretné nevelni születendő gyermekét, akkor az amerikai kutatók a következőket javasolják:
Emberke - zenész lesz
Megfigyelhető, hogy Emberke az anya hasában „táncol”, ha valami neki tetsző muzsikát hall. Ha Emberkének van kedvenc zenéje, amit sokszor hall, akkor azt világrajövetele után fel fogja ismerni.
Ha a mama azt szeretné, hogy Emberkéből Mozart legyen, akkor zenéljen neki sokat.
Emberke – nyelvész lesz
A nyelvközpont az agyban egészen tízéves korig fejlődik. Amennyiben a mama azt szeretné, hogy gyermeke Bábel tornyára felkapaszkodva szinkrontolmácsként dolgozhasson, korán kezdjen idegen nyelven beszélni hozzá. Amit a kicsi a kilencedik héttől kétéves koráig hall, azt a későbbiekben be tudja azonosítani, sokkal könnyebben tanul majd nyelveket.
Emberke - matematikai virtuóz lesz
Amennyiben anyuka azt szeretné, hogy a Bolyai fivérek nyomdokába lépjen, akkor sűrűn foglalkozzon matematikai példák megoldásával. A logikáért felelős tartomány az agykéregben van, aminek a fejlődését a mama ösztönözheti. A logikus gondolkodás csak a negyedik hónap után, egészen kétéves korig programozható, tehát csak a tizenhatodik hét után bombázhatja a mama Emberkét az egyenletekkel.
Audrey-nek is igaza lehet.Én akkor énekeltem neki.Azt a dalt azóta is imádja.
Egyébként a mese olvasást én 1 éves korában kezdtem el és mondhatom,h.megszerette. Előtte saját "költeményekkel"szórakoztatta,rövidekkel,mert hosszabbat nem hallgatott még végig. Most már egy része az esti programjának.Örülök neki.