Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Mi lehet a baj, ha kétnaponta kiég az izzó? fórum

Mi lehet a baj, ha kétnaponta kiég az izzó? (tudásbázis)


2015. márc. 1. 18:05
Kevés izzót vásárolunk:)
2015. febr. 21. 09:06

Valószínűleg valamiért magasabb feszültséget kapnak azok a lámpák, viszont ezt műszakilag egyetlen pár száz forintos alkatrész (egy közepes áramú/ 15-20A és 250V-ra gyártott oxid Varisztor) beépítésével, véglegesen meglehet oldani. Az ilyen a kismegszakító után beépített túlfeszültség ellen védő alkatrész beépítésének több előnye is van, mert ha szakszerűen van beépítve, akkor a lakás valamennyi drágább fogyasztóját megvédi az esetleges túl feszültségű lökéstől, ami akár egy közeli villámcsapástól is keletkezhet. Ez az oxid Varisztor nevű alkatrész kb. egy 100 Forintos méretű szigetelt kőralakú tárcsa, a vastagsága 5-8 mm, és két forrasztható kivezetéssel rendelkezik. / egy kerek kerámia kondenzátorra hasonlít, csak robusztusabb és vastagabb. Ilyen oxid Varisztorból létezik nagy áramú tányér méretű is, (ipari alkalmazásra,) ami egy átlag háztartáshoz felesleges/ Ez az alkatrész fizikailag úgy működik, hogy ha rá van kötve a 230V-os hálózatra, normál állapotban nem csinál semmit, mint ha ott sem lenne. De amint bár milyen okból, a két pontja között a feszültség megnövekszik, eléri a gyártáskor beállított értéket, a két lába között egy ezred másodperc alatt kinyítt zárlatot produkál, és leveri a kismegszakítót. Ez által igen hatékonyan megakadályozza, hogy bármelyik csatlakoztatott eszközben a túlfeszültség károkat csinálhasson. Én ilyen alkatrészekkel már kb.15- 20 éve megoldottam a háztartásomban található valamennyi készülék és berendezés megvédést.

Volt olyan is, hogy az utcánkban a közelben becsapó villám miatt, az összes környező épületben valamennyi csatlakoztatott eszköz, TV, műholdvevő PC, bojler, minden teljesen elszállt, nálam csak a kismegszakítók csapódtak le, és semmilyen eszközöm nem károsodott.

16. Dodi44
2015. febr. 21. 02:43

Az epitkezesi szabalyok mindig valtoznak, tobbek kozott volt egy idoben, amikor a vezetekeket bele falaztak a falakba, volt amikor "bergmancsovekbe" kellett bele huzni, es volt amikor harom vezeteket is egy muanyag boritasba tettek es ugy falaztak be.

Akkor ott elofordulhatnak, hogy a falba belevert szogek, olyan vezetekeket szigeteleseket serthettek meg, ami mindenfele elore nem lathato bajokat okozhattak.

Alltalaban, ha egy kinti vilagitast kellett feltenni, akkor a falakba "tipliket" raktak be fabol, vagy muanyagbol dobozokat raktak vagy beepitetteket vagy kulsoket, hogy azokra csavarozhassak fel a lampa testeket. De ott is lehetosege volt az ugynevezett "fantom" hibaknak, amik elo-elo bukkannak. Mert a hosszu csavarok, szogek szigetelesek megsertese veszelye mindig font allhat.

Igy ha valaki nem e a helyszinen van es nem ott latja a kornyezeti, helyzeti adottssagokat, szinte lehetetlen ramutatni az igazi okra. Addig csak talalgatni lehet... Ez a cipo van az en labamon...

Egy szakmajat szereto es tudo ember, a tapasztalataval es muszereivel, logikajaval tudja a hibakat meghatarozni, kikuszobolni.

En csak talalgatni tudok, a lehetosegeket latolgatni, mi lehet ha...

Ha egy ego, durranassal megy tonkre, az nagy homerseklet kulonbsegre arulkodik, ami lehet a hirtelen nagy feszultseg kovetkezmenye is.

Tehat ha egy 230 voltos ego meghibasodik, valahogy tobb feszultseget kapott, mint amire gyartottak.

Vannak az energia takarekos fajta egok amiknek ugy egy centisnyi atmeroju uvegcsovei vannak, azok lehetnek egyenes vagy csavat feher uveg csovuek, azokban meg a belso alkatreszei mehetnek tonre ha erintkezo hibas aramot kapnak, mert azok nem tudnak vibralni, de a belso alkatreszei nem birjak ki a tapfeszultseguk gyors ki be kapcsolodasat, amit egy hibas erinkezes is okozhat.

15. marlenka70 (válaszként erre: 13. - Dodi44)
2015. febr. 20. 16:57

Rajta vagyunk a probléma megoldásán. Ez a lámpa a mennyezeten van bekötve nincs külön dugvillája :-)

és az előző lámpa is ezt produkálta. Most másik szerelőt hívunk mindenféle mérő műszerrel :-)

14. globus (válaszként erre: 13. - Dodi44)
2015. febr. 20. 07:54
Van olyan változat, amikor nagy durranással szétvágódik az izzó felkapcsoláskor, ezt mi okozhatja? Váltásban a bejárati ajtó fölöttivel, ami a lépcsőházban van. Vagy az egyik, vagy a másik. Bent robbanik, kint csak kiég. LED-es lámpán gondolkodom.
13. Dodi44
2015. febr. 20. 07:08

Persze tobbfele eset is letezhet, mert mi nem tudjuk, hogy pontosan milyen a lampatok, hogy van e rajta foldelt dugo, mennyi kapcsolo van rajta es hany allasuak, hogy mikor eg ki az ego, amikor bekapcsolod, hirtelen feheret villan es utanna nem fog vilagitani, vagy az ego fenye vibralhat. Sok lehetseges tenyezo eredmenye az ego rovid elete.

PL, a hazadba bekotott aramnak van e egy zero pontja, egy fazis pontja, es egy foldelesi pontja. Mert neha a foldeles es a zero pont kozott szokott lenni feszultseg. [ Mifelenk manapsag mar a zero pontot egyenesen osszekotik a foldelesi pontal. De ezt minden konnektorodban egyszeru valto feszultsegmerovel ki lehet merni.

[a foldelt konnektorokban harom erinkezo van, 1, fazis, 2, a nulla, vagy zero, 3,es a kulso rugos erintkezoje az a foldeles. A fazis es a nulla erinkezoje kozott kell mertni a 230Volt Valto aramot, Mig a foldeles es a Nulla vagy Zero pont kozott nem lenne szabad semmi feszultsegnek lennie

De az is lehet, hogy amikor azt az egot akarod bekapcsolni ami kieg, akkor a kezunk mozgasatol pont annal az egohoz vezeto vezetekek ernek olyan helyre, ami a problemat okozza...]

Ha a 230 volthoz meg az egon keresztul hozza erintkezik valahogyan a foldeles es a zero pont kozotti feszultseg, az is tulfeszultseget okozhat. Ergo a lampa kieg. (ehhez volna jo tudni, hogy a lampad drotjan van e foldelt dugo')

Van olyan lampam is, amikor ugyan azt az izzot halvanyabbra is lehetett bekapcsolni, mert egy dioda volt a tobb allasu kapcsolo egyik polusa utanra beiktatva, ha a variaciokbol eredo vezetetek meg ha egy pillanatra is, olyan helyre erintkeznek ahol hibat okozhatnak!

Akkor allhat elo, ha meg ujkoraban nem fordult elo ez a hibaja, csak kesobb jelentkezett. Es ha szetszedjuk az egesz tobb egos lampat megint nem fog kideritheto lenni, mert a vezetekeket, a benne elvo alkatreszeket elmozditottuk onnan, ahol eddig a hibat okoztak. Ajanlatos a vezetekek, kapcsolok, foglalatok, minden gyanus pontjat szigetelo szalaggal betekerni.

Az electronikaban nincsenek szellemek, csak nem konvencionalis, csokonyos problemak.

De ha mi csokonyosebbek vagyunk, akkor a vegen mi gyozunk, megoldjuk a hibat. :D

Sosem fogyhatunk ki megoldasi otletekbol.

"Lehetetlen nincs, csak tehetetlen."

2015. febr. 19. 19:25
Na volt újabb szerelő, és nincs semmi gond. Persze azonkívül, hogy kimegy minden izzó a lámpa azon oldalán :-) Sajna ez pont a lányom szobájában van és ő már mindenféle démonokat emleget, én meg a kézzelfogható dolgokban hiszek.
2015. febr. 18. 20:22
Nézze meg a párod, hogy a lámpatesti kötés jól érintkezik-e a vezetékkel.
10. Regin_a (válaszként erre: 8. - Marlenka70)
2015. febr. 18. 20:15

Jól írod FI vagy ÉV relé , ez utóbbi "életvédelmi"-t jelent az FI meg Fehler/hibát jelent

Pontosabban Fehlerstromschutz schalter hibaáram kapcsoló

Lekapcsolhat zárlatkor is, de a fő feladata ha valami készülék fémtestére feszültség kerülne és megfogod, az lekapcsol, max kissé megráz a villany de nem üt agyon

9. Regin_a (válaszként erre: 7. - Dodi44)
2015. febr. 18. 20:09

Mit mondjak, nem vagy egy Öveges professzor


Az a 4400V az elég lesz 400-nak is esetleg 5%-kal több

Ugyanakkor egy lámpatest egyik égője ég ki csak következetesen


A 230V , merthogy a háztartási fogyasztókhoz csak az jut, az semmit nem fog ártani az eredetileg 220V-ra készült berendezéseknek


A hibát senki nem fogja megmondani, ezek olyan "szellemes" hibák.

Ilyenkor semmi gond nincs se kapcsolóban se a hálózatban

8. marlenka70 (válaszként erre: 7. - Dodi44)
2015. febr. 18. 08:56
Köszönöm a válaszod. Az utca vége felé lakom csak azt az egyet nem értem, hogy miért csak ezen az egy helyen van a lakásba ez a probléma. Előző hozzászólásokhoz még annyit, hogy van firelé (nem biztos, hogy helyesen írom)beépítve a biztosító táblán az zárlat esetén azonnal leoldana.
2015. febr. 17. 22:56

Ha megengeed, megosztom veled a tapasztalataimat...

Nem e lehetseges, hogy az utcad elejen laksz?

Tudod, az aram ellato vallalat ugyvezeti az aramot, hogy a hosszabb utcakban ketfele aramot vezet be, vagyis a karokon van 4400 volt, (mert ha vekonyabb drot is eleg az aram vezetesehez, ugyan arra a teljesitmeny szalitasara, vezetesere. Mert a teljesitmenyt az W-al jeluljuk az Aramot A-val es a Feszultseget V-vel, a Teljeitmeny = feszultseg szorozva aram erosseggel.

W=VxA!

A varosok kozotti nagyfeszultseget lejjebb transzformaljak 4400 voltra, es azt az utcak elejere viszik, vagy ha hosszuk az utcak akkor a 4400 voltot vegig viszik es transzformatorokat, tesznek fel a karokra, es azokkal alakitjak le 230V-ra.

Lehetseges, hogy a hozzad kozel levo transzformator az nem 230V-ot ad, hanem 250V koruli feszultseget, es azert egnek ki tul hamar az egoid.

De javaslom, hogy nezd meg az egokre irt feszultseget mi van ra irva, hogy "hany Wattos a teljesitmenye, es hogy hany voltos az ego". Ha a regi 220 V-os, esetleg a regen a raktarban elfekvo keszleteiket akarjak eladni, akkor azok is tul hamar kiegnek, mert a 220V-rol atalltunk 230V-ra.

Persze, ez csak az egyik oka lehet azegok ido elotti kiegesenek.

Nemely arusoknal lehet egy egyszeru digitalis voltmerokat venni, ugy 850-950 Ft.-ert, es a helyedben vennek egyet es a valto aramu (~) jelzesu 750 V allitasara allitva megmernem a konnektorodban mennyit mutat a voltmero??? Innen indulnek ki ... Vigyazz az arammal valo kapcsolat az eletveszelyes!!!(minden esetre javasolom, hogy vegyel a kezedre fel egy vastag nem szakadt szaraz mosogato kumikeztyut!)

HA nem vagy jaratos az aram kozeleben, inkabb olyannal meresd meg aki "otthon van" az arammal valo munka teruleten!!!

2015. febr. 17. 22:41
Lámpát és a kapcsolót egy hete cserélték ki.
2015. febr. 17. 22:40

A kapcsolót a lámpatesttel egyidőben cseréltettük.

Nem külön kapcsolható a két izzó,mert nagy a szoba és csak így világítja be. A párom villanyszerelő volt ő vezetékelte újra az egész házat rézzel. Mostmár lövésem sincs.

4. eandi78 (válaszként erre: 1. - Marlenka70)
2015. febr. 17. 22:26
Régi vagy új vezeték? Szerintem a vezetékben van a hiba. Gondolom külön kapcsoló a 2 izzó. Ott is lehet esetleg gond, de ez inkább vezeték.
2015. febr. 17. 22:19

Ha nem az elektromos hálòzatban van zárlat, akkor a biztositékoknál, vagy a kapcsolònál is lehet!

Mindenképp nézessétek meg.

2015. febr. 17. 22:14
Nézessétek meg a vezetéket, szerintem azzal lehet a baj.
2015. febr. 17. 22:03

Az egyik szobában két izzós IKEÁS lámpánk volt naponta, de 3 napnál tovább soha nem bírta az egyik izzó. A dobozra rá volt írva 2000 üzem órát bír.

Megelégeltük a dolgot, mondván a lámpával lehet baj, vettünk 7800-ért egy másik lámpatestet. Energiatakarékos izzókat tekertünk mindkét foglalatba. Most eltelt egy hét ugyanaz az izzó kiégett megint. Esetleg van valakinek tippje, hogy mi lehet ennek az oka?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook