Mi az a glikémiás index? (tudásbázis)
Szia!
Ha a helyzet ennyire egyszerű és egy oldalról megvizsgálandó lenne...;-)
Tény, hogy az inzulin gátolja a zsírszövet "zsírleadását", de ez nem azt jelenti, hogy az inzulin a vérben bármilyen kis koncentrációban 100 %-osan gátolná a fogyást (az inzulin és a glukagon csak két nagyon alap hormon ilyen szempontból - is -, ott van még - a teljesség igénye nélkül - az adrenalin, noradrenalin, növekedési hormon, inzulinszerú növekedési faktor-1, kortizol és egyéb kortikoszteroidok, androgének, ösztrogének).
Egy alap inzulinszint mindig van, ha nem lenne, fölmenne az egekbe a vércukorszintünk, az izomzatunk elfogyna, ketózist (mint az Atkins-diétában) kapnánk, nem elégséges folyadékfelvétel mellett kiszáradnánk, és talán meg is halnánk.
Az inzulin kis koncentrációban (de csökkent inzulinérzékenységben, ill. 2-es típusú cukorbetegségben nagy[obb] mennyiségben sem) nem zavarja a zsírégetést, így a szénhidrátfogyasztás teljes mellőzése fogyókúrában sem ajánlott, fogyás szempontjából a döntő az össz-energiabevitel.
Egyébiránt meg a fehérjék (aminosavak) is növelik az inzulintermelést.
Meghatározza, hogy egy élelmiszer milyen mértékben készteti inzulinemelésre a hasnyálmirigyet.
Az inzulin a test legfontosabb raktározó hromonja, elszállitja és bezárja a zsirt a sejtekbe.Amig a vérben inzulin található a zsirlebontó enzimek a glukagon nem tudja kifejteni hatását,egy kiló sem megy le rólunk:(((
Glikémiás Index (GI)
A Glikémiás Index (GI) a táplálékok sorrendjét jelenti 0-tól 100-ig a vércukorszintre gyakorolt hatás alapján. A táplálék GI-jét ismerni nagyon hasznos dolog, mert megmondja a test válaszát a szénhidrátokra, de nem mutatja meg, hogy mennyi szénhidrát van egy bizonyos élelmiszerben.
Bár a GI rendszerét eredetileg cukorbeteg vércukorszintjének ellenőrzésére fejlesztették ki, ezt ma már mindenki hasznosíthatja. Hasznos ha ismerjük egy étel GI-ét, mivel a táplálékok kombinációját esszük.
Egy étel GI-ét meg lehet becsülni, ha az elfogyasztott ételek összes szénhidráttartalmát kiszámoljuk és megnézzük, hogy milyen arányban járul hozzá a többi étel az összes szénhidráttartalomhoz. Minél alacsonyabb egy étel GI-értéke, annál kevesebb glükozt juttat a véráramba, s ennek megfelelően a hasnyálmirigynek is kevesebb inzulint kell termelnie ahhoz, hogy a glükoz eljusson a sejtekhez.
A glikémiás index: megmutatja hogy a szőlőcukorhoz vagy fehérkenyérhez viszonyítva milyen mértékben emeli meg a vércukrot egy étel.
Pl. a keksz v. tészta 70-90%
a tejtermékek 30-40%....
Remélem tudtam segíteni.