Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mi a véleményed az óraátállításról? A téli vagy a nyári időszámítás maradjon? fórum

Mi a véleményed az óraátállításról? A téli vagy a nyári időszámítás maradjon? (beszélgetős fórum)


1 2
júl. 18. 20:37
júl. 18. 20:26
Azon gondolkodom így a nyár kellős közepén, ez a téma hogyan merült fel?
49. Borian (válaszként erre: 47. - Mizantróp)
júl. 18. 20:26
48. Borian (válaszként erre: 46. - Mizantróp)
júl. 18. 20:24

Az óra feltalálása előtt semmiféle időszámítás nem volt.


Egységes időszámtás meg kevesebb, mint 150 éve:

1884-ben a Nemzetközi Meridián Konferencia azt a döntést hozta, hogy az angliai Greenwichben lévő királyi obszervatórium helyi ideje legyen az a kiindulási időzóna, amihez a többi időzóna idejét viszonyítják. Ezt az időt nevezzük Greenwich Mean Time-nak (greenwichi középidő), röviden ez a GMT. A helyszín kiválasztásában szerepet játszott, hogy addigra a térképek kb. 2/3-a ezt használta kezdő meridiánként (itt halad át a kezdő délkör, amelyet nulla hosszúsági fokkal jelölnek).

júl. 18. 20:10
Akárki akármit mond, nulla értelme, semmi haszna az állítgatásnak.
46. Mizantróp (válaszként erre: 45. - Borian)
júl. 18. 20:08
Ezer évig jó vót a téli...jó vóna mán befejezni a faszkodást...
45. Borian
júl. 18. 19:58
Magyarország egyébként a KKE időzóna keleti végén van, ezért nálunk így sem délben delel a nap, a biológia-földrajzi időszámításhoz a nyári áll közelebb.
44. Borian (válaszként erre: 30. - Nénje)
júl. 18. 19:55
Bp-en, pláne ha 0. órájuk is van, így is sötétben járnak. Viszont legalább délután lehet kicsit még szabadban lenni, nem lesz már 4-5-kor sötét.
43. libikóka (válaszként erre: 39. - Zsoffka002)
júl. 18. 08:24

Nem olvastam mivel indokolják,,annyira nem érdekelt,de köszi:))

Engem csak a téli átállás borít meg pár hétre.

42. barai
júl. 18. 07:53
téli
41. globus (válaszként erre: 37. - Ági0830)
júl. 18. 07:49

Nem vitakezdetnek szántam, ne értsd félre :)

Aztán még ott van a harmadik komponens, a belső óránk. Hiába kel a nap ekkor-akkor, hiába mutat a vekker akármennyit, ha magamtól ébredek.

40. L’Engel (válaszként erre: 38. - L’Engel)
júl. 18. 07:21
*Magyarországon.
39. zsoffka002 (válaszként erre: 17. - Libikóka)
júl. 18. 07:21
Azért van a "totojászás", mert kb 50 - 50 % a vélemény az Uniós döntéhozók között is. Az északi-keleti országok inkább a téli, a délebbi-nyugatiak a nyári mellett vannak! Valakiknek dönteni kellene, de nem vállalják fel. Ezért húzódik a döntés. Most, szerintem az úniós választás kapcsán lehetett volna erről népszavazást tartani, az eldönhette volna a kérdés! Én a téli mellett szavaznék - amikor kisgyerekeim voltak nehezen álltak át most, pedig hogy idős lettem nekem nehéz viselni az átállítgatás. A fiatal, egészséges felnőtteknek nem okoz problémát sem az évente 2x-i óra állítás, sem az téli vagy nyári az idózónánk! Európának kellene megegyezni, de ez nem megy!!!!
38. L’Engel (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
júl. 18. 07:21
Nekem jó így. Magyarországin még látom is értelmét, mivel az időzónánk keleti végén vagyunk.
37. Ági0830 (válaszként erre: 35. - Globus)
júl. 18. 07:10

Persze, hogy mást jelent. Nincs bajom azzal, hogy mondjuk 6-kor kell kelni, függetlenül attól, hogy milyen időszámításban vagyunk.

Azzal van bajom, hogy nyáron már 7-kor sötétedne, ellenben 4-kor világosodna. Pedig sokkal jobb, ha 8-kor megy le a nap és 5-kor kel.

Többször már nem írom le, mert már én unom saját magamat.

36. Ági0830 (válaszként erre: 34. - Ági0830)
júl. 18. 07:06
Úgy is fogalmazhatnék, hogy ha a nyári időszámítás maradna, akkor kevesebb természetes fény menne veszendőbe. Hiszen télen a rövid nappalokat így is, úgy is kihasználjuk (vagy reggel, vagy délután sötét van), nyáron viszont a hajnali világosságot nem tudnánk kihasználni a téli időszámítás esetén
35. globus (válaszként erre: 34. - Ági0830)
júl. 18. 07:06
E kettő mást jelent? Csak feltételeztem, hogy a 3-4 óra korábbi időpont lehet a szokásosnál.
34. Ági0830 (válaszként erre: 33. - Globus)
júl. 18. 06:58
Nem azt írtam, hogy nem szeretnék korábban kelni. Azt írtam, hogy nem szeretnék 3-4-kor kelni, hiába van akkor már világos.
33. globus (válaszként erre: 32. - Ági0830)
júl. 18. 06:54

Igen, erre gondoltam. Csak mert azt írtad, hogy nyári lenne jó, mert nem szeretnél korábban kelni, ahogy mondod, mindenképpen korábban lesz óra szerint.

Nekem igazából mindegy, meg tudom szokni mindkettőt zökkenő nélkül, de tudom, van olyan tag itt is, aki hetekre zombivá válik óraigazításkor.

32. Ági0830 (válaszként erre: 28. - Globus)
júl. 18. 06:38

Ezt nem értem, mire írod.

Igen, persze, hogy abszolút értelemben korábban kelünk a nyári időszámításban, hiszen ha mindig 6-kor szoktunk kelni, akkor ez nyáron egy óraval korábban van.

Amit én írtam, az az, hogy ha a téli időszámítás lenne nyáron, akkor már hajnali 3-4-kor világos lenne, amire senki szükség, hiszen általában nem kelünk akkor. Ellenben mennyire jó, amikor este 8-9-kor még világos van, ami viszont nem lenne, ha a téli időszámítást használnánk nyáron.

Ezért szavaznék a nyárira, ha lehetne szavazni.

31. Ghost👻 (válaszként erre: 30. - Nénje)
júl. 18. 06:15
Èv vègère a nagyok is kidőlnek. Èn örülnék ha 9-kor kezdődne a suli.
30. Nénje (válaszként erre: 26. - Borian)
júl. 18. 06:09
Valahol olvastam,hogy ha a nyári időszámítás maradna,akkor télen reggel 8 után kezdene világosodni,így a gyerekek sötétben mennének iskolába.Felmerült az az ötlet,hogy akkor reggel 9-kor kezdődhetne az oktatás,amire a szülők persze felháborodtak.
29. globus (válaszként erre: 26. - Borian)
júl. 18. 05:42
Ahhoz, hogy télen reggel ne legyen sötét, a 8 órás munkakezdéseket is meg kellene változtatni. Eltartanának az esti sötétedésig :) Sajnos a téli rövid nappalokkal nem tud az ember kibabrálni, így van jól. Vajon mit csináltak eleink, amíg villany sem volt?
28. globus (válaszként erre: 23. - Ági0830)
júl. 18. 05:37
Pont korábban kelünk a nyáriban, hiszen előre van hajtva az óra, és ahhoz igazodunk. Hiába jár a Nap, a természet állandó ütemben, magunkkal baxogatunk ki az óra tekergetésével :)
27. supin
júl. 18. 05:27
téli
26. Borian
júl. 18. 05:20
Nyári. Ezt a télen akkor setétben kell indulni problémát nem értem, így is sötétben indulunk.
25. Lady Lavender (válaszként erre: 19. - Mizantróp)
júl. 18. 02:07

Engem se zavar meg. Azogy máskor jön fel a ndp, amúgy is maskor ébredek.

Ha új munkaritmushoz kell igazodni, arra is beállok. Legyen az hajnali 4-kor kelés vagy éjjel 12-1-kor fekvés


Én azt nem bírom, ha hajnali 3-4-5kor kerülök àgyba, mert reggel nem tudok aludni.

24. Oliva2023 (válaszként erre: 14. - Fórumnyitó (anonim))
júl. 17. 22:45
Igen, ebben az esetben a cirkadián ritmus borul fel.
júl. 17. 22:10

Igen, mivel két időzóna között vagyunk, pont annyira valid azt mondani, hogy a téli, mint hogy a nyári legyen.

Én a nyárira szavaznék. Merthogy nem szeretnék nyáron már hajnali 3-4-kor kelni, hiába lenne már akkor világos, ellenben szeretem, amikor még este 8-kor világos van. Télen is

örülnék, ha nem 4-kor sötétedne. Az egyetlen hátránya valóban az lenne, hogy télen reggel sötétben kellene indulni, de ezt az egyetlen hátulütőt bevállalnám a többi pozitívum kedvéért.

Egyébként engem nem szokott megviselni az óraátállítás, mivel vasárnapra esik, amikor mindegy, mikor kell kelni, másnap meg már fel sem tűnik.

22. Kacsahercegno (válaszként erre: 19. - Mizantróp)
júl. 17. 20:57
Itthon csak a konyhában van egy analóg óra, azt párom át szokta állítani mire oda jutok hogy ránéznék, vagy ha látom se tűnik fel. :D Minden más átáll magától.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook