Mi a kereszténység? (beszélgetés)
Az élet valóban több, mint amit észlelünk.
Sokkal több!
Ennek felismeréséhez azonban nem kell kereszténynek lenni.
óriásit hibázol ha ezt hiszed.
De hozzáteszem:azt gondolsz-amit csak akarsz.
Kinek mi.
Van akinek az élet
van akinek betegség
van akinek felesleg
van akinek valami, amiről sose hallott
van akinek valami kellemetlen
van aki nem tudja, és nem is akarja tudni
van akinek csak egy csoport imádkozó néni
Én istenhívő vagyok, de nem vallásos. Kereszténynek lenni nem olyan jó, mint hinni a kereszténység által felállított dogmákban. Nyilván vannak előnyei és hátrányai illetve 'kínos egyedek', akik alapján megítélik a keresztény egyházakat.
Kereszténység
"A kereszténység történelmi kinyilatkoztatáson alapuló dogmatikus vallás. Alapítója, Jézus Krisztus a római uralom alatt élő zsidóság megváltót váró légkörében lépett fel i.sz. 30 körül.
Jézus üzenetét elsősorban (de nem kizárólagosan) a zsidókhoz, Isten választott népéhez intézte.
Tanítása beilleszkedett az ószövetségi kinyilatkoztatás kereteibe, de sok tekintetben forradalmasította, túllépte azt.
Jézus a legfőbb parancsolatot az Isten és az embertárs iránti szeretetben határozta meg.
Isten országának eljöttét hirdette és megváltást ígért a bűnbánóknak és a megtérőknek.
A keresztények hite szerint Jézus nem egyszerűen Isten küldötte volt,
hanem maga a világot üdvözítő, megtestesült Isten.
A keresztények számára Krisztus az Isten által a patriarcháknak (ősatyáknak) megígért és a próféták által megjövendölt Messiás, Isten egyszülött fia, aki az emberiség megváltásáért öltött testet, hogy bűneikért szenvedjen, meghaljon,
s az Ég haragját kiengesztelve, lehetővé tegye üdvözülésüket.
Jézus Krisztus kereszthalála után harmadnapra feltámadt,
negyven nap múlva felment a Mennybe,
s pünkösdkor az apostolokhoz elküldte a Szentlelket, akik megerősödve hitben és bátorságban, előbb Jeruzsálemben, majd a távoli országokban is hirdetni kezdték Jézus tanításait.
Az apostolok halálával a keresztény kinyilatkoztatás lezárult.
A kereszténység első gyülekezetei az i.sz. I. század közepe táján keletkeztek Palesztinában, amelyek hamarosan egyházzá szerveződtek.
A kereszténység ezt követően elterjedt az egész Római Birodalom területén, majd az idők folyamán különböző felekezetekre szakadt.
A XI. században bekövetkezett egyházszakadás következtében nyugaton a katolikus (latin) egyház lett egyeduralkodóvá, keleten pedig az ortodox (keleti) egyházak szilárdultak meg.
A XVI. században a polgári fejlődéssel egyidejűleg új, reformált, protestáns keresztény egyházak jöttek létre, majd később megjelentek ezek elágazásai is.
A kereszténység világvallásként:
világértelmezés (hit),
magatartásmodell (erkölcs),
istentiszteleti mód (liturgia)
valamint szervezeti és közösségi forma (egyház).
A kereszt, mint vallásos jelkép, Jézus Krisztus kereszthalálára emlékeztet.
Krisztus szenvedésének, a bűn és halál feletti győzelmének szimbóluma.
Mivel Jézus kereszthalállal váltotta meg az emberiséget, a kereszt jelenti Jézus halálának hitben való elfogadását is, amelynek szentségi megalapozása a keresztség.
Ennek az életben való megnyilvánulása pedig,
a megfeszített Jézus tanításainak követése."
Egyetértek! Egyáltalán nem mindegy, sőt! (azt hiszem, a szektás fórumomban már részleteztem dióhéjban, hogy én hogy élem:)
Mindenesetre minden embernek, legyen az keresztény, vagy pogány, vagy akármi más, vannak jobb-és rosszabb napjai, amik pillanatról-pillanatra változnak. Mert ez az élet körforgása.
wikipédia/etimológia:
"A „Krisztus” szó a görög Chrisztosz (Χριστός) főnévből származik, ami a héber Mosiah (משיח), azaz Messiás szó fordítása (óhéberről ógörögre). Jelentése: Fölkent. Ebből született a görög chrisztianosz (Χριστιανος), illetve a latin Christianus kifejezés, amelyek jelentése „Krisztus-követő”, „krisztusi”. A szó középkori magyar formája kirisztián, kirisztyán, majd keresztyén volt (érdekes, hogy az orosz krisztyányin parasztot jelent, a prasztój, viszont, egyszerűt)). A 17. századtól azonban, a katolikus egyházban elterjedt a keresztény alakváltozat a könnyebb ejthetősége miatt, majd a kereszt szóval is összekapcsolták. A magyar protestánsok nagyobb része még ma is a keresztyén alakváltozatot használja, de ma már egyre több újprotestáns is kereszténynek mondja magát, tudva hogy ugyanazon szó régi és új használatáról van szó csupán. Ma egymás mellett használjuk e két kifejezést, a keresztyén egyértelműen a hagyományos protestáns egyházak műszava."
Egyenes kérdés:
miért nem veted ki magadból a gyűlöletet?
igen-és nem véletlenül, mert a valódi keresztényeket mindig üldözték.
A miért pedig: igazság ismert volt elöttűk-és a lelepleződés már bekövetkezett náluk.
Számomra a kereszténység HIT (tudom, hogy sokan azonosítják a különféle vallások dogmáival, "szabályaival"...)
Istenkeresés egy formája amely Jézus tanítására épül...(És mint minden mást ezt is embere válogatja, milyen irányba viszi, ha úgy tetszik "deformálja"...)
Hm... jól abbamaradt. Érdekel valakit a téma? Beszélhetnénk róla.
Egyébként mi az, hogy "egy lett a vége" a hasonló nevű topikoknak? (Bár a kereszténység és a fanatizmus épp ellentétes fogalmak).