Melyik ujjakkal kell gépelni az alfanumerikus billentyűzet számait? (tudásbázis)
A hagyományos írógépen írni, rendesen kell a leütőerő (én anno még Robotron mechanikus írógépen vizsgáztam tízujjas vakírásból, na, ott rendesen kellett az erő, és, ha elütöttél, akkor az bizony ott maradt, nem lehetett törölni.)
Utána, mikor bejöttek a számítógépek, kezdtem írni számítógép billentyűzeten, sokkal kisebb leütőerő kell hozzá. Nem fárad el annyira a kéz, csukló. Viszont az fontos, hogy milyen a billentyűzet (ha pld. nagyon laza, "könnyen jár", akkor valóban egy leütéssel akár több betű is keletkezhet). A másik, ha akad, nehéz a billentyűzet, az is lehet hiba forrás. Az arany középút jó, egy jó, nem túl laza és nem túl leragadó billentyű.
Így helyes, ahogy mondod, így tanultuk a suliban.
Aztán a munkahelyen a számológépet vertük vakon, és közben írtuk az eredményt, könyvelési kartonokra, stb. stb. Útáltam, hogy a számológépen vakon, 10 újjal, majd felveszem a tollat, ... leteszem a tollat...
Megtanultam, hogy a tollal kezemben, a középső ujjammal vakon verem a számológépen a számokat, toll a kezemben, leírom az eredményt, és tovább verem a gépet...
Azóta is csak így vagyok képes vakon használni a klaviatúrán a jobb oldali számokat, ha toll van a kezemben. És amióta már gépen könyvelünk, stb. stb. és beültem rögzíteni, akkor is tollal a kezemben könyveltem vakon. A szokás nagy úr!
Egy kis nosztalgia.
Jobb kéz mutatóujj: 7, 8
Jobb kéz középsőujj: 9
Jobb kéz gyűrűsujj:0
Bal kéz mutatóujj: 6, 5
Jobb kéz középsőujj 4
Jobb kéz gyűrűsujj: 3
Jobb kéz kisujj: 2, 1
Na, most direkt megnéztem, hogy a felső sorban lévő számokat melyikkel kell, esküszöm, nem emlékeztem erre, én a számokat mindig néztem. De ez a kép nagyon egyszerűen bemutatja.
Én is azt mondom, tanuld meg a jobb oldalon levő számokat írni, mint a felső sorban levőket a 10 ujjaddal tapogatni.
Szebbek a számok, ráadásul egyforma méretű helyeket foglalnak el, ha esetleg bármikor is szükséged lesz 1-2 számot egymás alá írnod, sokkal szebb lesz anyag, mint a felső sorban levő számokkal.
Igen, elütöd, de azonnal törölheted is!
Hagyományos gépeken dobhatták ki az egészet. Ha indigót használtak, még a gyorsírógépeken is ugye csak az első példányt tudták hibajavítózni.
Ja, nem úgy könnyebb, mert attól az ujjak és csukló valóban nagyobb igénybevételnek volt kitéve (én sem gépeltem ilyenen, csak, amikor tanultam), hanem azért körülményesebb, mert nem kell olyan erő a leütéshez és ezért könnyebb elütni, több az előtési lehetőség, stb.
Sok klaviatúrához elég hozzáérni és már írtam is valamit, így már az alapállás felvétele is "veszélyekkel" jár. Természetesen hozzászokunk, csak azt mondják nehezebb megtanulni így a gépírást.
A betűk feletti számokra gondoltam. Tényleg nem volt kötelező, de most szeretném megtanulni. A jobb oldali numericus padon tudom a gépelést. Amikor csak számokat kell gépelni, akkor azon szoktam.
De jó lenne megtanulni a felső sorban a számokat is, amikor egy mondatban max. csak 1 db szám van, ez gyorsabb lenne.
Nem, szerintem már sehol nem használnak, de én még azon tanultam gépelni ezer évvel ezelőtt:DDDDD
Írógépen megy a vakongépelés, klaviatúrán nem annyira. Persze nem nézek mindig oda, hogy mit írok, de időnként ránézek a művemre, meg a billenytűkre is:DDDDD
Így. Alapállás a középső betűsoron és onnan nyúlunk felfelé és lefelé az ujjainkkal.
Szerintem klaviatúrán elég körülményes a vakon gépelés, mert nem kell hozzá akkora erő, amit amúgy a gépírás igényelt.
Miért kérdés ez manapság? Szerintem senkit nem érdekel már, hogy valako tud e vakon gépelni, és ha elvárás, akkor sem nézik, hogy a megfelelő ujjainkat használjuk, nem?
Itt lehet gyakorolni.
Ja, közben rájöttem!
Nem stimmelt ez a fel-le:D
Az 5-os a kozepso ujjal.
Ha a felsosorbol gepelsz, akkor az 1-esen a bal kisujj a kiindulo pont, az 5-6 meg a mutatoujje;
a 7-8 a jobb mutatoujje, a 9-es a kozepso ujje, a gyurus ujje a 0.
Nalam legalabbis igy van a laptopon.
További ajánlott fórumok:
- Üsd a fejed, vagy valamid a billentyűzetbe! Mi jött ki?
- Hogyan lehet kis szívecskét ütni a billentyűzettel?
- Hogyan lehet beleszeretni 88 billentyűbe?
- A régi gépem billentyűzetén nem tudok @ jelet írni. Mi a teendő?
- Milyen billentyűzet paranccsal lehet a felső sor 3-as gombon szereplő lefele mutató kis háromszöget leütni?
- Piros/bordó laptophoz milyen színű billentyűzet "illik"?