Kötelező napközi? (beszélgetés)
Sziasztok!
Mi még nem tudjuk,h mi lesz a sulinkban napközi ügyben.(holnap fog kiderülni)
Kislányom második osztályos lesz,s nem szeretném kérni neki a napközit,
viszont félek,hogy ártok neki,
kiközösítik stb....
Kérlek írjatok véleményeket.Előre is köszi!
Mi direkt rákérdeztünk a leendő elsősöknek megtartott szülőin,hogy mi lesz a napközivel.
Azt mondta a tanítónéni,hogy annyiban módosul-az idéntől kérvényezni kell,hogy nem kérjük a napközit.
Míg korábban kérvényezni kellett magát a napközit:DD
Ennyi a történet a mi sulinkban.
Mivel a fiam most negyedikbe megy,és nem ebédel bent az iskolában,tanítás után hazajön.
Örülnek,ha vannak szülők,akik foglalkozni tudnak a gyerekkel.
A napköziben sem csinálta meg a leckét a gyerek-itthon újra neki kellett álljunk.Semmi értelmét nem láttam,hogy bent maradjon-lévén a férjem itthon van egész nap-együtt megcsinálják a házit.Pontosabban,leellenőrzi.
Bizony. Ez ilyen egyszerű.
Mint szülő jogod van/lesz "kikérni" gyermeked -akár állandó/tanéves fix. időtartamra - a délutáni foglalkozásról.Ahogy eddig is.
Nem igazán értem, mi ebben a probléma.
a következő lépés a kötelező böcsi lesz mondjuk 3 hetes kortól,napi 25 órában?aztán kötelező hetes óvoda,aztán kötelező bentlakásos iskola.
szép új világ
Simán írsz egy papírt az igazgató felé, ő pedig nagy valószínűséggel "engedélyezi".
Sok hűhó fórum... Nem a normális családban élő, egészségesen fejlődő gyermekek miatt hozták a tv-t.. le kell papírozni és kész.
Kedves Gabóca56!
Mi sem vagyuk jómódú család de nem ám! Én gyesen a férjem munkanélküli! De (már bocsánat)éppen ezért nem vállaltunk csak két gyereket! Mert ezt szeretnénk mi felnevelni! Én akarom neki elmagyarázni a matekot, ha nem érti , én akarom vele megtanulni a verset! Ha már itthon vagyok szeretné az én főztönet megenni délben !
S már bocsánat de minek is szülte meg a kedves anyuka a 9. gyermeket ha nem kíván vele napi egy két órát sem foglalkozni?
Elhiszem s megértem, hogy a tanár is ember,( én is emberekkel dolgozom) éppen ezért nem kellene ilyen felesleges törvényeket hozni!
Ha a szülő tudja és akarja a gyereket nevelni etetni akkor ugyan engedjük már meg neki!
Mert nem szül mindenki 9 gyereket az állam nyakára!
Hát én ezt személy szerint kikérem magamnak.
Nálunk idén a hatodik gyerekünk kezdi meg az óvodát. Van egy gimnazista élsportolóm, van két kitűnő tanulóm, egy fogyatékos, de a saját korlátait bőven túlszárnyaló majdnem kitűnőm....ha arra gondolok, hogy mindezt a napköziben kéne elérniük..na nem....
Annak ellenére, hogy nálunk is hó vége van erősen, tehát a jómódú családoktól igencsak messze vagyunk, hiszem, hogy a tanulmányi eredmény, vagy a felelősség nem ezen múlik. Szóval ne általánosíts kérlek, hogy ahol sok gyerek van, ott a kötelező napközi megváltás.
Arra pedig főleg kíváncsi lennék, hogy mit szólna a sok egészséges elsős-másodikos anyukája, aahová betennék napközibe az én 13 éves lakli specesemet...mert nálunk csak így lehetne megoldani.
De miért KÖTELEZŐ???
Egyénként az a gyerek, akinek szüksége van a napközire sokkal jobban jár, ha nem teszik kötelezővé. Gondolom a miért nem szorul magyarázatra.
Te miről beszélsz?
Azt nem várjuk el, hogy mindent tantárgyhoz értsenek a napközis tanárok, de az már gáz ha még a saját tantárgyát se tudja fejből leadni, csak a könyvből olvasva.
Ahol 9 gyerek van, mindenki tudja kikről van szó. Azok meg így se, úgy se tanulnak.
Az az ebéd pedig amit a suliban kapnak a fél fogukra se elég, már ha megeszik, mivel olyan szörnyű, az én lányom egy héten 3-szer tuti éhesen jön haza. De nemcsak ő, hanem a többiek is, van olyan gyerek akit pont a kaja miatt vettek ki a napköziből.
A probléma, a kötelezőn volt.
Látom ez nem derült ki számodra.
Kedves Vitaindító!
Nem csak jó sorsú családok élnek Magyarországon. Van, ahol a gyerekek otthon nem kapnának enni. És nem tudnának otthon tanulni, mert nincs nyugalmuk a lakókörnyezetükben. Ezért jó a napközi. Ahol most született a 9. gyerek, milyen segítséget kapna a szülőtől?
A napközi és a tanulószoba nem függ a menzától. Nálunk van, aki otthon ebédel, aztán visszajön tanulni, mert jók a délutáni programok is. De a megemelt tesi óraszámok miatt lehetetlen minden osztályt délelőtt tanítani, van, ami majd délutánra fog kerülni. Akkor jobb lesz a gyereket naponta többször oda-vissza sétáltatni a szülőknek? Persze iskolája válogatja, hogyan tudják megoldani a kötelezően előírtakat.
A napköziben dolgozóktól miért várják el a szülők, hogy minden tantárgyhoz egyformán értsenek? A szülők sem polihisztorok. Hihetetlen, de a tanár is ember :)
Én még nem láttam színvonalas napközit.
Általában gyerekmegőrzőként működik, az írásbeli leckét úgy ahogy ellenőrzik, segítségnyújtás nincs, lényeg a fegyelem, hogy minél kevesebb gond legyen. A szóbeli lecke meg marad estére, otthonra.
Elhiszem, hogy sokaknak szüksége van a napközire, nincs is ezzel gond, de ne legyen már kötelező.
Elhamarkodott döntések ezek, mint pl a mindennapos testnevelésóra. Ennek eredményeképpen nálunk tanóránként 50-60 gyerek osztozik a tornatermen meg az öltözőn, ami valljuk be, lehetetlen állapot.
Kitalálni a fas*ágot nagyon könnyű, a kivitelezést meg oldja meg minden suli ahogy tudja. Oké, tudom, ez nem ide tartozik. Bocsi.
szerintem nem kell mindent egyből támadni...nézzük a másik oldalt is: sok olyan szülő van, aki sokáig dolgozik és ha normális a napközi, akkor ott minden házival jól elkészülnek a gyerekek, és a napközi után a gyerek otthon nem a tanulással kell hogy foglalkozzon, hanem együtt lehet a szüleivel(mármint úgy, hogy nem tanulással töltik az időt), ezen kívül sok olyan hátrányos helyzetű gyerek van, akinek a normális délutáni elfoglaltság sokkal többet jelent, mintha hazamenne és csak a negatív dolgokat látná(nem részletezem, gondolom érti mindenki)
ezen kívül személyes tapasztalat, hogy az a gyerek, aki ebéd után (vagy akár már előtte) hazamegy, mert otthon a szülő "jobban" tud vele tanulni, az teljesen "kirekesztődik" az osztályközösségből, ugyanis a gyerekeket a kötetlenebb időtöltötés jobban összehozza, jobban megismerik egymást, mint délelőtt, amikor csak 10perces szünetek vannak és nincs elég idő a másik megismerésére...
Ráadásul, ha a szülő nem akarja a napközit, ír egy papírt, az igazgató jóváhagyja és máris nem kell részt vennie a délutáni "kötelező" napköziben.
nem kellene már megint így felfújni a dolgot, először nézzetek körül, milyen lehetőségek vannak...
(pl az én gyerekeim is heti 3x járnak különórára, előbb elhozom őket és kész, de másik 2 napon direkt ott fogom hagyni őket(pedig megtehetném, hogy akkor is előbb hozzam el őket), hogy nekik is több idejük maradjon az osztálytársaikkal a barátkozásra, ráadásul színvonalas a napközi, mindig időben és jól csinálják meg a feldatokat, ezen kívül sok pluszt is kapnak, pl színház, előadások, stb)
Hála a jó Istennek, mi már kimaradunk ebből az egészből. 7.-ben csak nem teszik kötelezővé.
De ha alsós gyerekem lenne, nagy valószínűséggel nekem is duplájára nőne a fejem, és fehér hab szivárogna a szám sarkánál, ha benyögnék, hogy márpediglen mindenkinek kötelező a napközi.
Nálunk a gyerek alsóban iskolaotthonosba járt, így du 3-ig volt tanítás. Felsőben ki kellett tölteni egy nyomtatványt, hogy akarjuk-e, hogy tanulószobás legyen vagy sem. Ha nem, akkor ebéd után ugyanúgy hazajöhet.
De mint már valaki írta, nálunk is alapvetően az a helyzet, hogy egyelőre senki nem tud semmit... :S
Ahogy Andi is írta, a mi időnkben még volt délutános és szombati tanítás is. Erre azért volt szükség, mert akkor még sok gyerek volt. Évfolyamonként 6-8 osztály volt és hiába volt szép nagy a suli, akkor is csak így fértünk el, annak ellenére, hogy a mi kerületünkben 5 nagy iskola van. Semmi bajunk nem lett tőle. Napközibe is jártunk alsóba, felsőbe tanulószoba volt, de azt már nem vettük igénybe. Ez egyébként már ingyenes volt, mert nem adtak enni a tanulószobásnak. A fiam is járt napközibe alsóba, megette a menzás kaját még ötödikben és hatodikban is. Semmi baja nem lett tőle és persze nekünk sem. Nekünk is volt olyan, hogy anyukánk nem dolgozott, de ettől függetlenül mi, napközisek voltunk, mert így mégiscsak kevesebbet kellett otthon tanulnunk. Nem rossz az ha van napközi. Kevesen tudják azt megtenni, hogy otthon várják a családod tiszta lakással, melegétellel és akik otthon vannak sem biztos, hogy tudnak enni adni a gyereknek, hiszen ha munkanélküliek, akkor örülnek, ha a tanítási időn kívülre jut ennivaló.
Lehet háborogni ezen, de felesleges, mert nem kínozni akarják a gyerekeket.
Nálunk már hét évvel ezelőtt is kötelező volt a napközi. Délután is voltak foglalkozások.
Négy tanárnénijük volt. Ők oktatták őket délelőtt és ők voltak velük napköziben.
Hogy jó volt-e? Igen. A lecke kész volt, leírták pár sorban, hogy mit kell gyakorolni a gyerekkel. Délután, amikor munka után mentem a gyerekért az osztályfőnökével tudtam beszélni. Másnap a matektanár tudott segíteni.
De a legjobb az volt, hogy azok a tanárok, akik délelőtt leadták a tananyagot, délután segíthettek a gyakorlásban. Velük készítették el a házifeladatot és akinek kellett részletesen elmagyarázták.
Véleményem szerint ez jó.
Volt olyan, hogy beteg volt a gyerek, és velem pótolta be a hiányzást. Mivel nincs pedagógus végzettségem, meg iskolába is régen jártam már, sajnos teljesen másként magyaráztam el neki a tananyagot, mint ahogy tanulták. Ez főleg a matematikánál nagyon megzavarta a gyereket.
Utána már egyeztettem a tanárnővel, ha ilyen hiányzás volt, hogyan magyarázzam el neki a számításokat.
Már sajnos nem. :(
:)
Nálunk, mármint az "én időmben" volt délelőttös hét, meg délutános hét, akkor 1-re vagy 2-re kellett menni, kb este 7-ig volt tanítás és szombaton is volt suli. Meg öreganyám is volt.
Egyiket sem támogatom öreganyámon kívül. :D
További ajánlott fórumok:
- Hogy lehet kötelező egy védőoltás, ha halált okozhat?
- Nem kötelező oltatni, de ha nincs oltási igazolvány, akkor...?
- Mi a véleményed a szűrővizsgálatok kötelezővé tételéről?
- A karácsony nem kötelező
- Második osztályos lányomnak a Kincskereső kisködmön a kötelező olvasmány. Reális ez?
- Tényleg kötelező már a bárányhimlő elleni oltás?