Karácsonyi szokások (beszélgetés)
Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Karácsonyi szokások
Első cikkem volt amire most látom milyen sokan írtak
ez szép és megható :)
Az idei kaàcsonyt màr most tervezem,mert eddig soha nem volt szép karäcsonyom,legalàbbis alig emlékszem jora.
Egyik évben édesapàm halt meg,utàna nagymama,aztàn intézetben töltöttem a karàcsonyt...
Tavalyelötti karàcsony szegényes volt...
tavaly meg teljesen egyedül töltöttem,mert a baràtom elutazott...
Az ideit nem ronthatja el semmi.
Màr nekikezdtem gyüjtögetni a diszeket,a gömböktöl kezdve a harangokig.
Szaloncukor itt noncs,viszont üreges csoki becsomagolva igen.
A babàm is uton van,ugyhogy az idei karàcsonyt nagy pocival fogom tölteni.
Ajàndékozni nem hiszem hogy fogunk,inkàbb egy szép együtt töltött vacsora(màr nincs ötletünk ajàndékvàsàrlàskor:)))
Misére nem megyek,mivel baràtomnak egy egészen màs vallàsa van,ö elvileg nem is karàcsonyozik,de a baba miatt most nagyon készülünk.
Köszike!
Hát már csocsi-ragyi minden egy ideje nálunk.
A mézeskalácsok a dobozban lesnek feldíszítve,ma már elkezdem az apró sütemények sütését.Úgy gondoltam, hogy idén a linzert fenyő formákra szaggatom,a közepén meg kis fenyő lesz.tavaly csillag volt.Már szól az ünnepi zene is.
Amit elfelejtettem írni az előző levelemben: minden évben amíg kicsik voltak a srácaim gipszkiöntőztünk.De rengeteget! Kiló számra öntöttük a gipszet.Aztán festettük, nagyon élvezték!És nem titok, hogy én is! Ezek olyan szívet melengető emlékek, amit soha nem felejt el az ember.És ne hagyd, hogy ne sikerüljön!
Szia!
Egyszer volt, régen volt, a Mikulás karácsony előtt észrevette, hogy a 4 krampusza megbetegedett. De a helyettes krampuszok nem tudtak olyan szépen és gyorsan csomagolni, mint az igazi krampuszok. A sok baj közepette Mikulásné bejelentette, hogy az édesanyja velük fogja tölteni a Karácsonyt. Szegény meggyötört Mikulás ennek hallatán kiment a rénszarvasszánhoz, de szomorúan vette tudomásul, hogy az 5 rénszarvasból 3 vemhes, 2 meg ismeretlen helyre távozott a kerítésen átugorva. Ezek után a teljesen összetört Mikulás bement a házába, hogy igyon egy kis fenyőpálinkát, de azt látta, hogy a krampuszok már mindet megitták. Erre olyan mérges lett, hogy a kezében tartott poharat összetörte. Mikor össze akarta söpörni a szilánkokat, rájött, hogy az egerek régen megették a seprűt.
Ekkor csöngettek, és a lelkileg meggyötört Mikulás ajtót nyitott. Az ajtóban egy angyalka állt, kezében karácsonyfával.
Az angyalka így szólt:
- Kedves Mikulás! Hát nem csodálatos ez a mai nap?
Hát így alakult ki az a szokás, hogy a karácsonyfa csúcsára angyalkát húznak.
Sziasztok!
Nálunk is hagyománya van a készülődésnek.Én valójában egy karácsony őrült vagyok. November 30.án advent napján elkezdem díszíteni a lakást.De olyan szinten!!!Nekem a konyhába van karácsonyi függöny sötétítővel.Aztán a konyhabútor tetején végig van rakva egy fenyőgirland, amit feldíszítek minden féle aprósággal.Nincs olyan része a lakásunknak,ahol ne lenne vmi dísz. Ezt értsétek úgy, hogy a füri is és a wc is .A gyerekek szobája ahogy a mienk is ragyog rendesen.Minden évben készítünk mézeskalácsot.Sütöttem már vonatot és templomot is.De díszként is haszáljuk a mézeskalács formákat.Idénre úgy tervezem, hogy az lesz a fa egyi dísze, aztán aszalok narancskarikákat és teszek még rá arany színű masnikat,amit természetesen én fogok elkészíteni.Szóval az évek folyamán annyi karácsonyi kütyüt beszereztem, hogy nagy munka előszedni, díszíteni.Az adventi koszorút én készítem el mindenkinek a családban. Amikor elkezdek sütni az ünnepekre, akkor előszedem a karácsonyi cd-ket és azt hallgatom a munka közben. Ezt a fiaim is szeretik, szoktak segíteni is. A kaja az mindig más, szeretjük a változatosságot.Mindig kitalálok vmi újat, ízleteset. A sütést imádom,legalább 6-8 féle édességet készítek, az aprósütitől a krémesekig. A mikulás virág az elengedhetetlen minden évben!24.én jönnek a szüleim, 25.én mi megyünk.Aztán ennyi,jön a pihizés.Szoktunk játszani minden este a társasokkal, mert az az egyik állandó ajándék a fa alatt. Anélkül nincs karácsony. Sőt! A másik állandó csomag a gyerekeimnél az a pizsi. Minden évben az egyik kívánságuk,hogy pizsi legyen a fa alatt.Amikor picik voltak készítettem egy kívánság listát, arra írtuk, hogy ki mit szeretne kapni, és felosztottuk a családban.Nagyon kedves számomra minden karácsony, sok szép emléket őrzök a készülődésekkel kapcsolatban is. A másik őrület nálam, hogy imádom a karácsonyi meséket,filmeket.Képes vagyok mindennap azt nézni.Sok van belőlük.Jó, hogy van dvd, mert a videókazetták már tönkre mentek a sok használattól.Hát hirtelenjében ennyi, ami eszembe jutott, aztán ha még beugrik vmi, majd írok.
Mi nagyon szertjük a karácsonyt, készülődés sem nyűg, igaz jó előre tervezgetünk, készülődünk, amit jó hosszan le is ítam ezen a fórumon.
De még soha nem sütöttem mézeskalácsot Karácsonyra. Ahogy elolvastam az írásod , azonnal beütemeztem a naptárba , ahol már sorakoznak a tervezgetett teendők.
Szinte éreztem a kellemes fahéj-méz illatát olvasás közben. Ez még valóban hiányos volt a karácsonyunkból. Köszi az ötletet, nem is jutott soha eszembe pedig , igaz rikán, de szoktam mézes kalácsot sütni. MINDIG TANUL AZ EMBER, ez jó dolog. Üdv.
A karácsonyra már igazából nyáron szoktam elkezdeni készülgetni az ajándékok keresésével. Ha találok megfelelőt, már akkor meg is veszem. Idén eztt csak most tudtam elkezdeni, de alakul már. S ez tart decemberig.
A "nagytakarítást 21-22-én csinálom meg (200m2-es a ház, mégsem tart sokáig). Ha az öcsém kisfia nincsen itthon, akkor az öcsém által hozott fát 23-án délután díszítjük, hogy takarítani 14-én már ne kelljen. Akkor már csak az esti menü készítése van.
December elejétől már a menüt találjuk ki a 3 napra. A szenteste menüje szinte mindig állandó: borlevessel kezdünk (ez van a receptjeim között is), majd rántott hal, hurka-kolbász.
A vacsora mindig fél 6 és 6 között van, utána jön a Jézuska.:)) Ez a ceremónia jó 2 órás szokott lenni, mert zenehallgatással kezdünk.
25-én és 26-án nem megyünk sehova, már nincs rokon-járás. Ezen a két napon pihengetünk, beszélgetünk.
Ha a tervünk bejön, akkor talán idén más lesz a karácsony. De ez még a jövő muzsikája.:))
A karácsonyra mi már dec. 5.-én elkezdjük (most már alányommal aki 21 éves,) a készülődést.Mire jön a "MIKULÁS" az udvaron elkezdjük a diszitést. Fenyőfán, tuján, kerítésen körbe, na és persze a bejárati ajtó előtti hó ill. esővédő keretén körbe nem villogó, nem szines, de sok parányi égőket helyezünk el. Az esővédőt körbe, karácsonyi díszekkel feldíszített fenyőkkel díszitjük és azon fénylenek a pici égők.Az ajtóra kikerül a karácsonyi ajtódísz. Persze az adventi koszorú az asztal díszeként idejében felkerül a helyére. A 3 rózsaszín és 1 lila színű gyertyájával,amit a család a megfelelő nap estéjén lehetőleg együtt éget, vacsorázás közben . Ha erre nincs mód, akkor keresünk egy kis időt amikor a megfelelő napon, minden esetben együtt gyújthatsunk meg. Hát igen, a munka miatt.... stb volt már olyan ,hogy erre a reggeli órákban szakítottunk pár percet. Végig nem szoktuk elégetni, kb . mindet félig égetjük el azon a napon amikor sorra kerül, és a karácsonyi vacsoránál égetjük el teljesen meggyújtva, egyszerre mind a négyet. Bár a lakás sok-sok pontján több-több gyertya ég olyankor.Igaz máskor is ,gyakran, és sok gyertya ég nálunk.
A lakást bent is feldiszitjük, kb 20.-21-e körül.Bent a függöny alatt egész apró fényű égők vannak jégcsapszerű láncolatban, ami csak sejtelmes pici elszórt fényt ad. Ajtódiszek kerülnek fel a benti ajtókra. Gyertyatartókra karácsonyi gyertyagyűrűk, vázákba, virágöldbe szúrható karácsonyi díszek . Több helyre karácsonyi asztal díszek.Mág a fürdőben is valami kell hogy a karácsonyi hangulatot megadja. Ott a tükör szokott műhóból díszeket kapni, és a sarokkád legnagyobb részére egy hosszú gyertyatartót készítettünk, amit a hétköznapokban is szeret a család, de ilyenkor kicsit karácsonyi diszítést kap. A 3 boltívet,ami alakásban van, karácsonyi diszekkel ,apró fényekkel, masnikkal diszitjük.És persze a karácsonyi díszpánahuzatok , asztaltarítők is előkerülnek. Ez így soknak tünik de mindig arra törekedünk, hogy ízléses, ne túl díszitett,legyen ,de azért hangsúllyozza azt amit érzünk. Viszont a sok apró fényből rengeteget felhasználva díszitjük a lakást bent is. Délután- este beszélgetésnél, tévézésnél, vacsorázásnál nagyon kellemes, hangulatos. Soha nincs villogó ,vagy szines fény benne. Egyedül a karácsonyfa égő piros szinű, de az sem villog. Amióta a lányom felnőtt a kedves kis szines figurákat, (eltettük majd későbbre ha unoka lesz ) más dísz cserélte fel.Tehát a fa piros és arany színű díszben pompázik.
Dec.23.-án este vagy 24.-én du-án díszíti a család a fát, akkor már kintről is,és a benti díszítés hangulatából is karácsonyi hangulat uralja az egész lakást. A karácsonyi főzést-sütést mindig úgy alakítom, hogy 24.én már du.-án terítve legyen a karácsonyi asztal. Általában változatos a menű, de mindig olyan vacsorát készítek, amit már a tálalható hőálló (már régen vásárolt, csak valamivel mindig bővített) karácsonyi jellegű tálakban , edényekben rakok el előtte a hűtőbe. Tálalás előtt csak a melegítés és díszítésre van szükség.A süteményeket előtte felszeletem,és már csak az előkészített tálcákra rakom rá.Egyedül a fácánból készült húsleves készül aznap reggel, vagy akár hajnalban a munkabeosztástól függően. Az nem maradhat el , az nagy szokásunkká vált.Így rugalmasan, és kényelmesen megy az ünnepi vacsora, amit a sok gyertyafény és karácsonyi dalok tesznek még hangulatosabbá.Persze hideg és meleg ételek , vegyesen vennak főzve, hogy ha mód van rá a karácsonyi ünnepek alatt, csak apró dolgokra legyen szükség a konyhában. Mivel műszakolva dolgozok, ez már évek óta kialakult, jól bevált szokás lett nálunk.Fontos, az előkészületnél, hogy amit a kigondolt napra beterveztünk, azt meg is kell valósítani. Folyamatos munka mellett, csak így tudtam évek óta a családommal kellemes karácsonyt átélni, ami a karácsony igazi varázsát megadja. Sokszor jó lenne, ha mindig úgy élnénk életünket, ahogy a szeretet ünnepére készülünk. Hisz imádom a karácsonyt, de valójában minden nap imádom a családomat. Nagyon szeretek selyem szalagokra kötött , szegfűszeggel megszúrkált narancsokat lelógatni az asztalok felett a csillárról, vagy ahol lehet. Egy helyen kb. 3 -at különböző hosszú szalagokon. A narancs tetején kb.2cm-es lyukat alakítok ki amibe fahéj kerül. Idővel ez minden illatosító csodaszert felül múl. Próbáljátok ki.Nagyon mutatósan el lehet készíteni a lakás több pontján. Egész karácsonyi ünnepeket végig árasztja illattal! A karácsonyi ajándékozásra már korán elkezdek vásárolgatni, rögtön csomagolok, és kis karácsonyi kártyákkal (amit sajátkezűleg ill. géppel készítek)jelölöm kié. Ezt a család többi tagja is így szokta meg.Édesapámmal a TV-ben megszoktuk nézni az Éjféli misét, amihez pár éve a lányom, sőt barátja is csatlakozik. Nem okoz problémát így ha a munka miatt karácsony előtt nem lenne idő a beszerzésre. Az ajándéknál próbálunk ügyelni, hogy olyan dolog legyen amire esetleg tudjuk, hogy vágyik a másik, de még nincs neki. Nem nagy összegű személyes ajándékozások vannak, de a családnak közös célra valami mindig kerül a fa alá, amire mindenki vágyik, és szükségét érezzük,és valami plussz amire a hétköznapokban nem adnánk ki a pénzt. Erre sokszor közös persejben gyűjtünk.
Amit 11. éve nem hagyunk ki, drága édesanyám sírjához mindíg kimegyünk, és rövid időt ott töltünk el, bár fényképe mellé, otthon minden karácsonykor kedvenc asztali dísze a Mikulás virág odakerül gyertyafény mellett. Igaz ő szivünkben mindig velünk él. Sokat írhatnék még, de ez már így sem lett kevés!!! De imádjuk akarácsonyt!IGEN JÓ LENNE MEGENGEDNI MAGUNKNAK, HOGY NE CSAK A KARÁCSONY ÉREZTETSE ,HOGY VAN SZERERET A FÖLDÖN! Na de erről talán jobb nem is beszélni...... Előre is kívánom, hogy a karácsony hozzon legalább békét és nyugalmat mindenki számára!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (És aki teheti készülődjön időben, akkor nem érzi senki sem majd úgy , hogy ez az ünnep is csak rohanás,és fárasztó. Nem mindig az anyagiak alényeg! Sok mindent magunk is megvalósíthatunk! És lehet , hogy könnyebben sikerül majd a hétköznapokat is, a karácsonykor kihangsúlyozott szeretet erejével megtölteni!!!!!!!!!!)
A fát eddig mindig a párommal együtt vettük meg. Az idén változott a helyzett, mivel műtötték, így nem tudott jönni, és a fiammal vettük meg a fát. Ahogy nőttek a gyerekek úgy nőtt a karácsonyfa is.
A szentestén, 24-én mindig nálunk van a család, mivel én egyke vagyok a férjemék ketten vannak és így tudtuk beosztani, hogy a szülők és a gyerekek, unokák is egy asztalnál ülhessenek. Ez ma már huszonhat éves tradíció a családunkban. Sajnos idén már kettővel kevesebben üljük körül az asztalt, de hálistennek kettővel többen is. Apukám és Anyósom fentről van velünk, de a fiam barátnője, és a lányom barátja itt lesz az asztalnál.
Karácsony első napján mi megyünk anyuhoz, apósomhoz, sógoromékhoz.
Második napja a szent "tespedésé".
A fa díszítése közös mióta nagyok a gyerekek.
Este mielőtt meggyújtjuk a gyertyát egymás kezét fogva elénekeljük a "Menyből az angyalt" és utánna jön az örület, ki kitől mit kapott, ha kitombolta mindenki magát jön a vacsi. Utánna beszélgetés, iszogatás, és még a mai napig is egy kis játék (ki nevet a végén, kirakós, kártya).
Az éjféli misére nem jutunk el mivel Mezőtúron este 10 órakkor van, hogy miért ezt ne kérdezzétek, mert nem én vagyok a jó isten sem a pap.
További ajánlott fórumok:
- Ki tart velem szeptember 5-től, karácsonyig a diétámba? Együtt könnyebb!
- Új év előtti elhatározás avagy Karácsonyig -5kg!
- Karácsonyi sütés-főzés / Mi lesz a karácsonyi menü?
- 2010 karácsonyig - 15 kiló. Társakat keresek, együtt könnyebb:)
- NAGY FOGYÁS! 2011 karácsonyig lefogyunk!
- Milyen Karácsonyi szokásokat ismersz, amit a te családod is gyakorol?