Főoldal » Írások » Szépség & Egészség témák » Ismerjük meg a B-vitamin családot! III. rész

Ismerjük meg a B-vitamin családot! III. rész


Folytatódik a sorozat.

Ebben a cikkben bővebben olvashatunk a B7 vitaminról (H vitamin, másnéven biotin), a B8-vitaminról (kolin) és a B9-vitaminról (inozitol).

Hogy szervezetünknek miért is van szüksége rájuk, hogy hiányuk milyen tünetekkel jár, hogy hogyan kezelhetjük a vitaminhiány okozta gondokat, és hogy mily módon növelhetjük a különböző B vitaminok napi bevitelét.

B7 vitamin (H vitamin, másnéven biotin): molekulája ként tartalmaz.

Szerepet játszik a fehérjék, a szénhidrátok és a zsírok lebontásában, nélkülözhetetlen a bőr, az idegek és a szőrzet épségét biztosító zsírsavak előállításához, segít az ekcéma és a bőrgyulladás gyógyításában, enyhíti a cukorbetegség tüneteit, ill. az izomfájdalmakat.


Megtalálható: a mogyoróban, a mandulában, a sertésmájban, a dióban, a szezámmagban, a túróban, a karfiolban.

De a szervezetben az egészséges bélflóra is elegendő mennyiségben termeli.

Felszívódást segíti a B-vitamin-csoport többi tagja, a magnézium és a mangán, felszívódását gátolja a nyers tojásfehérjében található ún. avidin, és a rendszeres alkoholfogyasztás.

Napi adag: fél évesnél fiatalabbaknak 0,3 mg, 7-12 hónap között 0,6 mg, 1-3 év között 1.6 mg, 4-6 év között 1.1 mg, 7-10 év 1.4 mg, 11- 14 év között a nőknél 1.4 mg, a férfiaknál 1.7 mg, 15 -18 év között a nőknél 1.5 mg, a férfiaknál 2 mg, 19 év felett a nőknél 1.6 mg, a férfiaknál 2 mg, várandósság alatt 1.9mg, szoptatás alatt 1.8 mg, stressz és alkoholfogyasztás esetén 2.2 mg.


Hiányában bőr és az ajkak gyulladásos megbetegedése lép fel, illetve megfigyelhető a szőrzet kihullása és a nemi vágy csökkenése is.


Túladagolás vízben oldódó vitamin lévén lehetetlen.



B8-vitamin (kolin): az inozitollal együtt elősegíti a zsírok és a koleszterin felhasználását a szervezetben. Közvetlenül bejut az agysejtekbe, ahol egy, az emlékezést segítő vegyület képződik belőle.

Segít a koleszterin szintézis szabályozásában, a májban a toxikus anyagok és a gyógyszerek méregtelenítésében, megkönnyíti az idegimpulzusok haladását és javítja az emlékezőképességet is.


Megtalálható: a lecitinben, a májban, a tojássárgájában, a sörélesztőben, a búzacsírában.


Felszívódását gátolja az alkohol és a szulfa-gyógyszerek.


Napi ajánlott mennyiségét nehéz meghatározni, mert szervezetünk részben előállítja.


Hiányában fellép a máj cirrhosisa és zsíros elfajulása, az artériák megkeményedése és Alzheimer-kór.


Túladagolás miatti káros hatása nem ismert.



B9-vitamin (inozitol): a lecitin egyik fő alkotórésze. A glükózból termelődik, és a központi idegrendszer (gerincvelő, agyvelő) egyes részein tárolódik. Nagyszerű ellenszere az érelmeszesedésnek. Részt vesz a zsíranyagcserében. Az egyes agyterületek (pl. a közti agy) működését befolyásolhatja.

Hasonlít a vírusra, mert a vérben sodródva "halott" anyagként viselkedik, de amikor megérkezik az idegsejtbe, hirtelen életre kel.


Megtalálható: a húsokban, a tejben, a gabonában, a szójában, a csokoládéban (szójalecitin), az olajos magvakban, a gyümölcsökben, a dióban.

Felszívódását elősegíti a többi B-vitamin, felszívódását gátolja az aszpirin, az antibiotikumok, és a fogamzásgátló tabletták szedése, valamint a dohányzás és az alkoholfogyasztás.

Napi adagját illetően nem rendelkezünk pontos ajánlásokkal, lévén a szervezet is képes bizonyos mennyiségben előállítani. Igénye viszont szinte bizonyos, hogy függ a stressz mértékétől. Vizsgálatok szerint napi 4-8 gramm között változik a napi adag.


Hiányában ekcéma, hajhullás, keringési zavar, alvás- és szempanasz, székrekedés lép fel.


Túladagolása: jelenleg még nem ismert.



Folyt. köv. a B10, a B12, és a B13, a B15 és a B17 vitaminokról.




Írta: tinendo, 2009. május 18. 10:03
Fórumozz a témáról: Ismerjük meg a B-vitamin családot! III. rész fórum (eddig 1 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook