Főoldal » Írások » Szépség & Egészség témák » Ismerjük meg a B-vitamin családot! II. rész

Ismerjük meg a B-vitamin családot! II. rész


Az első részben megismerkedhettünk a B1, a B2 és a B3-vitaminokkal, most a sorozat folytatásaként ismerkedjünk meg a B4, a B5 és a B6-vitaminokkal.

E rövid cikkben megtudhatjuk, hogy e három vitaminnak milyen nagy a szerepe van a szervezet egészségesen tartásában.

- B4-vitamin (M-vitamin): folsav, régi nevén folát. Nagyon fontos szerepe van a szervezetben, főleg a várandós édesanyáknál, mert a terhesség korai szakaszában a fejlődő embrió gerincét (a velőcsövet) lezáró folyamat csak folsav jelenlétében megy végbe hibátlanul.

Emellett fokozza még a tejképződést, véd a bélparaziták és az ételmérgezések ellen, fájdalomcsillapító hatású, legyengült állapotban megfokozza az étvágyat.


Megtalálható: a májban, a leveles zöldségekben (különösen a parajban), a gyümölcsökben, és az élesztőben.


Felszívódását gátolja az alkoholfogyasztás és a nagy mennyiségű C-vitamin rendszeres bevitele.


Napi adag: fél évesnél fiatalabbaknak 0,025 mg, 7-12 hónap között 0,035 mg, 1-3 év között 0,05 mg, 4-6 év között 0,075 mg, 7-10 év 0,1 mg, 11- 14 év között 0,15 mg, 15 év felett 0.2 mg, várandósság alatt 0.4 mg, szoptatás alatt 0.3 mg.


Hiányában a vérsejtek száma csökken, nyelvgyulladás lép fel, gyomor-bélrendszeri tünetek jelentkeznek. Fejlődő szervezeteknél fejlődési rendellenességek léphetnek fel.


- B5-vitamin (pantoténsav): a mellékvese hormonok és az esszenciális neuromuszkuláris transzmitterek termelésében játszik kulcsszerepet, segít leküzdeni a fertőzéseket.


Megtalálható: a karfiolban, az avokádóban, a lazacban, a csirkében, a tojássárgájában.


Felszívódását a B-vitamin csoport többi tagja, a folsav és a biotin (H-vitamin) segíti, míg a stressz, a túl sok alkohol és a nagy mennyiségben fogyasztott tea, kávé gátolja.


Napi adag: fél évesnél fiatalabbaknak 2 mg, 7 hónap és 3 éves kor között 3 mg, 4-6 év között 4 mg, 7-10 év között 5 mg, 11- 14 év között 6 mg, 15 év felett 8 mg, várandósság és szoptatás alatt 7 mg.


Hiánytünetei leggyakrabban a bőrön, az idegrendszerben, illetve az anyagcserében okoznak elváltozásokat. Tünetek pl.: izomgörcsök, zsibbadás, bizsergő érzés.


Túladagolása felboríthatja az anyagcserét, de ez csak extrém nagy adagok mellett lehetséges, amennyit normál körülmények között képtelenség a szervezetbe juttatni.


- B6-vitamin (piridoxin): az 1930-as években a patkányok táplálkozásának tanulmányozásakor fedezték fel.

7 formában létezik:

piridoxin (PN). Ezt használják a B6 vitamin pótlására.

piridoxin-5-foszfát (PNP).

piridoxál (PL).

piridoxál-5-foszfát (PLP). A PLP az emésztéskor létrejövő aktív változat.

piridoxamin (PM).

piridoxamin-5'-foszfát (PMP).

4-piridoxd sav (PA). A PA a vizelettel együtt távozik a szervezetből.

Legaktívabb formái a piridoxál és a piridoxamin.


Nélkülözhetetlen az enzimek előállításában, az izom és más szövetek felépítéséhez szükséges fehérjék képzésében és lebontásában, az egészséges bőr és az idegrendszer egészséges működésében, a fertőzések leküzdéséhez szükséges antitestek termelésében.


Megtalálható: a tőkehalban, a pulykahúsban, a banánban, a kelbimbóban, a mangóban, a barna lisztben és az ebből készülő pékárukban, a kukoricában, a zöldségfélékben.


Felszívódását segíti a B vitamin csoport többi tagja, a magnézium és a cink jelenléte a szervezetben, gátolja a felszívódást a penicillin, az alkohol, a dohányzás és a fogamzásgátló tabletták fogyasztása.

Szükséglete elsősorban a fehérjebeviteltől függ. 100 gramm fehérje mellé 1,5-1,7 mg B6 vitamint javasolnak. Érdekessége, hogy szinte száz százalékosan felszívódik a bélrendszerből, a szervezetbe kerülése után 8 óra múlva a vizelettel kiürül.


Napi adag fél évesnél fiatalabbaknak 0.3 mg, 7-12 hónap között 0.6 mg, 1- 3 éves kor között 0.9 mg, 4-6 év között 1.3 mg, 7-10 év között 1.6 mg, 11- 14 év között 1.8 mg, 15 -18 év között 2 mg, 19 év felett a nők esetében 2 mg, a férfiak esetében 2.2 mg, várandósság alatt 2.6 mg, szoptatás alatt 2.8 mg.


Hiányában ún. pellegrás bőr- és nyálkahártyatünetek, vérszegénységgel és idegrendszeri zavarokkal járó epilepsziás görcsök léphetnek fel.


Túladagolás nem lehetséges, mivel vízben oldódó vitamin, de tartósan nagy mennyiségű (50 mg/testtömeg-kilogramm feletti) bevitele toxikus lehet.



Folyt. köv. a B7, a B8 és a B9-vitaminokról.




Írta: tinendo, 2009. május 10. 16:03
Fórumozz a témáról: Ismerjük meg a B-vitamin családot! II. rész fórum (eddig 1 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook