Hogyan lehet takarékoskodni otthon? Praktikák, ötletek... (beszélgetés)
Nem vagyok kezdő háziasszony, de kezdetek óta (40éve) vezetek háztartási könyvet. Anyám nem csinálta és én fiatalon egy kedves szomszédnénitől tanultam. Valóban nem sok időt vesz igénybe, de az ember jobban tudja követni, a kiadásokat.
Amit pedig a nagymamámtól tanultam, hogy minden jövedelemből, minden hónapban 10%-ot félreteszek. Még a minimál bérből is! Voltak az életünkben olyan helyzetek, mikor ez a "csekély" összeg húzott ki a bajból, és ha belegondolunk van aki többet elkölt olyanra, amire talán nincs is olyan szükség.Emelett kell a fodrász és a kozmetika is!
Gratula kefekötőnek!
Hahóóó!!!
Ez egy tök jó fórum! Miért nem érdekel senkit?
Úgy mosogatom el azokat a zsíros, olajos,vajkrémes stb.. műanyag edényeket amiket az újrahasznosítós zacsiba teszek, hogy alá teszem annak amit mosogatok és így rácsorog a mosogatószeres lé. Legtöbbször már ettől kiázik belőle a szennyeződés nagy része, a többit már kevés mosogatószerrel és vízzel is el lehet róla távolítani.
Ha elfogy ol a zsepi ,akkor nem szaladok azonnal a boltba, kifújom az orrom szalvétába vagy wc papírba. Persze az utcán azért nem, de otthon ki nézi, papír.
Uzsonnát is lehet bele csomagolni.
Sokan megveszik a folpack-, vagy alufóliát (netán a drága díszes szalvétát), és abba csomagolják az uzsonnát.
Én beszereztem az ún. kalappapírt, amivel a virágosok és a cukrászok is dolgoznak (ezt rakják ki a kenyér mellé is). 100 Ft-nyi mennyiségbe - igaz, késsel 4 felé kell vágni, de az hamar megvan - hónapokig csomagoltam a két fiam napi 8 szendvicsét az iskolába. Ez ellen az volt a kifogás, hogy kiszárad. Ott van a rengeteg, ócska nejlon, amibe sok helyen a kenyeret, péksüteményt tesszük, abba bele lehet tenni a papírba csomagot uzsonnát.
Otthoni terítésnél kiválóan megteszi az olcsó, ún. éttermi szalvéta.
További takarékoskodási ötletek - bár itt már felsoroltak közülük néhányat - a "Találtam 17 milliárd forintot" című cikkemben találhatók.
Egyszer kb10 éve kellett a táblázatot kialakítani,oszlopokat elnevezni,amelyik cellában számolni kell ,képleteket beírni aztán kész.
Semmi munka nincs vele ha valamit vásárolunk,a bolti számlákat azonnal ,vagy amikor ráérek beírom,ez 2 perc.
minden decemberben egy másolási paranccsal 15 sort átmásolok,átírom az évszámot,aztán ketyeg az újév.
Az SZJA táblázattal kicsit többet kellett agyalnom a matematikai képletekkel,hogy stimmeljen minden,és a jogszabályváltozásokat követve átírni,ha kell,de ez így van a bolti pénztárgépekkel is.
Szóval semmi munka nincs vele .
Nálam a"rend" az, hogy minden hó végén az említett "rezsi" excell füzetben hóvégi zárást csinálok.
A "háztartás" füzetből a program átírja ide a megfelelő cellába a 3 féle költséget (kaja,tisztítók,egyéb)Ha volt kiugró tétel azt a megjegyzés fülbe megjegyzem,tudjam miért volt abban ahónapban annyi a költség.
Aztán utolsó petákig megszámolom a fellelhető pénzeket.
A particionálás kb :
1.,konyhapénz ( ebből van anapi vásárlás azonnal a számlákról könyvelve)
2., megtakarítás
3., forgó biztonsági pénz (ebből van a költés)
4., készpénz (ami a pénztárcában van nem konyhapénz)
Pontosan látjuk a családi költség alakulását.Év végén a program összegzia gyarapodást,ill.az egyenleget.
Nem a fogunkhoz verjük a garast ,megmondtam a feleségemnek,mindennel spórolhatunk de a fodrász,kozmetikust soha ne hagyja ki,ami jár a testnek adja meg.
Viszont kocsma,játékgép,cigi,mindig a legújabb telefon az nincs.
Vannak emberek,akiknél sikk megvásárolni ugyanazt az élelmiszert,ruhaneműt,takarítószert drágább helyen.Pedig azok sem érnek nagyon többet,csak többe kerülnek. De azt gondolják,így elegáns.
Ha valaki, /mint én is/ takarékoskodni akar,akkor figyeli az akciókat,elmegy a turkálóba,használtcikk boltokba,az olcsóbb zöldségeshez,olcsóbb henteshez,stb.
Hetente egy alkalommal járunk vásárolni,és akkor veszem meg a szükséges dolgokat akciós áron.
Amikor a gyerekeim kicsik voltak,szinte minden kis ruhájukat a turkálóban vettem meg,de mindig tiszták és csinosak voltak.
Az ecet és a szódabikarbóna nálam is a fő öblítő és takarítószer.
Lehetne még sorolni a praktikákat,és látom,sokaknak vannak nagyon jó ötleteik.
Az alföldi ember valóban kicsit más mentalitás. Keményebb, öntörvényűbb, büszkébb, nehezebben adja ki magát. Gondold csak el: ott volt a föld, az május közepétől hamarabb nem adott jövedelmet - itt a déli részen érik pl. legkorábban a cseresznye - legkésőbb ősszel a szőlő, a bor pedig karácsony előtt kezdett fogyaszthatóvá válni. Neki durván a fél év alatt kellett megtermelni azt, amiből a következő fél évet túlélte. Ugye télen morzsoltuk a kukoricát a disznónak, de azzal gyújtottak/fűtöttek be, a krumpli levágott héját megfőzték, darával összekeverték, az elmosogatás után maradt vízzel picit megöntözték (nem használtak mosogatószert!!) és így adták oda az állatoknak! Amikor nagyon hideg volt, szintén a zsíros vízben áztatták le a kukoricát és adták reggel oda a baromfinak, így nem fáztak és jobban tudtak tojni.
Szóval a paraszti élet nagyon nehéz, kemény volt. És szégyen volt elmenni a szomszédba valamit kérni kölcsön.