Hogy főzzek platnis villanytűzhelyen? (tudásbázis)
Ha eddig gázhoz voltál szokva, nem könnyű a helyzeted, hiszen ha a gázt lejjebb vesszük (kikapcsoljuk), azonnal csökken a hőhatás. A villanytűzhelynél ha lejjebb vesszük a kapcsolót – gondolom a tiéden is van ilyen – többet kell várni a hűlésre mert a platninak van hőtehetetlensége, hiszen a felmelegedett vaslap hűléséhez akkor is idő kell, ha teljesen ki van kapcsolva.
Esetedben, ha felforr a leves, a hőtehetetlenség miatt érzed úgy, hogy hiába kapcsoltad lejjebb. Megoldás: tedd át hideg platnira, várj, amíg csillapodik a forrás, azalatt a platni is lehűl annyira, hogy ha visszateszed a fazekat, csendesen tud tovább főni a leves.
Nyugi, aki eddig villanyon főzött, s valamiért gázra kell átállnia, annak hasonló gondjai vannak. Sajnos ki kell tapasztalni a két eszköz tulajdonságaiból adódó technológiai különbségeket.
Kerámialapos? Indukciós?
Egy hasonló képet tudnál mutatni?
Szerintem minden villanytűzhelyen vannak hőfokszabályozó gombok. Háziasszonyok tízezrei ezekkel szabályozzák a főzés intenzitását.
Az enyém kerámialapos 4 zónával. Plusz két gomb a sütő hőmérsékletének és milyenségének (alsó, felső, légkeverés) szabályozásához.
További ajánlott fórumok:
- Nem működik a villanytűzhelyem(hagyományos) Mi lehet a baj?
- Tető nélküli villanytűzhely mögé csempe helyett milyen praktikus megoldást javasoltok?
- A villanytűzhelyemben minden piskóta, vagy kevert süti felpuklisodik, a közepe kétszer akkora lesz, mint a széle. Mit tehetnék?
- A sajtos ropogóst lehet villanytűzhelyen is csinálni?
- Mivel lehet a hagyományos villanytűzhely lapjáról letisztinani a ráégett dolgokat és a rozsdát?
- Hogy kell használni a TEBA kerámialapos villanytűzhelyet?