Hasznos tanácsok Horvátországba utazóknak
Hasznos tanácsok Horvátországba utazóknak
Pár nap, s vége az iskolaszezonnak, elindul a nyár. Sokan a magyar tengerre tervezik a szabadságukat, mások pedig Horvátországba mennek nyaralni. Most néhány tippet mutatunk be, mellyel könnyebben megszervezhetjük az idei nyaralásunk az Adriára.
Ne spóroljunk a biztosításon
Tudjuk sokszor felesleges költségnek tűnik, de kössünk biztosítást. Most már léteznek kifejezetten horvátországi speciális, illetve tengerparti biztosítások, melyek akár napi 350-400 forinttól elérhetőek. Ha tíz év feletti autónk van, megéri végiggondolni a kocsi biztosítását is. Útlemondási – sztornó – biztosítást akkor érdemes kötni, ha egészen pici gyerek is velünk utazik. Ha valami történne a picivel és nem tudunk elmenni nyaralni, akkor a biztosító kifizeti a nyaralásunk árát. Érdemes alaposan körbe nézni, mert az egyes biztosító társaságok árai és szolgáltatásai között nagy eltérés lehet.
Az utazás megtervezése
Az általános aranyszabály az, hogy érdemes minél korábban elindulni Horvátországba. Ugyan sokszor 6-700 kilométerre van az úticél, ami napközben is kényelmesen megtehető, de éjjel kevesebben vannak a pályákon és a határátkelőn is. A legforgalmasabb horvátországi fizetőkapu a zágrábi. Ha hajnal 2-4-kor elindulunk, akkor is reggelre érkezünk ide. Ekkor még mindig nincs akkora forgalom, mint a déli, kora délutáni órákban. A zágrábi kapunál találkozik a Magyarország felől érkező autós forgalom az Ausztria felől érkezővel. A pontos autópálya távolságok, útdíjak, kompmenetrendek és azok árait ebben a mobil alkalmazásban találjuk (az alkalmazást csak egyszer kell letölteni, utána ingyenesen és internet kapcsolat nélkül tudjuk használni).
Amit mindenképpen vigyünk magunkkal
Indulás előtt a kocsinkat mindenképpen vigyük el szervizbe. A gumik és a fékek jó állapotban legyenek. Készpénz és feltöltött telefon mindenképpen legyen nálunk! A horvát-magyar határon érvényes személyi igazolvánnyal át lehet menni. Azoknak a gyerekeknek akiknek nincs személyijük, útlevelet kell csináltatni.
Figyeljünk arra oda, hogy elegendő fehérneműt, laza, nyári öltözéket pakoljunk el. A gyerekek kedvenc játékait, árnyékoló berendezést a strandra, kis sapkát, úszómellényt is csomagoljunk el, továbbá legyen nálunk naptej, láz- és fájdalomcsillapító is.
Ahol spórolni tudunk
Még Magyarországon váltsunk kunát és ha lehet, ne a bankban. Itt is a bankoknak van a legrosszabb árfolyamuk. Nézzünk ki egy-két pénzváltót, s amikor a legolcsóbbnak találjuk a kunát, akkor váltsunk. Ha lehet, kerüljük Horvátországban a hazatelefonálást és a bankkártyás fizetést, mert itt is érhetnek meglepetések.
Még indulás előtt térjünk be egy nagyobb élelmiszer diszkontba és jól vásároljunk be. Legalább két csomag ásványvizet és egy doboz teafüvet vigyünk magunkkal, mert a horvátoknál nagyon drága minden iható termék. Ételek közül olyanokat vegyünk melyeket biztosan megeszünk, vagy kibírják az utat (zacskós leves, konzerv, tészta).
Érdemes Magyarországon megtankolni a kocsinkat, mert a horvát oldalon közel 40 forinttal drágább a benzin. Ha lehet, ne az autópályán tankoljunk, mert ott 10-15 forinttal drágább minden. Horvátország felé haladva térjünk le Nagykanizsánál. Itt a Tesconál tudunk megállni pihenni és feltöltődni egy kicsit, s itt tudjuk megtankolni a kocsinkat is. Ezzel a kis kitérővel több ezer forintot spórolhatunk.
Ha nagyon nincs pénzünk biztosításra az OEP honlapján igényeljünk egy EU-s egészségkártyát. Ha valamilyen baleset történne velünk, valamennyi ellátást erre a kártyára is kapunk. Ha meg szeretnénk ismerni jobban Horvátországot, azt, hogy milyen látnivaló van a környéken, látogassunk el a Horvátországinfó oldalra, ahol további érdekes utazási ötleteket, árakat találunk.
Horvát ételek, helyi programok
Sok magyarnak különleges lehet a horvát tengeri konyha kínálata. A többség inkább a húsos ételeket kedveli, de a merészebbek kipróbálhatják a halas ételeket is. A grillezett, vagy a rántott tintahalat nyugodtan kóstoljuk meg, viszont a kagylókkal, rákokkal, halakkal érdemes vigyázni. Ha biztosra akarunk menni, akkor a csevapot próbáljuk ki ajvárral. A csevap olyan Horvátországban, mint nálunk a fasírt, az ajvar pedig az Erős Pistára emlékeztet (csak ez nem annyira erős).
A helyi szervezésű programok között is nézzünk jól körbe, mert sok helyet mi magunk is fel tudunk keresni kocsival, vagy menetrend szerint közlekedő hajóval, az eredeti ár töredékéért. Végezetül, töltsünk minél több időt a tengerparton, úgyis erre fogunk emlékezni ha hazajöttünk.
Írta: sajtó, 2015. július 19. 09:08
Fórumozz a témáról: Hasznos tanácsok Horvátországba utazóknak fórum (eddig 12 hozzászólás)