Bölcsődeválasztás - Bölcsődék Szülők és Gondozók szemszögéből (beszélgetős fórum)
Anno az én lányomat sem vették fel állami bölcsibe. Egy gyógyszergyár alapítványi bölcsijébe tudtam beiratni fizetős helyre, 6 hónapos volt amikor beirattam 2 éves korától... tehát nagyon korán kellett intézkedni hogy legyen helye, és persze az első hónapot + regisztrációs díjat (2008-ban közel 60.000 Ft-ot) kellett előre befizetnem. Még így sem volt lehetőségünk rá, hogy csoportot válasszunk, abba a csoportba került ahol éppen akkor volt szabad hely.
Igaz, mindkét csoportban fantasztikusak voltak a gondozónők és gyakran együtt is volt a két csoport, összenyitható szobák voltak, minden gondozónő ismert minden gyereket.
Egyébként ezt a tanácsot, hogy válasszon az ember gondozónőt, óvónőt, tabítónőt stb. mindenki előszeretettel mondogatja, de a gyakorlatban nem működik.
Részben mert sokszor nincs a szülőnek beleszólása, melyik csoportba, osztályba kerüljön a gyerek. Pláne ha van egy felkapott, népszerű csoport, akkor mindenki azt akarja, nyilván lesznek akiket a másikba tesznek.
Az bölcsinél szerencsénk volt, ugyanannak az intézménynek az ovijában már nem, fél év után el kellett hoznom a lányomat. Pedig ott ismertük az egyik óvónénit, és bár nem kérhettem csoportot, de hozzá került, aminek nagyon örültem. Mégsem volt jó...
Aztán amikor tavaly áprilisban másik ovit kerestem örültem hogy egyáltalán találtam a városban olyat aholl szóba álltak velem. Itt végül mi választhattunk csoportot, egészen pontosan a gyerekem választott miután egy napot eltöltöttünk az oviban, de én is egyetértettem a választásával. Most egy éve jár ide, hullámvölgyek vannak de összességében talán jó választás volt. Az, hogy tanítót hogyan és mi alapján választunk majd, fogalmam sincs, gyakorlatilag reménytelen szerintem, leginkább a szerencsén múlik így is úgy is...
Csak ez a választás itt mifelénk nem így megy.. 6X-os jelenleg a túljelentkezés, és megmondták, hogy jönnek a telefonok, hogy kit "kell" felvenni.. Nekem "szerencsére" a testvére fogyatékos, így fel kell, hogy vegyenek, de a legtöbbeknek megmondták, hogy semmi esély. És mivel ez van az összes szomszédos bölcsiben és kerületben, ezért nagyon nem tudsz mit választani.. Hacsak nem "te" vagy az, aki miatt leszólnak..
Arról nem beszélve, ha föl is veszik, nem én döntöm el, hogy melyik csoportba kerül.
Azt választhatod, hogy otthonmaradsz, vagy otthonmaradsz..
Már nyilván államiban..
Persze magánban nyilván más a helyzet.
A szobatisztasággal nálunk sem volt egyébként gond, de szerintem ez egy olyan téma, amit itt kicsit túllihegnek Magyarországon.. Valószínűleg az ovi miatt, meg a szokások miatt, amikor még anyáink a 10db tetrapelenkával játszadoztak...
Én nem osztom az előző hozzászólásokat!
Mi nagyon jó bölcsibe járunk.
Sokat segítettek a pelus elhagyásában. Bár nem a bőlcsibe lett szoba tiszta, hanem egy 2 hetes otthon töltött(himlő miatt)táppénz miatt. De mikor újra mentünk elsőre megértették, hogy már nincs pelusunk és csak a wc-be pisilünk. Az orrfújás az nekünk sem megy, bár itthon is én szaladgálok a papírzsebkendővel a fiam után, ez a bölcsiben is így van.
Én mindenkinek azt ajánlom, nem bölcsödét válasszon hanem gondozónőt, azt is úgy hogy más szülők tapasztalata után.
Mi legalábbis így döntöttünk e bölcsi mellett!
Köszi!Igen,én is hasonló gyakorlatokról olvastam,hallottam.Egyenlőre még csak ritkán sikerül,inkább a száján fúj.
Az orrszívással nincs gond,sőt most már naponta legalább 1x át is öblítjük az orrát fiz.sóval(ez is orvosi javaslat volt).Csakhogy az nem helyettesíti az orrfújást ami a fülkürt kinyílásához kell,ami viszont a savós fülgyulladások megelőzése véget lenne fontos.Ezért kéne minél előbb megtanulnia orrot fújnia,főleg,hogy már 1x fel is kellett szúrni a fülét.
Szerintem abban biztos lehetsz, hogy nem a bölcsődében fogják megtanítani orrot fújni...
Ha már tudja, akkor gondolom zsepit kap hozzá. Egyébként nagyon tanítani sem lehet, amikor elég érett lesz rá, és ráérez akkor ki fogja tuni fújni, addig meg nem... lehet rávezető játékokat kátszani, vízben buborékfújás, orron keresztül kifújt levegővel pinponglabda, vattapamacs elfújása stb. de nem tudom, ezek mennyivel visznek közelebb...
A fülproblémák szempontjából meg hát azonnal kellene... szóval nem könnyű.
Ami szerintem nagyon jó, az a Sinus Rinse használata, 4.5 éves gyerekemnél minden este használjuk fürdés előtt, lassan 2.5 éve. Annak ellenére hogy nagyon jól tud orrot fújni (egyébként már bőven óvodás volt mire megtanulta) rengeteg váladék marad bent amit ezzel ki lehet mosni, nagy szerepe van a betegségek megelőzésében.
Egyébként életembe annyi lógó orrú gyereket nem láttam, mint az óvodában...
Egyetértek,de szerintem ez több munkahelyen is így van.Ilyen világot élünk.
De hogy beszámoljak az elmúlt hetek történéseiről,ami végül is pozitív eredményt hozott:Egy két hetes kényszer bölcsi pihenő alatt nappali(vagyis ébrenléti) szobatiszta lett a leányzó:))Mivel szobafogságon voltunk,anyukámat kértem meg,hogy fizesse már be a bölcsidíjat és közben dicsekedjen el ezzel az eredménnyel,hátha mint büszke nagymama eléri azt amit nekünk nem sikerült.Hát tévedtem.Azt a választ kapta,hogy "ITT EZ NEM ÍGY MŰKÖDIK".Aztán mikor ismét mehettünk a bölcsibe,új tervet eszeltünk ki.Tudni kell,hogy a férjem szokta reggel vinni a leányzót és én vagy anyukám hozzuk el,mikor ki tudja.Most viszont én is mentem,és bepakoltam a szekrénybe egy csomó kis bugyit,nadrágot,közben pedig a férjem jelezte bilis kérelmünket.Most,hogy esetleg megijedtek tőle(csak viccelek!) vagy mert ezúttal egy huszonX éve ott dolgozó gnőnek szóltunk nem tudom,de természetesen semmi akadálya nem volt a biliztetésnek,ami azóta is remekül működik.Semmi pisi-kaki baleset,tudja Izi,hogy szólni kell,vagy ha úgy adódik kiszolgálja magát.
Viszont a bilizés letudtával újabb dolog akadt amivel szintén nem akarnak birkózni a gnők(legalábbis a fiatalabb,mert eddig még csak vele sikerült erről beszélnünk).Ez pedig az orrfújás,ami a fülész kifejezett kérése lenne egy középfül gyulladás és fülfelszúrás után.A család igyekszik tanítani ezt,és tudom idő kell hozzá,de sajnos a bölcsiben ez sem "így működik" :(
Ezt nem tudtam, de örülök neki :)
Azt hittem, ugyanolyan eséllyel indulok, mintha dolgoznék.
Szerintem itt a fórumindító mindenféle tapasztalatot kért, én erre reagáltam..
Nálunk egyébként teljes volt az összhang a gondinénikkel, ők is tudták, hogy az én gyerekeim nem fognak ráülni. Nem is volt ezen semmi vita. Ott kijártak, aztán ennyi.
Mondjuk amit írsz furcsa, nálunk úgy volt, hogy akinek kellett, az kiment. Utána persze azért ránéztek, nem kell-e segítség, vagy kézmosás, vagy valami..
Ne értsetek félre-aranyosak vagytok,hogy elmondjátok a véleményeteket a bilire szoktatásról-de én most itt nem segítséget,véleményt kértem,tényként közöltem a dolgot.Mi elkezdtük másfél évesen(tavaly nyáron),de nem erőltetve(nem azért írtam,hogy vért izzadva,mert rá kell nyomni a bilire).Én ide nem akarok más témát behozni,nem a szobatisztaságra nevelés volt a topikindító témája.Én ezt csak egy(1 darab)példának hoztam fel-mint bölcsis gyerek anyukája-válaszolva a 18. bejegyzésre(mert az úgy gondolom nekem szólt).De mondhatnék más példát is a többi néhány közül,csakhogy ezek után segítségkérésnek hangozna és inkább nem teszem.
De akkor megpróbálok érthetőbb lenni és a kérdésre ismét válaszolni:
Tavaly tavasszal-a bölcsis csoportunk első szülői értekezletén-többször is elhangzott az "együtt nevelünk" fogalma,és számomra nem vigaszként,nem segítségfelajánlásként,inkább figyelmeztetően hangzott.De engem ez nem zavart,örültem neki,én is ezt vártam el a bölcsitől és többé-kevésbé meg is kapom.Majd a beszoktatás első napján amikor a leányzó félrehúzódva leguggolt-gondoltam akkor ismerkedjünk-szóltam,hogy én ilyenkor rá szoktam ültetni a bilire.Erre legyintés volt a válasz,hogy hagyjam.Ezen meglepődtem,de nem firtattam a dolgot.Eddig hagytam is-mármint ami a bölcsit illeti-de mostanra jelei vannak a szobatisztaság kialakulásának,még ha az nem is mindennapos és nem is minden alkalmas(egyébként a 2 éves védőnői státuszon ott van a "Szobatisztaság kialakulóban" kérdés,és amikor én NEM-et mondtam erre januárban,rendesen guvadt a védőnő szeme annak jeleként,hogy hogy-hogy nem!).Ezért is hoztam fel megint-majdnem 5 hónap elteltével-a témát a gondozónőnknél,aki még most is azt a választ adta-hozzátéve,hogy "Igen,néha szól"-hogy hagyjam,majd nyáron lesz erről szülői értekezlet.Hát ha már idáig eljutottunk,most ne hagyjam már rá még 2 hónapig!Megértem,hogy nem lehet ott minden gyereknél egyszerre,nem ér rá mindig amikor jelez a leányzó,de azért 1-1 alkalom csak lehetne,nem!?Ha kell még bilit is vinnénk be.Vagy ez most azt jelenti,hogy CSAK a bölcsi diktálhatja a tempót az együtt nevelésben?
A bilire szoktatást nem értem, miért kell erőltetni. Az, hogy megmutatom a bilit, kis WC-t, hogy mi az, az ok.
De az a helyzet, hogy szerintem teljesen felesleges azt az 1-2 évet kínlódással tölteni. Ez az érés gyakorlatilag 1-2 nap alatt történik meg. Nekem mindkét gyerekemmel úgy volt, hogy egy nap hazajöttek, és közölték, hogy onnantól kezdve ők már szobatiszták lesznek. Ez a lányomnál két és fél év volt, a fiamnál már 3 év fölött, de még ovi előtt. Attól a pillanattól kezdve soha, éjszaka se pisiltek be. És nem volt semmi átmenet. Az első gyerekemet természetesen elkezdtem másfél év körül szoktatni annak rendje és módja szerint, de annyira nem ment, hogy a lábát se hajlította be, hogy leüljön, feszítette magát, és visított, szinte rosszul lett... Egy hét után hanyagoltam a dolgot, mert semmi értelme nem volt. A bölcsiben egy idő után kijárt a többieket utánozva, de nem pisilt a wc-be.
Amikor meg eljött a nap, megérett, és kész. Ennek nyomán a másodikkal én már nem szórakoztam, és meg is érett, amikor kellett. Egyébként nem vagyok a "gyerek igényeit" túlzottan és ész nélkül követő tigrisanya, de ebben semmi értelmét nem láttam a kínlódásnak.
Az más kérdés, hogy a bölcsiben az kellett, hogy meghatározott időnként EGYÜTT a banda menjen pisilni.. A csordaszellem jó volt, de én azt itthon nem tudtam pótolni..
Persze, nyilván sok függ az egyéni hozzáálláson.
De azt tudnod kell, hogy a nappali képzésen résztvevők mindenkivel szemben előnyt élveznek a bölcsődében. Nekem egyetem mellett úgy jártak a nagyok bölcsibe, hogy még a gyed-ről se kellett lemondanom, mert a jogosultság nappali tagozatos hallgatóként keletkezett. 3 hét alatt felvették a gyereket, amíg mások 2 évet vártak.. Relatíve - sajnos - kevés egyetemista van, aki szül, ezért velük nem szoktak szórakozni..
A dolgozóknál már egész más a hozzáállás, és itt nem nagyon hatódnak meg.
Természetesen én is vittem az iskolalátogatásit anno. Nálam meg egy olyan joghelyzet lépett föl, hogy volt egy-két félévem, amikor már nem volt jogviszonyom, de a diplomamunka befejezése még - gyerekekkel legalábbis - két tényleges éjjel-nappal dolgozós félévet vett igénybe.. Tehát papírt már nem tudtam vinni, meló meg volt még a diplomával.. Ekkor írtam egy kérvényt, a bölcsődés nénik kivonultak hozzám - meghívtam őket - megnézték a halomnyi A1-es tervlapot amin melóztam, és utána soha nem szóltak semmit, miért van a gyerek a bölcsiben, és előre köszöntek..
Tehát kivételek, kivételes helyzetek mindig vannak, de sajna nem ez az általános.
Bár az is igaz, hogy azért sok kényelmes anyuka is van, aki úgy gondolja, hogy csak neki jár minden, meg a szeme fényének a földi javak közül.. Azért azt is megértem, hogy valahogy meg rangsorolni kell..
Mindenki mást mond.Pl a védőnőnk szerint is el kellett már kezdeni a bilire,wc-re szoktatást.Mi inkább csak sodródunk az árral,mivel nem tudjuk mit hoz a jövő,mivel teszünk jót.Ha rosszat érünk el vele,majd okoljuk magunkat,a tesónál pedig már ügyesebbek leszünk.Próbálkozunk,próbálkozunk és próbálkozunk,de nem erőltetve,nem napokig,órákig a bilin ülve.
Én inkább arra gondoltam a bölcsivel kapcsolatban,hogy pl van jele a kakilásnak(elhúzódás,guggolás,vagy néha szól is),de nincs egyéb csak a pelenka.Pedig szóltam.Én itthon ilyenkor bilire ültetem,"elbújtatom" és van eredmény,sikerélmény.De ez a bölcsi miatt csak du- fél 4-től estig+ a hétvégék.
További ajánlott fórumok:
- Óvódák, bölcsődék, általános iskolák, középiskolák, bárhol a világon
- A bölcsödékbe egész évben lehet jelentkezni?
- Mi alapján döntik el a bölcsődék Bp.-en, hogy kit vesznek fel?
- Szombathelyi bölcsödék
- A diétás étrendet (laktózmentes) tartó bölcsődék biztosítják a gyerekeknek a mentes ételt?
- Szegedi bölcsödékről vannak tapasztalataitok?