Alevi vallás (beszélgetés)
Igy van! Mivel eppen ez volt a dolgozatom az itteni teologiai foiskolan hozzatennem a hirhedt/hires kepviseloje aaz alawiyya-knak Bassár el-Aszad (Baššār al-Asad, arab betűkkel بشار الأسد; Damaszkusz, 1965. szeptember 11.) Szíria elnöke és a Baasz Párt főtitkára 2000 óta, az 1971-től haláláig szintén elnöki hivatalt betöltő Háfez el-Aszad fia és utódja.Háfez el-Aszad és Anísze Mahlúf második fia 1965-ben született, amikor a Baasz Párthoz tartozó, tábornoki rangú, ALAVITA származású apja a szír légierő parancsnoka volt.
Csak erdekessegkepp,es ebbol nagyon sok konfliktus fakadt,lathatjuk Sziriaban.
Szívesen. Én azt köszönöm neked, hogy általad kicsit belekukkanthattam ebbe a vallásba, hiszen eddig nem is hallottam róla.
Sok szerencsét és boldogságot kívánok Neked, Nektek, bárhogyan döntesz is.
Szia. Amióta kijottem Németországban azota egy arab családnál lakom,így megismertem az o kukturajukat. Aztan amióta a baratommal egyutt vagyok azota az o vallasat is jobban atlatom. Egyszerűen helyesnek tartom azt ahogyan elnek ahogy odafigyelnek az erkölcsi dolgokra meg ha neha szigorunak is tunnek. Neha értetlenül néztem amikor ramszolt valamiért aztan elmagyarazta,hogy mit miért nem lehet. Vagy éppen mit miért ugy kell. Meglattam benne a lenyeget.
Probaltam tomoren leirni. Remélem nagyjabol erted,hogy mit akartam ezzel a par sorral kifejezni. :)
Nagyon is érdekes és szép, amit ma megtudtam.
(Ha a szerelem elmúlik, akkor sem válnának el, ha csak egyikük alevita, tehát ebből a szempontból mindegy, áttér-e a nő vagy nem.)
Új szerelem, új vallás!
A vallásokat jó dolog megismerni. :)
A Törökországban élő népek és népcsoportok közül most az alevitákkal ismerkedünk meg. A török népesség mintegy 25%-a követi az alevita tanításokat. Ez mintegy 15-20 millió embert jelent. Az aleviták 80%-a etnikailag török, 20%-a kurd. Az alevitizmus elsősorban vallás, de mivel a követők kultúrája eltér a többségétől, ezért több forrás a többségi társadalomtól jelentősen eltérő identitású különálló népcsoportnak tekinti őket. Alavitának nevezik a szíriai, libanoni és a golán fennsíkon élő síitákat, de ez nem azonos az alevitizmussal.
Az alevitizmus az iszlám síita ágának egy érdekes változata, melyet a szufi miszticizmus is befolyásolt, sőt több tudós szerint az örmény kereszténység is. Míg a törökországi szunnita többség az arab nyelvet használja a liturgiában, ők a török nyelvet, illetve kurdot, a gyülekezet anyanyelvét.
Egy kis történelem
Az ottomán térhódítást megelőzően a 15-16. században egy másik török törzs, a szafavidák a mai Azerbajdzsán területén található szállásterületükről dél felé indulva sikeresen hódították meg a mai Irán és Irak területét. Ezzel létrejött a Szafavida birodalom és dinasztia, mely az iráni síita állam elődje lett. A szafavida befolyás és a síita hit Kis-Ázsiában is kiterjedt egészen az ottomán terjeszkedés koráig. 1514-ben aratott döntő győzelmet janicsárjaival az ottomán Szelim szultán Izmail sahon, a szafavida birodalom akkori királyán. Ezt követően üldözték és tűzzel vassal próbálták áttéríteni a síitákat, mindazonáltal a síita hit tovább élt ezeken a területeken és többféle változatban, köztük az alevitizmus formájában a mai napig megtalálható itt. A mai napig másodrendű állampolgárként, gyakran üldözések között kellett és kell élniük.
Az alevita hit és kultúra sajátosságai
Összefoglalva elmondható, hogy a szunnita tanokkal ellentétben a vallás lényege nem csupán a törvények és a szabályok megtartása, sokkal fontosabb a személyes-, elmélyült szeretetkapcsolat Istennel. Ehhez nincs szükség közvetítőre, szertartásokra. Ezzel együtt az alevitákra nagyon szigorú erkölcsi szabályok is jellemzőek. Monogámok, mélyen elítélik a házasságtörést és a válást, csakúgy, mint az emberölést, a hazugságot, lopást is.
Fontos az ember életében a tökéletességre törekvés, melyet egy szellemi vezető (Dede) segít. Ezt a fejlődést az ember életében négy kapu szimbolizálja, melyeken az életünk során át kell mennünk. Az első a törvény kapuja, mely a külső szabályoknak való megfelelést jelenti. Ezt követi a második kapu, az „ösvény” kapuja, mely a hit felébredését, megerősödését, elmélyülését jelenti. Ez után következik az ismeret kapuja, mely Isten és az igazság valói ismeretét jelenti, végül az egyesülés kapuja, mely az Istennel való egyesülést kínálja.
Az aleviták életében fontos a szeretet és a megbocsátás.
A nők egyenrangúak a férfiakkal, bármilyen hivatást választhatnak, együtt vehetnek részt a szertartásokon.
Tényleg nem azonos az alevita és alavita.
alavijja (alawiyya): alaviták vagy nuszajriták (nuszajrijja), síita eredetű csoport Szíriában;
ahol jellemzően a lakosság közel 12 százalékát kitevő alavita közösség soraiból
kerülnek ki a politikai és katonai elit tagjai
alaviták (al-alawiyya): lásd alavijja
alevi (alawÐ): aleviták, síita eredetű heterodox iszlám felekezet, tagjai főleg Törökország
területén élnek; a hasonló arab átírás ellenére nem összekeverendők az alavitákkal; a
szót a törökös kiejtés teszi alevivé
Forrás: [link]
:)
Kíváncsi voltam mi ez, mert én nem is hallottam még róla.
Ezt találtam:
"Alevi hitű emberek elsősorban Törökország területén élnek. A legtöbb alevita török vagy kurd származású. Az alevizmus tulajdonképpen nem vallás, hanem egyfajta hit, humanisztikus világnézet, amely Törökország keleti részéről, Anatóliából származik és különböző kulturális értékeket, és nézeteket egyesít.
Az aleviták nem járnak mecsetbe, nem tartják a muszlim ünnepeket és nem böjtölnek Ramadánkor. Általánosan elmondható, hogy az aleviták szociálisan érzékeny emberek, számukra a központban az ember áll, a férfiakat és a nőket egyenlőnek tekintik. Az emberiség isteni jellegét hangsúlyozzák egy, az emberiségen kívül és a felett álló istennel szemben. Az aleviták között sok haladó szellemiségű, szociáldemokrata és liberális beállítottságú művész, politikus, író található.
Az aleviták társadalmi-vallásos összejövetele a cem (dzsem), amelyen a férfiak és a nők egyaránt részt vesznek. Sok helyen az alevizmust a siíta egyik irányzatának tüntetik fel, holott a két hit közötti egyetlen közös vonás Imam Ali, a negyedik kalifa tisztelete."
Ha valakinek kellek, akkor fogadja el a vallásomat is!
Nem adnám fel semennyiért!
Ennyire ne adja fel az egyéniségét a nô!
Egyik német oldal mégis megkülönbözteti.
A mostani szúnnita belharcokban is emlegetik. Mét kutakodom.
Igen, igazad van. Én is a minél alaposabb tájékozódásban szeretnék segíteni, de nem találok anyagot a szokásokról németül sem.
És igen, ez is gyanús lehet. Olvastam én már keresztény, magyar nyelvű brosúrát is arról, hogy a számítógép a sátán műve. Nem tudom, a különböző muzulmán felekezetek mennyiben engedik gépközelbe az asszonyaikat.
A filmet nem láttam, és a könyvet olvastam.
Olvastam azt a könyvet is, ami ennek a cáfolata, de az a nő, aki azt írta, eléggé agymosottnak tűnt.
Nem mindenben értettem egyet A Lányom nélkül soha írójának az ellenérzéseivel sem, de semmiképpen nem tartom elfogadhatónak, ha valakit a szabad mozgásában és művelődésében korlátoznak.
Így van!
Talán te is ismered a Lányom nélkül soha című filmet. Most is kiráz a hideg, ha eszembe jut. Félelmetes, hogy mennyire megváltozhat egy ember a családja és a vallása befolyására.
Azért a másik véglet sem jó: ha csecsemőkorban a szülők döntik el a vallási felekezetet.
Jobb ezt valóban felnőttként eldönteni, de én a nagy, az úgynevezett történelmi egyházak vallását illetően is fontosnak tartom az alapos tájékozódást.
Engem reformátusnak kereszteltek, ami valamikor szintén szekta volt tulajdonképp.
Sőt, ismereteim szerint a mai fogalmaink szerinti istenhit is, akár a zsidó, akár a katolikus, a maga idejében felforgató és hivatalosan ellenzett vallás volt.
Nem vagyok vallástörténész persze.
Ami az Európán kívüli vallásokat illeti, én is fokozott óvatossággal járnék el.
Éppen elég gyakori a nők elnyomása, jogon kívül helyezése, holott a Korán már (az ötödik szúrában) tartalmazza, hogy "tiszteld az asszonyt és ne tegyél ártalmára". Kivédték azzal, hogy az asszonyt a saját érdekében korlátozzák, mert ő csökött értelmű, és nem tudja, mi a jó neki.
Szia! Miért szeretnéd felvenni a vallását? Ez sokkal súlyosabb döntés lehet számodra a jövődre nézve, mint azt most el tudnád képzelni.
Az említett vallást nem ismerem, utánaolvastam, de nem túl sok az információ róla. Lehet, hogy veszélytelen, de lehet, hogy kárt okozol vele magadnak. Feltétlenül alaposan informálódj, mielőtt döntést hozol. Ajánlom, hogy tanulmányozd a szektákról szóló anyagokat a neten. Pontosabban azt, hogy hogyan lehet felismerni, ha egy vallás káros szekta. Sokan felvesznek egy vallást, ami látszólag jó, szép, tiszta stb, aztán később ismerik fel a hátrányait, amikor már késő. Ha szektás vallás, nehéz kijönni belőle, vagy széthullhat a családod, elveszítheted a gyermekeidet a későbbiekben, ha te már nem értesz egyet a szekta tanításaival.
Nem akarlak elriasztani, a lényeg, hogy alaposan informálódj, és ha nem feltétlenül szükséges, ne vegyél fel semmilyen vallást.
További ajánlott fórumok:
- Szerinted melyik az igaz vallás?
- Szellemi játszótér. Ha van kedved beszélgetni vallásról, anyósról, gyerekről, párkapcsolati válságról
- Mit szóltok a különbözö vallási gyülekezetekhez?
- Hit, vallás, egyház...
- A vallásotok mennyire befolyásolja a mindennapi életeteket?
- Kinek mi a tapasztalata: hogyan működik, ha a párjával azonos vallású, vagy egyikőjüknek van, másiknak nincs vallása? (Csak akit érint)