A fényvédőkről (beszélgetés)
Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: A fényvédőkről
A Mallorca-akné esetében a bőr nem csupán az ultraviola sugarakra reagál allergiás módon, hanem az UV-A sugarak, illetve a napozókrémekben és más bőrápoló szerekben megtalálható zsírok és emulgátorok kombinációjára is. A bőr érzékenysége csak azután csökken, miután az - bizonyos idő elteltével - saját fényvédő mechanizmusokat épített ki.
Aki rendszeresen szed gyógyszert, figyelmesen tanulmányozza a mellékelt tájékoztatót is, mert néhány szer fokozza a bőr fényérzékenységét. Az illóolajok is, mint például a bergamott (Earl-grey teákban), vagy az olyan édesítőszerek, mint a szaharin és a ciklamát, sőt az orbáncfű is fokozhatják a bőr napfényre adott reakcióit.
Sziasztok!
Én maradok a fokozatosság elvénél.
Ha mindenképpen szép barna bőrt szeretnék, akkor kakaóvaj, vagy olívaolaj.
És persze I...néni napozója,ha tengerre megyek nyár elején.
Biztos nem fogok se magamra, se a gyerekre valami sz..t rákenni.
Jaj, ezeket sosem tudtam megérteni kémiából (mondjuk, a könyv is felületes volt).
Hogy melyik csoport hogy befolyásolja a molekula elektroneloszlását és ez által kémiai tulajdonaságait...
Itt említem meg érdekességképp, hogy a sugárterápia sokkal hatásosabb, ha a daganatos szövetekben relatíve magas az oxigénnyomás, ugyanis az oxigén itt a szabadgyök-képzésben játszik szerepet.
(Ebből persze a táplálékkiegészítő- és csodavízgyártók azt hozták ki, hogy oxigén jelenlétében a daganatos sejtek nem vagy jóval kevésbé szaporodnak...)
Ja, hogy most mint fényvédő érdekes a PABA?
Tulképp azon múlik a fényvédő hatás minősége és károssága-nem károssága, hogy mennyire nyeli el részecske az energiát, és hogy az energiától hogy szabadul meg.
Példa (bár most ez inkább a nagyenergiájú, tehát röntgen- vagy gamma-sugarakra igaz, csak példának szánom): pont az a gond, hogy a víz is elnyeli a fotonokat, de szabad gyökök keletkezésével (indirekt sugárhatás, vagyis nem pl. a DNS-t éri a sugárzás közvetlenül, de a gyökök eljuthatnak hozzá, és károsíthatják).
Optimális esetben az elnyelt energia hővé alakul vagy kémiai reakcióban használódik el (és a keletkezett termékek sem károsak).
Hogy ez hol mennyire teljesül, annak a szakirodalomban (nem Google meg ilyesmi!) kell utánanézni.
Sziasztok!
Tudna nekem valaki privátban ajánlani valami fényvédő krémet, ami nem annyira veszélyes? Konkrét termékre gondoltam, esetleg beszerzési hellyel és árral. Olyan kéne, ami 20hónapos gyereket is jól megvéd. Előre is köszi!
Era!
Csak a pontosság kedvéért, látom, érdekel a téma:-): hősokkfehérjék, nem hőstresszfehérjék.
(A hősokkfehérjék a stresszfehérjék közé tartoznak.)
Sziaa!
Ezt most szuper,hogy megírtad-a cikk szuper-de engem a PABA érdekel nagyon!
Szóval a PABA-para-amino-benzoésav 1 szerves anyag.Vitaminként is emlegetik-B10vitamin a neve,én még így tanultam-de most a nagy kémikusok kiráncigálták a reflektorfényre és valaki mérgezőnek,valaki szépség vitaminnak titulálta.
Na ezt adjuk össze!
az tuti,hogy kémiai szerves fényvédő-de csak az uvB ellen véd.
Mint említettem,vitamin és a bélben fejti ki hatását.
megtalálható a májban,magvakban.
Az az igaszság,hogy ebben a témában totál tanácstalan vagyok,melyik oldalra is álljak-a tudósok véleménye nagyon megoszlik!
Ugrás a teljes írásra: A fényvédőkről