A cseppet sem unalmas brit konyha
A brit konyha ételeiből sok a gyarmatokról származik, s egyre inkább terjed a bevándorló népek ízvilága. A walesi ételek megismerésében egy ott élő, kedves ismerősöm is segítségemre volt.
Jamie Oliver, a híres szakács specialitása a „comfort food”, amely jellemzi ezeket az ételeket. Egyszerű, házias ízek, sokszor készülnek sütőben vagy fazékban, nem kell mellettük állni. A sültek készülhetnek csirke, disznó, marha vagy bárányhúsból, sült burgonyával, krumplipürével, zöldségekkel. Népszerű a burgonya mellett a borsóból és paszternákból készült püré.
A fish and chips tényleg közkedvelt, de eredetileg nem angol étel, anno a zsidó bevándorlók hozták magukkal. Furcsa lehet nekünk, hogy sok helyen ecettel fogyasztják. Létezik még az angol reggeli - ha valaki képes ennyit enni -, a babot, vesét, nehéz ételeket elhagyva marad a baconnal, sonkával készült tükörtojás. Kopik a teázás hagyománya a rohanó életmóddal, ám egy kávé vagy tea mellé jöhet a keksz, muffin, a crumble, amely gyümölcsös-morzsás sütemény vagy a scone nevű zsömleszerű péksütemény tejszínnel, dzsemekkel (ki ne hagyjuk a narancslekvárt, én imádom:)), és persze a szendvicsek, sokféle finom sajtjuk.
A piték, töltött tészták kedveltek elvitelre, kirándulásra, munkába, húsos, gombás, tojásos, zöldséges töltelékkel. Muszáj megemlítenünk a pudingokat, ez mást takar, mint nálunk, formában sült, gőzölt fogásokat. A legismertebb a Yorkshire pudding sós felfújtféle palacsintatésztából, köretként vagy előételként szolgál. A karácsonyi puding, a filmekben, könyvekben megénekelt hagyományos finomság, ha jól készítik, nagyon sokáig eltartható, mivel lisztet alig, ellenben rengeteg aszalt gyümölcsöt és alkoholt tartalmaz. Hasonló a "foltos Dick" (a vicces szleng jelentése miatt az éttermekben nem ilyen néven szerepel) leginkább a gyümölcskenyérhez hasonlítható. A fehér kristálycukor helyett sokszor használnak melaszt vagy barna cukrot.
Az ír és a walesi konyha jellegzetessége a bárány, a cawl nevű gulyás is hagyományosan bárányhúsból készül. A white pudding hurkaszerű étel - black változata a véres hurka megfelelője -, hús, zsiradék, máj és fűszerek, ma sok helyen rizs, eredeti receptekben zabpehely vagy árpa kerül bele. Hagyományos walesi alapanyag a tengeri hínár, a nem bizalomgerjesztő kinézetű laverbread nevű pürét pirítóssal fogyasztják, vagy a kenyértésztához keverik.
Az ír szódás kenyér nem tartalmaz élesztőt vagy kovászt, csak szódabikarbónával készül. A welsh cake-nek pedig semmi köze a tortához, egy édes teasütemény, alapanyaga liszt, tojás, vaj és ízesítők mazsolától fahéjig, gyömbérig ízlés szerint. Egyébként a hagyományos angol Viktória-torta nem a nálunk elterjedt bevont krémes, csak piskóta, tejszínnel és gyümölcsökkel. Finom a crempog, az amerikai palacsintához hasonlító kis duci korong, vajjal, juharsziruppal, dzsemmel fogyasztható.
Mindezek mellett elterjedt a curry, a kebab, az indiai és az olasz konyha, a zöldséges, rizses, tésztás, szószos ételek, a kínai, vietnami különlegességek is.
Az alkoholos italok között népszerű a sör, köztük a fekete, vörös erősebb fajták, valamint a cider, a szénsavas almabor, körtéből és bogyós gyümölcsből is készül, újabban kapható mangós és mindenféle egzotikus ízű. Az itt készült brandy, az ír és skót whiskey híresek, s a régebben lenézett bortermelés az éghajlatváltozással új erőre kapott, meglepő módon az utóbbi években több díjnyertes pezsgőt készítettek Angliában.
Mint látjuk, a brit gasztronómia nem unalmas, az alapjait házias, laktató ételek alkotják, amelyek valóban nem nevezhetőek fine dining fogásoknak, nem használnak túlságosan sok díszítőelemet és emberes adagokból állnak.
Írta: Liselotte, 2024. június 30. 09:35
Fórumozz a témáról: A cseppet sem unalmas brit konyha fórum (eddig 1 hozzászólás)