A 3-17 év közötti gyerekek neme, magasság-testsúly, TTI, lábméret, iskolai belüli ill. kívüli sportolás (nem csak versenysport) (beszélgetős fórum)
Minden gyerek esetében a legközelebb már betöltött életkort írtam.
A legidősebb 1998. novemberi, ezért már nem fér bele a korhatárba, amit a fórumindító írt.
A válaszomban nemmellesleg említett 4 fiam pedig 2001. novemberében, 2004. októberéen, 2006. augusztusában, ill. 2009. júliusában született.
A legkisebb pedig 2016. decemberi és ezért még messze nem fér bele a címben jelölt életkorba.
Ezt csak azért jelzem, mert egy másik fórumba <Nők 40 éves korengedményes nyugdíjazása (beszélgetős fórum)> írt válaszom miatt akár érdekes lehet.
Köszönöm az egyetértésedet. Sajnos arra sokan (főleg a tinik) nem gondolnak, hogy a csúfolódással mennyit ártanak a társuknak lelkileg.
Én is voltam kamasz. Egyszer a buszon hazafele beszólt nekem egy nálam kicsivel (kb. 5 cm) magasabb viszont jóval (kb. 20-25 kg-val) testesebb leányzó. Én meg ledagiztam. Mögötte jött az öccse, aki csak ennyit mondott: 'legközelebb jobban gondold át, mielőtt megszólalsz. A nővérem beteg, gyógyszereket szed és ezért ilyen a testalkata.' Abban a pillanatban elakartam süllyedni a szégyentől. Azóta tudom, hogy senkit NEM SZABAD a testalkata miatt megszólni, mert nem tudhatod, hogy miért néz úgy ki.
"Egy apa sokak szerint nemigazán dicsekedhet igazán a fiúgyermekei kinézetére, mert egyesekben ez visszatetszést kelt és egyeseknek máris a legrosszabb gondolatok jutnak erről eszébe. Én mégis megteszem! Annak ellenére, hogy az iskolaorvos és a háziorvos is a mérlegek szerint túlsúlyosnak minősítették, mégis azt mondom, hogy remekül néz ki."
Szerintem egyáltalán nem probléma, hogyha egy apuka foglalkozik a gyerekével, akár még ilyen szinten is. Igenis megdícsérheti szerintem a gyermeke (legyen az fiú vagy lány) testalkatát, megjelenését. Bennem, mint több gyermekes édesanyában egyáltalán nem kelt visszatetszést a dolog.
"Remélem, hogy ezen kommentem egy főleg nőknek szánt honlapon nem kelt visszatetszést. A nejem egyébként tud a regisztrációmról, és őt nem zavarja, sőt lehet, hogy ő is fogja használni."
Az, hogy a Hoxa inkább női témának tart bizonyos témaköröket, az még nem azt jelenti, hogy az adott témakör férfiakat nem érdekelhetnek. Ilyen téma pl. a gyerek, a sport, a gyereksport, az iskola és még hosszasan lehetne sorolni az ilyen témaköröket.
Ha már egy gyereket úgyis "hivatalból" kell, hogy hordjátok sportorvoshoz, így praktikus, hogy a többit is megvizsgáltatjátok egy szakorvossal, vagyis egy olyan orvossal, aki valamelyest specializálódott a sportolókra.
Igen! A BMI vagyis magyarul TTI elég széles spektrumot állapít meg. De azért nagyjából 22 kg-s szélsőértéket szinte biztosan nem.
Én is egyre jobban úgy érzem, mert hiába mutat a mérleg 86 kilót, de egyáltalán nincs hasa, ezzel szemben azonban a comb- és karizmai annál inkább vastagszanak.
Egy apa sokak szerint nemigazán dicsekedhet igazán a fiúgyermekei kinézetére, mert egyesekben ez visszatetszést kelt és egyeseknek máris a legrosszabb gondolatok jutnak erről eszébe. Én mégis megteszem! Annak ellenére, hogy az iskolaorvos és a háziorvos is a mérlegek szerint túlsúlyosnak minősítették, mégis azt mondom, hogy remekül néz ki.
Remélem, hogy ezen kommentem egy főleg nőknek szánt honlapon nem kelt visszatetszést. A nejem egyébként tud a regisztrációmról, és őt nem zavarja, sőt lehet, hogy ő is fogja használni.
Én úgy hallottam egy orvos rokontól (bár neki nem ez az úgymond szakterülete), hogy úgy a legpraktikusabb a testzsír-százalékot kiszámolni, hogy egy mérőszalaggal a derékbőséget és combizmot ezt átlagoljuk, majd adjuk meg a testsúly (kg-ban) és a testmagasság (méterben a négyzeten) elosztásából kijövő MBI értéket. Ez majdhogynem könnyűnek tűnik. De még ez sem mindig 100%-os, de nagyobb pontossággal veszi figyelembe az egyéni dolgokat, amiről itt is szó van.
A kijövő adatokat illesszük be az alábbi táblazatba
OSZTÁLYOZÁS NŐKNÉL FÉRFIAKNÁL
Efogadható zsímennyiség 10% – 13% 2% – 5%
Atletikus 14% – 20% 6% – 13%
Fitt 21% – 24% 14% – 17%
Efogadható 25% – 31% 18% – 24%
elhízott > 32% > 25%
A sógorom végzett orvos (bár szakterülete teljesen más) mondta nekem már jó pár éve, hogy a BMI egy nagy átverés, csak az a baj, hogy egyszerűen nem tudják megváltoztatni rendesen, pedig az orvos szakmán belül is lenne rá igény bőven.
A nagyfiad, mint az indítódban írtad is, hogy 15 éves és 8 éve focizik. Ennyi idő alatt bőven elkezdtek kialakulni és a testén megjelenni az izmok is, amik nem mellesleg vélhetően folyamatosan bővülnek is. Ebből kiindulva én elképzelhetetlennek tartom, hogy egy sportoló gyereknél ez az elfogadotthoz képest +5/+6 kiló tényleges túlsúlyként jelentkezne és nem az izomzati többlet adja ennek legalább a kétharmadát ki.
Mielőtt még bizonyos kommentekre válaszolnék külön-külön is, előbb magára a fórumban leírt kérdésre adom meg a válaszomat.
Hat fiú gyermekem van.
A legnagyobb 20, míg a legkisebb 2 éves, így a kérdésben írt korcsoportba ők nem tartoznak bele.
17 éves fiú: 190 cm magas, 102 kg, 47-es láb; 9 éve focizik versenyszerűen, de mellette 5 évet járt iskolai szinten kosarazni is.
14 éves fiú: 170 cm, 65 kg, 42-es láb; 5 éve kézilabdázik iskolai szinten, heti 3 edzésük van.
12 éves fiú: 160 cm, 53 kg, 36-37-es láb; úszni jár, szeretni futni, kerékpározni, eljár focizni a haverokkal (de ez csak úgy szórakozásból).
9 éves fiú: 145 cm, 50 kg, 33-as láb; immáron harmadik éve heti két karate edzés és heti 1-2 kick-box edzés, amikor van szabadideje (leginkább nyáron még eljár úszni is).
A legkisebb fiam 2 éves, így ő nem mérvadó. Egyébként meglepetés gyerek volt.
A fiad a sporttevékenysége okán erősebb izomzattal rendelkezik, mint a kortársai. Az izmok viszont a mérleg mutatója szerint súlynak minősülnek. Ezért van ellentmondás az orvosok között. De itt sokkal érdemesebb annak az orvosnak a szavára adni, aki azt mondja, hogy a fiad esetében nem beszélhetünk túlsúlyról.
Ha úgy látjátok, hogy pocakos, vagy ő úgy érzi, hogy van mégis rajta némi súlyfelesleg, akkor kell elgondolkozni azon, hogy fogyókúrázzon-e vagy sem. Ha viszont ő úgy érzi, hogy teljesen jól van így a súlya, ahogy van valamint ti is úgy látjátok, hogy nincs hasa-pocakja, hanem inkább az izmok növekedése és a csontok erősödése a fontos, akkor ne erőltessetek fogyókúrát, mert akkor abból akár még baj is lehet.
Ebbe nem csak speciálisan az egyéni adottságok a mérvadóak, hanem a genetika is. Ha a 175 cm magassághoz szükséges 75 kg nem egyformán oszlik el a testen, hanem túlnyomó részt a mellkakas és has környékére tevődik, akkor sajnos úgy is lehet pocakos az ember, hogyha egyébként a magasságához szükséges lenne erre a súlyra.
Amennyiben egy 175 cm magasságú ember 86 kg testsúllyal rendelkezik, akkor elvileg túlsúlyosnak minősül, ám igenis figyelembe kellene venni, hogy a súlytöbbletet milyen mértékben alkotják az izmok.
Mivel az egyik gyermekem igazolt sportoló és nincs 18 éves, így félévente kell mennie sportorvoshoz. Mi úgy vagyunk vele, hogy az ikertestvére és az öccse ugyan nem versenysportoló, de inkább vizsgálja meg őket is a doki.
A testtömeg-index alapján általában azt mondják, hogy a fiúk esetében a 100 cm feletti magassággal azonos mértékűnek kell legyen a szükséges súly. Az elvárható annak 90%-a, elfogadható az utóbbi 90% és az előbbi 105%-a. Ez azt jelenti, hogy többnyire egy 175 cm magas fiúnál ez elsősorban 75 kg-t, másodsorban 67,5 kg-t, míg 60,7 és 82,5 között van. De ez a rendszer nem foglalkozik az egyéni adottságokkal, vagyis pl. csonterősség és izomzat.
Nekem 4 gyermek van. 3 fiú és 1 lány.
Az ikrek e hónap végén lesznek 16 évesek.
Egyikük 4 éves kora óta focizik. Eleinte csak óvodai/iskolai sportként tekintett rá, majd 10 éves korában elment egy "válogatóra", amin átment és azóta igazolt focista. 170 cm, 76 kg és 45-ös lába van.
Az ikertestvére nagyjából 6 éve kick-boxol (iskolai szint). Heti két edzés, nagyjából kéthavonta 1 verseny. 169 cm 68 kg és 45-ös a lába.
Megjegyzés velük kapcsolatban:
A focista tavaly március eleje és június közepe között 10 cm-t (158-ról 168-ra), majd a nyári időszakban pedig hízott 18 kg (57 kg-ról 75 kg-ra). De nem tisztán a zsír jelent meg a testén, hanem főleg az izmai növekedtek.
Másikuk is hasonló változáson ment keresztül, de ő 10 cm nőtt és mindössze 9 kg hízott (156/54-ről 166/63-ra).
A többi gyermekem:
14 éves fiú: 155 cm, 52 kg és 42-es lába van, iskolai szinten kb. 5 éve kick-boxol. Heti 2 edzése van. A kick-box mellett imád úszni és sokat fut, kerékpározik. De neki sajnos tavaly februárban volt egy sérülése (többszörös bokatörés), ami miatt majdnem 3 hónapot kihagyott, de teljesen rendbe jött (azóta talán 2-3 alkalommal panaszkodott, hogy fáj a bokája).
10 éves lány: 140 cm, 32 kg, úszni jár kb. 3 éve. 31-es lába van. Az úszás mellett sokat fut, kerékpározik.
5 éves kisfiú: 135 cm, 33 kg, 34-es láb és úszni jár.
Én nem aggódnék, ha tudnám, hogy a gyerekem normálisan étkezik és sportol.
Átlagot vonni amúgy sem lehet.
Kipróbálni nem tudtam, mert nem tudok példa-adatokat.
És sajnos másfélét sem találni. De ez legalább gyerekekre szól, nem felnőttekre.
További ajánlott fórumok:
- Lehet -e sportolás nélkül,tartós fogyást elérni?
- Rendszeres sportolás, nincs kifogás, heti életmód jelentő...
- Fiatalít a rendszeres sportolás
- Sportolj az életedért! - minden hatodik haláleset visszavezethető a sportolás hiányára
- Szegeden a Rókuson hol van jó edzőterem, sportolási lehetőség?
- Mivel szüntethetném meg a minden sportolás alkalmával jelentkező görcsöt?