7 adószámmal kapcsolatban kérek segítséget!!! (tudásbázis)
Köszi!!!
Adminisztrációs feladatokat
Ezt egy könyvvitel könyvemből másoltam ki:
Vállalkozói igazolványhoz cégbejegyzéshez nem kötött önálló tevékenységi formák:
1. Megbízási jogviszony
Megbízási szerzõdés alapján a megbízott köteles a rá bízott ügyet ellátni. A megbízó szerzõdésben kikötött díj fizetésére köteles. A megbízott a díjra akkor is jogosult, ha tevékenysége nem vezetett eredményre.
A megbízási szerzõdés tehát nem eredménykötelem egy feladat, egy ügylet ellátására jön létre (pl.: elõadás tartása). A díjazás önálló tevékenységbõl származó jövedelemnek minõsül (az összevont adóalap része).
Amennyiben a magánszemély az adott tevékenységi körre vonatkozóan adószámmal, önálló tevékenységet végzõ egyéni vállalkozónak nem minõsülo személy, számlaadási lehetõsége van, azonban a díjazás ugyanúgy kerül számfejtésre, mintha adószámmal nem rendelkezne.
A megbízási szerzõdés elõnye, hogy megkötése gyors és olcsó, hátránya, hogy a megbízottat magas adó és járulékkötelezettség sújtja; továbbá a megbízót is adó és járulékfizetéssel terheli, mivel kevés kivételtõl eltekintve biztosítási jogviszony jön létre.
2. Vállalkozási szerzõdés
A vállalkozási szerzõdés legfobb sajátossága pedig az, hogy eredménykötelem, tehát vállalkozásról csak akkor lehet beszélni, ha a kötelezett valamely eredmény létrehozását vállalja.
Vállalkozási szerzõdés alapján a vállalkozó valamely dolog tervezésére, elkészítésére, feldolgozására, átalakítására, üzembe helyezésére, megjavítására vagy munkával elérhetõ más eredmény létrehozására, a megrendelõ pedig a szolgáltatás átvételére és díjfizetésére köteles.
Vállalkozási szerzõdés kötéséhez nem szükséges egyéni vállalkozói igazolvánnyal rendelkezni.
A díjazás önálló tevékenységbõl származó jövedelemnek minõsül (az összevont adóalap része).
Az adószámmal rendelkezõ, önálló tevékenységet végzõ, egyéni vállalkozónak nem minosülõ magánszemély köteles a tevékenységi kört tartalmazó APEH-hoz benyújtott bejelentkezési lap másolatát a szerzõdéshez csatolni.
Díjazás a magánszemély számlája alapján 1. pont szerint.
A vállalkozási forma elõnye és hátrányai megegyeznek 1. pontban említett formánál leírtakkal.
3. A megbízási /vállalkozási szerzõdés problémái
Amennyiben a magánszemély tételes költségelszámolást kíván igénybe venni, a költségelszámolás mértékérõl a jogszabályban elõírt nyilatkozatot minden esetben csatolni kell a szerzõdéshez. A kifizetõ az adóelőleg megállapításakor maximum 50%-os költséghányadot vehet figyelembe még akkor is, ha a megbízott ennél több költséget kíván majd adóbevallásában figyelembe venni. Év közben tehát a magánszemélytõl –a jogszabály elõírása miatt- esetleg több adóelõleg kerül levonásra, mint indokolt lenne.
A megbízási, illetve vállalkozási szerzõdés nem lehet folyamatos, nem tükrözheti a munkaviszony jellemzõit, nem alkalmazható munkaviszony létesítésnek kikerülésére.
Alkalmazotti jogviszonyban álló dolgozóval a munkakörébe tartozó, munkaköri leírása szerint részére elõírható feladatra megbízási/vállalkozási szerzõdés nem köthetõ!
A megbízó részérõl célszerû a következõket figyelembe venni szerzõdéskötéskor:
- az adott feladat ellátásához megfelelõ szakértelemmel nem rendelkezõ személyt nem foglalkoztat
- eseti, nem rendszeres jellegû feladat ellátása szükséges és a vállalkozáson belül a feladat ellátásához megfelelõ képzettséggel rendelkezõ személy átmenetileg nem áll rendelkezésre."
engem a vállalkozói igazolványhoz nem kötött tevékenységek érdekelnek
azt hiszem, valahogy így hívják
További ajánlott fórumok:
- Hagyatékkal kapcsolatban kérek segítséget
- Segítséget kérek egyéni vállalkozói igazolvánnyal kapcsolatban! Mennyibe kerül és mi kell a kiváltásához?
- Paranoiával kapcsolatban kérek segítséget!
- Tanácsokat kérek Horvátországgal kapcsolatban
- Ajándékozási szerződéssel kapcsolatban tanácsot, ötletet kérek
- Segítséget kérek, iskolával kapcsolatban!