Vesekő
Gyógyítható betegség, de nagyon szörnyű átélni egy ilyen veseköves görcsös állapotot. Én, mint ápolónő, nagyon sok ilyet láttam már és sok szenvedést okoz. Nagyon fontos, hogy megelőzhető, erre kell törekedni és nem kell kínokat átélni. A megfelelő táplálkozás és a bő folyadékfogyasztás a megelőzés elengedhetetlen feltétele.
A kőképződés hátterében számos ok állhat, de vannak bizonyos kőképző faktorok, melyek nagymértékben befolyásolják kialakulását. Ilyen például a vizeletpangás. Ha a vizeletben hosszú ideig tartózkodnak kőképző anyagok, előbb kristályt, majd követ képeznek. A vizeletpangáson kívül a rossz táplálkozási szokások is befolyásolják a kő kialakulást, ilyen például a túlzott húsfogyasztás.
Vesekövesség tünetei:
- tompa deréktáji fájdalom
- véres vizelet
- vizelet teljes hiánya
- reflektorikus hányás
Vannak azonban bizonyos - tüneteket nem okozó - „néma kövek” is, melyek akár évekig a vesében tartózkodva sem okoznak tüneteket. A hegyes kristályokkal fedett kövek tompa deréktáji fájdalmat okoznak, melyek az uretertől függetlenül nőknél a nagyajkakba, férfiaknál a herékbe sugárzik.
Ha a kő megindul az felsértheti a vesevezetéket és véres vizelet ürülhet. A vesekő okozta véres vizeletre az jellemző, hogy mozgás után jelentkezik, mert ekkor a kő elmozdul.
Hogy a kő ne alakuljon ki, nagyon fontos a bő folyadékfogyasztás, a megfelelő táplálkozás. Naponta legalább 3 liter folyadékot meg kell inni, meleg időben még ennél is többet! A vizelet megfigyelése jó módja annak, hogy megállapítsuk elég folyadékot ittunk-e. Ha a vizelet sűrű és sötét, akkor kevés folyadékot vittünk be a szervezetbe.
Írta: evinover, 2008. augusztus 24. 11:03
Fórumozz a témáról: Vesekő fórum (eddig 26 hozzászólás)