Vályogház felújítása (beszélgetés)
Szia! Hát jaj de ügyes voltál!
Na ugye, akkor nálatok is rendesek a vizesek. Jól van.
Fürdőbe, a mai eszemmel, talán téglaburkolatot tennék. De utánanézek.
Sziasztok!
Gondoltam elmesélem:
Elmentünk átíratni a közműveket, a vizesek pikk-pakk átírták volna!, ha nem hozom szóba az elfagyott órát. Az eladó lapult, mint kutyakaka a fűben, terelte a szót. Előkaptam a mobilt és az ügyintéző orra alá dugtam a fotót az óráról. Így is átírták, de még aznap kicsetélték az órát, az eladó meg kicsengetett érte 27.500-at. 🙂
Kérdés: fürdőszobába milyen burkolatot szabad tenni? Főleg padlóburkolat érdekelne. Köszönöm.
Az óra érzékeny, és könnyen elfagy. Kicsi, zárt doboz. Elfagy akkor is, ha akár rövid ideig nem használod a vezetéket, de ha az óra elfagyott, akkor a cseréig nem jut be víz a házba.
Nálunk még nem volt csőtörés, de két vízóra elfagyott már, 20 év alatt.
Mindkétszer az volt a baj, hogy nem volt megfelelő a vízóra téli takarása, pedig elég mély az akna. A mostani télen a hideg szél jutott be az aknába, nem volt erős fagy - de ennyi elég is volt.
Az aknában levő órát is takarni kell, bebugyolálni.
Átíráskor a szolgáltató nem ellenőriz tudtommal.
A vízórán nem szokott plomba lenni. Ha nem fizet az ügyfél, simán elzárják a szolgáltatást, nem lehet megkerülni, nem tudsz feketén vizet venni.
Minden csapot zárjatok el, és nézzétek meg, valamelyik tárcsa nem forog-e mégis.
Nekünk is elfagyott az óra, és csere volt. A szolgáltatás simán folytatódik, mert a szerelők a törött óra állását és az újat is simán adminisztrálják, az elszámolás folyamatos.
Szerencsénk volt, nálunk minimális víz folyt el, szinte azonnal észrevettük.
Átírni csak úgy lehet, ha közösen aláírjátok azt a papírt, amin az óraállások szerepelnek, ezzel vállalod, hogy onnantól te fizeted, amit pörög az óra.
Visszamenőleg nem vagy érte felelős. Azért nem ártana megnézetni.
Szisztok. Nem tudja valaki béketlen, hogy a közművek átírásakor a szolgáltatók ellenőrzik-e az órákat? Volt egy furcsa megjegyzése az eladónak, ezen kattog az agyam....
Azt mondta kicserélte a vízórát, mert elfagyott. Azon mem kellene plombának lenni? Nehogy később engem vágjanak meg.
A másik, ha elfagyott a vízóra, valószínűsíthető -e a vízvezetékek elfagyása is?
Csináltatott mostanában valaki fúrott kutat?
Mennyire bonyolult az engedélyeztetése?
Azt hallottam elég drága lett. Régi házunkhoz 2003-ban 50 ezerért csinálták. Tud valaki mostani reális árat?
Amit a neten találtam az iszonyat drága, fél millióba kerülne. Mire számítsak?
Szia.
Kicsit későn, de köszönöm a tanácsot, igyekszem kerülni a kóklereket. Nem könnyű szakembert találni.
Nekünk a villanyóránk volt/van a falba süllyesztve. Nem ormótlankodik az előszobában. Mivel cserélni kellett és vittünk be éjszakai áramot is és most már másmilyen méretűek a villanyórák, új mélyedést vésett a férjem a plafonalá. Az előszobafalat külön idekészíttetem, ahol a villanyóra van, ott egy díszítő panel van, ami felfelé nyílik amikor szükséges.
SOk érdekes megoldást láttam már én is, viszont mi nem vagyunk oda a felmélyedések készítéséért, ezért amit szükséges volt, csak azt süllyesztettük a falba.
Pedig egy vertfaluház felújításához idő, pénz és türelem kell és sok sok szeretet, akkor meghálálja.
A szakemberekkel vigyázz, mert nem értenek már ehhez a háztípushoz, és legyintéssel, jól van az úgy próbálnal rábeszélni az egyszerűbb és gyorsabb dolgra. Na én ezeket ejtettem, eleve csak olyant hívtam, akivel telefonon egyeztettem és tudtam vele kommunikálni. Nagyon figyelni kell az anyagokra is mit alkalmazol, meg kell maradnia a páraáteresztésnek.
Én is fogok ilyet csináltatni, besüllyesztem a fűszerpolcokat a falba. Akkor nem éri az üvegeket annyi pára.
Anyu aztán felbátorodott, a másik szobában az ágya fölött lett ilyen süllyeszték, de nem polcozta be. Csak az alját használta.
Sok eredeti ötlete maradt befejezetlen.
Szia! Én nagyon "belemerültem" pár éve, amikor kimentünk a férjem szülői házába lakni. Sokkal több mindent tettem volna még meg, de sürgetett az idő és az Uram... :( Az utóbbi volt a legrosszabb, mindent hülyeségnek tartott amit akartam, a hajópadlónál szabályosan örjöngöt, hogy mért várunk ilyen sokat, miért kenem le ennyiszer.... A vertfalú ház, vályogház, csak türelmes embernek való. Itt nem lehet kapkodni főleg, ha a múlt hibáit kell helyrehozni.
Sajnos nekem is azzal kellett kiegyeznem, hogy betonozva vannak a szobák, sőt az egyik még linoleumozva is, nem engedte a férjem felszedni. Ezekre került párnafákra a hajópadló. Sajnos vékony az aljaztbeton kb. 3centisek, lehet néhol még annyi sem és kimozognak a dübelek, egyszerűen nincs mi tartson...
A ház tapétázva volt. A szobában nem volt gond, de a zártgang részen, ahol nem volt fűtés bizony a tapéta alatt minden penészes volt.
A gyermekem szobájában tolóajtó van, a falba azt hiszem a 200-as dübel a legnagyobb az van, úgy, hogy előfúrta az asztalos, telenyomta sziloplaszttal és ebbe tette a dübelt. Már több, mint hat éve tart!! Pedig a gyerekem igénybe veszi...
A bojler van nekünk a falon a fürdőben. 120l literes négyszögletes Aeriston, A fal teljes hosszúságában készítettem csavart a végén vaslemezzel, erre van felakasztva a bojler. A másik oldalon pedig begletteltük és lefestettük, így semmi nem látszik.
A tető nálunk saras, a mennyezet pedig stukatoros, festet. Sajnos angyobbik szobában a cserélni kellett volna a nádszövetet és újra vakolni, nem volt rá pénzünk és időnk se, ezért gipszkarton került fel. Ennek a szobának nagyobb lett a párazárása...
Most hirtelen ennyi jutott eszembe. Egyébként a facen van egy vályogházas csoport, nagyon okos dolgokat találsz benn én is sokat bújtam. Kérdezni is a posztoknál cérírányosan kérdeztem...
Sőt, Anyukám is vályogházat vett. Nála egy kis sérülés volt a falon, a tervezett mosogató fölött. A szerelő fiatalemberrel nem betapaszttata, hanem kivésette a falat, egy félköríves, falba süllyesztett tárolóhely lett.
Mivel vastagok a falak, lehet ilyeneket csinálni.
A kibontott anyaggal tapasztotta, "vakolta" le, egy edényben elkeverte vízzel, és amikor sűrű krémszerű lett, elkente a kivésett helyen.
Ütvefúróra nemigen lesz szükséged.
A legstabilabb polcunk úgy van a falon, hogy vettünk a barkácsboltban pár darab rögzítő vasat (sima fémlemez, furatokkal), ezeket a polc hátába csavaroztuk, a falra felvertük szögekkel.
A polc alá szorosan egy darab tetőlécet tettünk a falra. Valamit levesz a könyvek súlyából.
Ehhez már tipliket használtunk, de a vályogba speciálisat kellett venni. Tudják majd a legközelebbi barkácsboltban.
Szokj hozzá, hogy jó nagy szögeket veszel.
Bármit megtart a vastag fal.
Hajópadló a szobákban van nekünk is. Imádom. Keményfa olajjal kentem le. Festés , mész festék, semmi diszperzit. Szigetelés, kőzetgyapot(ha szükséges)
Fontos, hogy hol áll a házad, van-e alapja, m4nnyire talajvizes a környék....