Urológiailag, nőgyogyászatilag egészséges vagyok.Pszihés eredetű a problémám.Ami szégyenlem leírni,de az éjszakai bevizelés.Mit tegyek? (tudásbázis)
Szia
Nekem is volt ilyen problémám.Én azt csináltam hogy felírtam hogy éjjel mikor történt az esemény és nekem mindig 1:30 után ezért beállítottam ébresztőt 1:30-ra elvégeztem a dolgom a wc-n és nem az ágyban majd egy idő után már nem is az ébresztőre kelltem fel hanem magamtól.Nekem is pszihés alapú volt a problémám.
Az én véleményem az, hogy szedhetsz bármit......Csak a fejedben dőlnek el a dolgok! Na meg ha helyreteszed a dolgokat az életedben.....
Nekem volt kismama depresszióm (pedig szinte semmi okok nem volt rá), a doki felírt valami dilibogyót, de egyetlen szemet sem szedtem be. Elküldtek mindenféle vizsgálatra, minden negatív volt. Aztán elhessegettem a fejemből a rossz gondolatokat, próbáltam mindenhez pozitívan hozzáállni és sikerült!!! Boldog voltam, imádom a családom és együtt lépünk át a nehéz helyzeteken, napokon.
Köszönöm a sok jó tanácsot!Azért a megfelelő anamnézis felállításához tudnod kell rólam egyet-mást.
Engem pszihiáter kezel kb. 3 éve.A sokak által ismert pánik betegség,agaro-fóbia stb.részei voltak elég súlyos formába az életemnek.Szedtem először zoloft-ot+xanax,majd mivel a zoloft nem vált be átállítottak rexetin-re+xanax sr reterd-ra.Többször éreztem erőm tekjében magamat,megpróbáltam leszokni,egy időre sikerült is.Most elvagyok,tudom,hogy a gyógyszerek csak tüneti kezelésben segítenek,az életünket nem oldják meg helyettünk.mostanában ilyen meggondolásból a Rexetinből 1 helyett csak felet,Xanax sr-ből 2 helyett csak 1-et veszek be.Azt is csak azért,hogy a megvonási tünetek nehogy gátoljanak abban,hogy kellőképp el tudjam látni a kisfiamat,aki nagyon sok törődést igényel.Jaj,majd elfelejtettem a terhesség idején nem szedtem gyógyszert,az egy szép és boldog időszak volt.Tehát nem véletlenül mondom,hogy sajnos pszihés oka van a jelenlegi tüneteimnek.
Enuresis nocturna
Az enuresis nocturna (alvási enuresis) a gyerekek kb. 15%-ánál fordul elô rendszeresen, de a 18 éves kor feletti populációban is kb. 2%-ban (!) jelentkezik. Csak akkor tekintjük kórosnak, ha öt évesnél idôsebb korban és havonta legalább egy alkalommal jelentkezik.
Bár nem tűnik súlyos betegségnek, mégis komoly pszichoszociális következményei lehetnek; a gyermek- vagy fiatal közösségbe való beilleszkedését rontva, visszahúzódó magatartást, a partnerkapcsolatok kerülését okozhatja. A legtöbb enuretikus titkolja, szégyelli betegségét, holott az kiválóan kezelhetô.
Korábban mindig valamilyen primer pszichiátriai rendellenességet kerestek a hátterében, egyfajta regresszív reakciónak tartották. Mára világossá vált, hogy a pszichés zavarok nem okai, inkább következményei az enuresisnek, az éjszakai bevizelés organikus rendellenesség; hátterében többféle zavar állhat. Kialakulásában szerepet játszhat az ébresztôrendszer, a volumenszabályozó hormonális rendszer és a hólyagfunkciók szabályozásának éretlensége. Genetikai háttere is van: enuresis szempontjából negatív családi anamnézisű gyermekek 15%-ban válnak enuretikussá. Ha az egyik szülô enuretikus, az éjszakai ágybavizelés elôfordulása 44%-ra emelkedik, ha mindkét szülô, akkor 77%-ra.15,16
Az enuresis nocturna kezelése ezért elsôdlegesen nem a pszichiáter feladata. Célszerű, hogy a családorvos kezdje meg a viszonylag egyszerű gyógyszeres kezelést, vagy irányítsa a beteget alvás- vagy urológus specialistához.
A betegség kezelésében mind a gyógyszeres, mind a nem gyógyszeres terápia hatékony.
Gyógyszeres terápia
A desamino-d-arginin-vasopressin (DDAVP) kilenc éves életkor felett az elsô választandó szer; ezzel az enuretikusok 70%-a tünetmentessé tehetô, de a gyógyszer abbahagyásakor a tünetek visszatérhetnek. A szintetikus ADH analóg hazánkban Adiuretin néven, orrcseppként van forgalomban. Adagja lefekvés elôtt 10-40 µg (1-4 csepp). Ritka mellékhatása a hyponatrémia. Ha az urodinámiás vizsgálatokkal a hólyagfunkció érintettsége mutatható ki, a kezelést antikolinerg szerrel kell kiegészíteni (Ditropan).
A triciklikus antidepresszívumokánsok hatékonyak enuresis nocturnában, a mellékhatások miatt azonban nem választandók elsôként. A Diclofenac jó hatását is leírták.
Az enuresis nem gyógyszeres terápiája
A hólyagkapacitás növelésének egyik lehetôsége a hólyagtorna. Ennek egyik módja, hogy a páciens nappal sok folyadékot fogyaszt, és sokáig visszatartja a vizeletét. A másik módszer a vizelés rendszeres megszakítása.
A gyógyszeres kezelés sikertelensége esetén javasolt kondicionáló kezelés lényege egy olyan berendezés, amely enuresis esetén felébreszti az alvót. Néhány hetes kondicionálást követôen a gyermek vagy megtanulja szabályozni az éjszakai hólyagműködését, vagy megtanul felébredni a telt hólyag hatására.8
A pszichoterápia legfeljebb az enuresis következtében fellépô másodlagos pszichés problémák megoldására korlátozódik.
Az enuresis nocturna differenciáldiagnózisa
Enuresis a grand mal roham típusos tünete. Felmerülhet, hogy a visszatérô enuresisek mögött vajon nem epilepszia betegség húzódik-e meg. Amennyiben klinikai epilepsziás roham vagy annak egyéb jelét (például nyelvharapás, izomláz, sérülés) nem figyelhetôk meg az éjszakák folyamán, úgy epilepszia még pozitív EEG eltérés (például generalizált tüske-hullám minta) ellenére sem valószínű.
Az éjszakai enuresis igen ritkán diabetes mellitus vagy insipidus elsô tünete lehet.
Részlet Janszky józsef és Szűcs Anna Parasomnia előadásából.
Tehát háziorvoshoz kell fordulni vele, előtte semmiképp nem szégyelld! Nem valószínű, hogy pszichés eredetű, de okozhat pszichés zavarokat. Urológiai/neurológiai kivizsgálásra lesz szükség. Ne halogasd!
Szia!
Látom pici babád van. Ez a probléma a szülés óta van?
Szia.
Miben szeretnél tanácsot kapni?
További ajánlott fórumok:
- Kívánj minden nap Jó Egészséget!
- Sopronban terhesgondozás és nőgyógyászat
- Vélemények szombathelyi nőgyógyászokról
- Debrecenben szeretnék igazán jó nőgyógyászt találni
- Mint egészséges ember, összejönnél mozgássérülttel?
- Ti felhívnátok az exeteket, ha nőgyógyásztól feltett kérdésekre ő pontosabban tudna válaszolni? Vagy kockáztassam az egészségem?