Sziklakertem növényei 8.
Más besorolás is lehetséges, mint magas szárú, vagy alacsony szárú, de virágzási idő szerint is csoportosítják őket. Hozzánk a törökök hozták e gyönyörűséget az 1550-es években. Neve is innen ered a "toliban" (perzsa) fárszi szóból, mivel e virág alakja az iszlám világban használt fejfedőre a turbánra hasonlít. Alapjában 100 fajtája van, ezekből nemesítettek több ezret. Színvilágban nagyon gazdag a kínálat, megtalálhatjuk az alap piros, sárga, fehér, rózsaszín árnyalatait, de különleges színvariánsok, mint kék, "fekete" vagy több színű változatok is kaphatók. Hozzá kell tennem azonban, hogy igazán fekete tulipán a mai napig nem létezik, a feketének nevezettek valójában nagyon sötétlilák.
Történelméhez tartozik még, hogy a hollandok a legnagyobb nemesítői. A Németalföldön a tulipántermesztés igazi üzletté nőtte ki magát, ezt "tulpomániának" nevezték el. Hatalmas vagyonokat adtak egy-egy tulipánhagymáért az ezerhatszázas években, de ennek a tulipánőrületnek a spekulációs piac összeomlása lett a vége. Az első tőzsdei összeomlás valójában a tulipánok miatt következett be. Akkor sokan erre alapozták vagyonukat, volt olyan értékes hagyma, amely mai viszonylatok között 600 000 Ft értéket képviselt. Őshazája Közép-Ázsia. Nagyon sok tulajdonsággal ruházták fel, általában a nőiesség jelképe volt, de szimbolizálta az érzékiséget, a szerelmet is. A keresztény szimbolikában a fehér tulipán a testi-lelki tisztaság jelképe. A sárga tulipán a reménytelen szerelem jelképe. Nálunk is ősrégi szimbólum ládákon, képeken és nagyon sok dísztárgyon szerepel a szívvel együtt, mint szerelmi szimbólum. Érdekesség az is, hogy a cirmos fajták egy vírusfertőzés következtében jöttek létre.
Szaporításuk mindegyiknél a fiókhagymák leválasztásával történhet. Magról is szaporítható, de ezek csak 7-12 év múlva virágzóképesek. Egyes fajták már márciusban nyílnak, de a fő virágzási idejük áprilistól májusig tart. A hagymák fagyasztásával befolyásolható a virágzási idő ezt a technikát 1977-től alkalmazzák. A liliomfélék családjába tartoznak.
A crispa fajták a rostos szélűek, a darwin az ún. vad tulipánfajok, a viridiflora a zöld csikkal futtatott fajta. A hagymákat csak a vadfajoknál nem kell kiszedni a földből, a többinél csak teljes visszahúzódás után. Gyakran elfajzanak, ezt némileg elkerülhetjük, ha elnyílás után a virágfej megmaradt részét letörjük. Gyakran a túl sok nedvesség is károsodást okozhat, megpenészednek, elrothadnak a hagymák. Átlagosan 10-12 cm átmérőjű hagymákat kaphatunk, ezek már virágzó képesek. Ültetni szeptembertől decemberig lehet. Mindig kétszer olyan mélyre tegyük, mint a nagysága, ez általában 10 cm mélységet jelent. Napos, félárnyékos helyen érzik jól magukat, jó vízáteresztő talajban. Csoportba ültetve virítanak a legszebben. Vágott virágnak is alkalmasak. Magasságuk a 35 cm és 60 cm között mozog. A szelet nehezen tűrik, száruk könnyen eltörik. 2-3 évente teljesen más helyre kell ültetni őket, mert ekkora már alig hoznak virágot.
Sikeres tulipánnevelést kívánok mindenkinek.
Írta: Tundibundy, 2009. november 14. 16:03
Fórumozz a témáról: Sziklakertem növényei 8. fórum (eddig 3 hozzászólás)