Saját kereskedelmi vállalkozáshoz milyen diploma megfelelő? (tudásbázis)
Dehogynem! Csak diploma nem szükséges hozzá! Felesleges akármelyik egyetem lehúznod 5 évet azért, hogy diplomát szerezz. Elegendő 1-2 éves tanfolyam, és meg van a szükséges szakirányú, szakmai végzettséged. És amíg idáig nem jutsz el, de kiváltod a vállalkozói igazolványt, addig elegendő, ha van
a megfelelő végzettséggel rendelkező alkalmazottad. Már akkor indíthatod a vállalkozást.
Ha már eleve diplomában gondolkodtok, és édesanyád a nemzetközi gazdálkodást említi, akkor feltételezem, hogy valami egészen nagyban akarjátok csinálni, külker, export-import, hasonlók és nem holmi garázs-butikban.
Kiskereskedelmi üzlet nyitásához valóban elegendő egy-két éves üzletvezetői tanfolyam, vagy kereskedelmi, vendéglátóipari tanfolyam...
Ha export-import, külker, akkor bizony célszerű valami felsőfokú végzettség: külker, pénzügy, közgazdaságtan, de ezek mind kb. 5 éves egyetemi, főiskolai oktatás keretében megszerezhető ismeretek.
És még igen-igen ajánlott néhány év szakmai gyakorlat megszerzése is valamelyik multinál, mert a befektetett tőkéd akár egyetlen rossz döntés nyomán is elúszik.
Egy vállalkozás beindításhoz nem kell konkrét végzetség. Ellenben vannak olyan tevékenységek, amik szakemberhez kötött. Például egyszerű emberként lehetsz magán orvosi rendelő tulajdonosa, de akkor olyan alkalmazottadnak kell lennie, akinek van orvosi végzetsége.
Ha kereskedelmi vállalkozást szeretnél, akkor egy középfokú üzletvezetői is elégséges lehet. De lehet magasabb is. Ez azért ajánlott, hogy legyen fogalmad és elképzelésed, hogy milyen feladatok vannak egy vállalkozásban és ezeket hogyan lehet megoldani. Mint például a cégalapítás jogi feltétele, könyvelés, számviteli eredménykimutatások, ellátáslánc kezelés, kötelmi jogok létrehozása, munkaügyi törvény alkalmazása, munkavédelmi törvény alkalmazása. És még lehet ezt sorolni.
Ha felsőfokú végzetséget szeretnél a kereskedelmi vállalkozásod beindításához, akkor a "kereskedelem és marketing" szak legcélzottabb. Viszont a "gazdálkodási és menedzsment" szaki is megfelelő lehet. Az előbbi szakon a marketing részletek lehet tanulni, míg az utóbbin a inkább a gazdasági összefüggéseket lehet megtanulni. A "nemzetközi gazdálkodás" a gazdasági összefüggéseken túl az országok közötti gazdasági viszonyokat is részletezi.
Ezt akkor ajánlom, ha diplomáciában, vagy olyan multinál akarsz dolgozni, ahol gyakoriak a hosszútávú más országokba irányuló megbízások.
Ha nagyon profin akarsz egy vállalatot irányítani, akkor mindenképpen előnyős egy felsőfokú gazdasági végzetség, illetve ezt a végzettséget kiegészíted valami mással is. Egy kereskedelmi webáruház esetén hasznos lehet egy informatikai, vagy egy gazdaságinformatikai tudás is. De az eredményes vállalkozáshoz mindenképpen fontos, hogy elérhető legyen számodra olyan ember, aki rendelkezik ilyen specifikus tudással.
Ha valós vállalati szektort nézzük, akkor egy átfogóbb gazdasági rálátás mindenképpen kell, egy jogi ügyfelelős, és egy könyvelő, illetve specifikus szakember, ha olyan tevékenységet végzel.
További ajánlott fórumok:
- Szerintetek mire érdemes ma vállalkozni, aminek van esetleg valami jövője is?
- Hol találok kereskedelmi szakmenedzser OKJ tételek kidolgozva?
- Szerintetek milyen vállalkozásban érdemes gondolkodni manapság?
- Ha egy vállalkozás nem megfelelően működik, sok a panasz rá, hol lehet hivatalosan panaszt tenni?Hogy átfogó vizsgálatot kapjanak?
- Árulhatok saját vállalkozásban ruhaneműt, ha nincs kereskedelmi végzettségem?
- Mennyit lehet keresni egy multi cégnél diplomával, pl. kereskedelmi ügyintézőként?