Régi idők milliárdos zöldségesei (beszélgetés)
Arról nem is beszélve, hogy Budapestre csak úgy egyszerűen nem lehetett felköltözni, lakást venni.
Ha jól emlékszem, akkor 5 évi budapesti munkaviszony után lehetett letelepedni... már, ha sikerült..., mert ugye csak úgy hipp-hopp lakást sem lehetett venni.
A "budapesti paraszt"-ra azért kíváncsi lennék :D:D
Netán a 3. emeleti szoba-konyhás, közös wc a folyosó végén lakó emberek társbérleti tízezreire gondolok... azoknak aligha volt mezőgazdasági érdekeltségük :D
Az lesz az, örül is neki
Az ő gondolatvilágában az Ikarusz és a "hozzá tartozó" panelek voltak. Vele szemben tényleg panelek, de pl. közvetlen mellette egy sor luxus villa van
Most már nem cserélné vissza.
Én most Belváros. 2-10 percre van minden, és éjjel is nyitva a bolt a közelemben
Barátnőm a Rózsadombon lakott, most Mátyásföld
Micsoda "proli környék lesz" , sirta ő elöször
Azóta megszokta és örül
Ugyanolyan 9 lakásos társasház, fenyves/fás környék és 10 percre gyalog minden szolgáltatás
Uszoda a mániája, negyedáron van uszoda mint a Lukács volt
Pontosan igy ahogy irod
Áttételesen hallottam az egyik legnagyobb savanyúság készitő családrol
Luxus villa és több luxusautó áll a házban
Az apa még a 70-80as években kezdte kemény munkával és terjeszkedett szép lassan
A rendszerváltás már szinte szabadkezet adott
A fia viszi tovább a már naygon kiterjedt vállalkozást
Az ilyen milliomosságot nem irigylem
Zöldségben, gondolom ugyanez
De azt is gondolom, hogy nem a Rózsadombon van házuk, hanem a korábbi lakhelyükön
Miért költözne a Rózsadombra a megszokott környezetéböl?
Laktam vagy 10évig a Rózsadombon, nem egy nagy durranás. Az egyik legrosszabb, mert semmi szolgáltatás nincs a környéken
Bolt, orvos, patika, szórakozáshoz autóba vagy buszra kell ülni
Reggel és délután le/feljutni nyűgös a közlekedés zsúfoltsága miatt
A faluban volt néhány vasutas, akinek volt szabadjegye, ami azt jelentette, hogy 4,-Ft-ért megvette a szabadjegyet, előtte este összevásárolta az árut és vitte fel a Keletibe, illetve a Bosnyák-téri piacra. Hajnali 2-kor kelt, a következő vonattal már jött is vissza.
Később ugyanezek kedvezményes jeggyel utaztak Csehszlovákiába, Lengyelországba, Jugoszláviába, ahonnan hozták a damasztot, a nylonfüggönyt, a Napóleon/Cézár konyakot, vitték a diót, a sajtot, a kerékpárgumit. Éjszaka utaztak, reggelre odaértek, eladták a vitt holmit, bevásároltak, és az esti vonattal jöttek is vissza, amivel reggelre haza is értek.
És azért rengeteget dolgoztak ám, hajnalban mentek a nagybanira...
Nem mindegyiknek tellett akkor sem bolt nyitására, sokan árulták az utcán a cuccot, érdekes, azt nem irigyelte senki tőlük, amikor pocsék időben is ott árultak, tető nélkül...
tanácsmilliomos - Magyarországon e kifejezést egyáltalán nem használták -a gyakorlatban azonban az eredetitőkefelhalmozás nem a "rencervátás" után évek vakkapitalimusában kezdődött. Irodalmi és filmes példa tanácsmilliomosra Bereményi Géza Eldorado-jában található -Beremnyi zöldséges [nepper] nagyapjáról mintázta.
A magyar tanácsmilliomosok java az 1949-53 között töretlen feketézésen gazdagodott meg. A téeszparasztok naponta ezrével vitték föl Pestre a kis pakkokat, pár felpucolt tyúkot, kacsát, disznótorost, tojást, krumplit. Kézipoggyászban, vonaton. Mindezeket a "rettenetes Rákosi diktatúra, júújj!!"-rendőrsége szeme láttára, sőt szives elnézése mellett már a pályaudvarokon felvásárolták a ballonkabátos, nejlonharisnyás, osztrák öngyújtókkal és füstszűrős cigarettákkal villogó nepperek. Arra kellett ügyelnie a tanácsmilliomosnak, hogy legyen valamilyen bejegyzett munkahelye. Kedvelt trükk volt az, hogy valamilyen szövetkezetet keresett meg a nepper és megkérdezte a felső vezetést: menyibe kerülne az neki, ha a szövetkezet a dolgozói létszámába venné. Természetesen a fizetésére nem tart igényt: Hozassanak a Mézes Mackó-ból érte valamit. Személygépkocsit magánszemély Rákosi alatt csak akkor birtokolhatott, ha Kodály Zoltán Honthy Hanna vagy más jelentős művész, esetleg élsportoló volt. Így a tanácsmilliomos a sajáttulajdonú autóját valamely szövetkezet nevére papíroztatta le. Ha esetleg andrás, fakabát, zsernyák lekapcsolta volna valamely vidéki város szállodájában, akkor mutatta a papírokat: egy szövetkezet felvásárlója, azért van nála az a néhánytízezer (maipénzben millió körüli) kézpénz.
A takarékszövetkezetek megalapításáig, az OTP bankszerű működéséig az uzsorások paradicsoma volt a "szociálizmust építő" Magyarország. Jól fizettek az ingatlanügyletek. Budapestiparasztok egy része pl vagyonát a Rózsadomb építési tilalom alatt álló területein ugar-szerzésen alapozta meg. Kb egy hektár mezőgazdasági terület lehetett magántulajdonban. Teljesen legálisan kaparintották tehát meg a nepperek a mama, papa, keresztanyu, sógor, koma és jóbarát nevére a Nagy-Budapest megszületése utáni években még építési tilalom alatt álló területeket, majd szocialista módon lepapírozták , azaz feloldatták az építésitalalmat és hawájj. Ma is, ha valaki elnézi a frekventáltabb belbudai kerületek 50-es80-as években épült házait, elgondolkodhat: Ennyi élmenő orvos, ügyvéd, operaénekes, élsportoló volt Magyarországon? Amit ma fekete -meg szürke gazdaságnak nevenek, az a Kádár -rendszer alatt még ÁFA-formájában sem volt megadóztatható miközben a "nép szava" a humoristák és a szocialista rendszer oszlopértelmisége, az újságírók a maszek világ, a nyílt, adófizető, sarcolt vállalkozók ellen uszították a dógozótömegeket.
Nah....ennyi..... remélem kielégítő a válasz.
További ajánlott fórumok:
- Mindig a kisemberek segítenek? Hol vannak ilyenkor a gazdag milliárdosok?
- Ti hiszitek, hogy a 3,2 milliárdot valaki megnyeri a lottón?
- Mit tennél, ha 10 milliárdot nyernél?
- Forgalmas kifőzde, ahol sok a zöldséges kaja és nem a belvárosi
- Hogy lehet a zöldséges rizst megmelegíteni?
- Szénhidrátszegény zöldséges ételek