Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Pszichológiai kísérletek... (Első rész) fórum

Pszichológiai kísérletek... (Első rész) (beszélgetős fórum)


1 2
48. smaragdzöld 🐉 (válaszként erre: 47. - Enissa)
aug. 24. 15:13
Lehetséges.
47. Enissa (válaszként erre: 46. - Smaragdzöld 🐉)
aug. 24. 13:10
Valószínű mást várt az elsőtől, inkább kihagyja a továbbiakat.
aug. 24. 07:53
Második rész? Nem lesz?
45. Enissa (válaszként erre: 44. - Pulcsis)
aug. 21. 17:21
Igazad van, tiéd a pöttyös labda.
44. Pulcsis (válaszként erre: 43. - Enissa)
aug. 21. 17:18
Azt írta végigolvassa, nem azt hogy reagál is rá 🤣
43. Enissa (válaszként erre: 42. - Holurt Waxhton)
aug. 21. 16:56
Ilyen sokáig emészted? Milyen következtetést vontál le? ilyen reakciókra vártál?
aug. 20. 17:41
Örülök, és köszönöm, hogy ilyen aktívak voltatok, most jöttem meg a rövidke nyaralásból, este végigolvasom a hozzászólásokat.
41. Enissa
aug. 19. 11:56

Nem Jane Elliottra gondoltam, amikor leírtam a sztorit, mert ezt megismételték, amiről én beszéltem, de bemásolok egy oldalt. Mennyire lehet az embereket a jó felé is manipulálni.

[link]

40. smaragdzöld 🐉 (válaszként erre: 39. - Enissa)
aug. 19. 11:05
Igen, pont így gondolom én is.
39. Enissa (válaszként erre: 37. - Smaragdzöld 🐉)
aug. 19. 07:50

Köszönöm,hogy bemásoltad!

Ìgy korrekt a történet, mert ezt nem olvasva, FI nem ismertetett teljes történetével félre tudta volna vinni a sztorit.

aug. 19. 07:27
Egy "korábban" mínusz.
37. smaragdzöld 🐉 (válaszként erre: 1. - Holurt Waxhton)
aug. 19. 07:26

Írtam korábban, hogy nem hallottam korábban erről a kísérletről. De annyira felkeltette az érdeklődésemet, hogy részletesebben olvastam róla.


Ez a rész, amit idemásolok, további érdekességeket fed fel, nagyon érdekes. Hátha másokat is érdekel.

"Az eredeti kísérletsorozatban a kísérleti személyek többsége (~67%) független maradt, azaz nem vette át a csoport többségi véleményét. Őket a következő típusokba lehetett sorolni:

• Magabiztos: a konfliktust úgy oldotta meg, hogy energikusan szembeszállt a többségi véleménnyel és sosem engedett a maga igazából.

• Individualista: elvből figyelmen kívül hagyta a többségi véleményt, mivel úgy gondolta, hogy neki mindig igaza van.

• Lelkiismeret-furdalásos: bár nem engedett, jelentősnek ítélte meg a konfliktust, és kételkedett ítélete helyességében.

A konform vagy engedékeny kísérleti személyek (~32%) a következő módokon reagáltak:

• Viaszember: annyira kicsi volt az önbizalma, hogy ténylegesen helyesnek érezte a többségi álláspontot.

• Önmagában bizonytalan: bizonytalan volt saját ítéletében, és ezért inkább csatlakozott a többséghez.

• Kisebbrendűségi érzéssel küzdő: bár teljes tudatában volt annak, hogy saját válasza a helyes, mégis inkább átállt a csoporthoz, mert nem bírta volna elviselni, hogy deviánsnak tekintsék."


Elgondolkodtató.

36. csemár (válaszként erre: 1. - Holurt Waxhton)
aug. 19. 06:37

Ma is aktuális, jobban, mint 1955-ben.

(Veszélyes emberek a pszichológusok, kitalálnak néha olyan kísérleteket, amelyekbe az ember beleborzong.)

35. 5eac52795b (válaszként erre: 34. - Regin_a)
aug. 19. 02:16

Hogy volt egy kicsit másképp?


Nekem a családom nagy része Auschwitzban maradt.

Biztosan csak pechjük volt..

34. Regin_a (válaszként erre: 33. - Regin_a)
aug. 18. 19:18
Kicsit másképp volt a II.VH-ban a holokauszt, bocs
33. Regin_a (válaszként erre: 28. - Enissa)
aug. 18. 19:17

A börtönösdi volt a "hírhedt" Zimbardo kisérlet

Zimbardót később kikezdték, hogy nem is úgy volt, az őrök nem maguktól hanem állandó parancsra kegyetlenkedtek

Aztán volt egy Milgram kisérlet is

Ott talán jutalomért kellett áramütést mérni egyx nem látható emberre. Sikoly volt

Az volt a kérdés ki mekkora áramerősséget képes embertársára kapcsolni

Ezt is megrágták, hogy csalás volt benne

A "tudóstársak" azt a köbvetkeztetést vonták le hogy


Az emberi engedelmesség és a tekintély parancsainak vak követését bizonyító klasszikus kísérletek szavahihetősége tehát megkérdőjeleződött.


Aha

Aztán jöttek az arab és ázsiai háborúk, és bizony még parancs se kellett Guantanamo és hasonló börtönök usa öreinek a kegyetlenkedésre a megalázásra


A II.VH-ban senkinek nem adtak parancsot személyesen az arcába nyomva/mondva és mégis volt holokauszt

Hitler egyetlen vonatkozó parancsot nem irt alá, mégis volt Mengele és társaI

Akkor mégiscsak eredményes volt Zimbardo kisérlete?

32. Enissa (válaszként erre: 31. - Kacsahercegno)
aug. 18. 17:13

Tudom, tapasztalat.

Az alapszalmám könyvelő, de ugye érintkezik az ember a többi dolgozóval is, a legintelligensebbek a mérnökök voltak, akikkel dolgoztam.

Pályamódosítás miatt dolgoztam orvosokkal, és a Nemzeti Közszolgálati egyetemen végzettekkel is. Ez utóbbi katasztrófa, és mindig hozzáteszem tisztelet a kivételeknek. Csak az a baj, hogy fejére koppintanak, ha netán önálló véleménye lenne az értelmesnek. Nem ilyen kell, hanem katona.

31. Kacsahercegno (válaszként erre: 30. - Enissa)
aug. 18. 16:59
Szerintem ez alapvetés, hogy a diplomához észt nem adnak. Éveket dolgoztam olyan helyen ahol nagyon magasan képzett, szakmájukban nagyon elismert emberekkel találkoztam minden nap, és nem egyszer legszívesebben a falba vertem volna a fejemet, annyira ostobák tudtak lenni.
30. Enissa (válaszként erre: 26. - Kacsahercegno)
aug. 18. 16:42

Én úgy gondolom, hogy vannak szegény intelligensek, nélkülözők is, és vannak anyagilag jól szituáltak is, akik "hót ostobák.

Jövök a szomszédommal példának.

Lehet magára ismer véletlenül, de mindegy.

20 éve jöttek hozzájuk nyugatabbról frissen felfedezett rokonok.

És ámultak és bámultak, hogy jéééé, van nálunk bankautomata? Vannak emeletes házak, metró?

Minőségi élelmiszerek bevásárlóközpontok?

Mennyire kellett hülyének lenni aki ennyire tájékozatlan a hazánkról, komolyan kínomban röhögtem, mit gondolhatott? Leszáll a gép és a szittyán találja magát, nyereg alatt puhítjuk a húst?

Több végzettsége van a csajnak, de megkérdezi, ha külföldre utazom, nem félek a virgácsoktól, hogy megerőszakolnak, mert......

Megette a fene a több diplomát is. Komolyan mondom a szakmunkást végzett egyik takarítónővel meg olyan értelmesen el lehet beszélgetni

munkahelyemen, a látóköre széles és nem beszűkült.

29. ,zumba (válaszként erre: 12. - Holurt Waxhton)
aug. 18. 16:33
Inkább hátra lépek és nem megyek a "nyájjal", de a józan gondolkodást nem feledem. Nem ugrok a kútba, ahogy a mondás is tartja. Azért, hogy ne lógjak ki a sorból, nem csapom be önmagamat.
28. Enissa
aug. 18. 16:14

Van több kísérlet, amely az emberek gyarlóságára próbál rámutatni.

Pl. amikor alsós gyerekeknek azt mondták, hogy a kék szeműek szebbek, okosabbak, és a kék szeműekre kezdett az osztály felnézni. A kék szemmel rendelkezők lenézték a barna, fekete szeműeket.

Volt egy kísérlet, egyetemistákat osztottak ketté. Börtönt"játszottak"

Lettek börtönőrök és rabok választva.

A kísérletet meg kellett szakítani, mert a "börtönőrök" a bántalmazásig süllyedtek le, a rabok pedig behódoltak.

És ez az állapot hasonlít a koncentrációs táborokban zajló eseményekre, hiába voltak olyan sokan, hiába tudták már vannak gázkamrák, bíztak valami isteni csodában, simán lehetett őket hajtani a gázkamrába, még akkor sem emelt fővel, lázadva haltak meg, hanem meghajolva.

Írtam már itt a fórumon , Josef Rudolf Mengele-ről, az auschwitzi koncentrációs tábor orvosaként végzett kísérleteiről mindenki tud, de egy kimondottan a kísérleteiről szóló könyvben olvastam, hogy 1-1 ágyra fektetett 1-1 férfit. Mind a kettőnek a vénájába tűt szúratott.

Azt mondta nekik a vödörbe leengedi a vérüket. Egymást láthatták, a karjuk el volt takarva.

Egyik volt csak az alany, akit tényleg elvéreztettek, de a másik is sápadni kezdett, akinek csak benne volt a tű a karjában, de semmi mást nem csináltak vele.

Nem részletezem, a lényeg az elvéreztetett után rövidesen az is elhunyt, aki csak hitte, hogy arra a sorsra jut.

Így tuti, mi sem jutunk itt előre az emberi elme rejtelmeivel.

27. Regin_a (válaszként erre: 25. - Enissa)
aug. 18. 16:11

egyedül mindent feladva megy neki a hatalomnak."

Kupec árulja a lovát. Egy vevő kipróbálja de a ló nekimegy a falnak

Te kupec, ez a ló vak!

Nem uram, ez bátor!

26. Kacsahercegno (válaszként erre: 24. - Enissa)
aug. 18. 15:58
Persze, és nem is úgy értettem hogy minden szegény hülye, és kritikus gondolkodásra képtelen. Arra gondoltam hogy akinek az élethez szükséges alapvető feltételek nem teljesülnek, az lehet hogy kevésbé hajlamos a nagyvilágban történő dolgokat megkérdőjelezni, vagy a nyájjal szembe menni. De attól még lehet olyan is aki igen. Ugyanúgy akinek nagyon jól megy, azt meg valószínűbb hogy épp azért hagyja hidegen, ahogy írtad is.
25. Enissa (válaszként erre: 23. - Kacsahercegno)
aug. 18. 15:49

Ez is egy érdekes kérdés lehetne, hogy aki anyagilag lecsúszott, miért automatikusan az jut többek eszébe, hogy idióta is egyben.

Van egy kedvencem a Face-n, egyedül mindent feladva megy neki a hatalomnak.

Vannak sokan olyanok, akik meg a jólétbe punnyadtak bele, és addig el vannak a langyosban, amíg nekik jól megy.

24. Enissa (válaszként erre: 23. - Kacsahercegno)
aug. 18. 15:39

"Pl. akinek mindennapos megélhetési problémái vannak, nem fog ilyeneken gondolkodni, hogy a híradóban vajon igazat mondanak-e, vagy hogy nem feltétlen azt a médiát kell fogyasztani amit elé tesznek, vagy hogy amit egy facebook kommentben olvasott, az tényleg úgy van-e."

Ezzel nagyon nem értek egyet. Azért, mert valaki pl. munkanélküli lesz valami miatt, lehet pont azért, mert nem állt be egy csoportba, nem jelenti azt, hogy káposztalé van a fejében. Lehet többet agyal a világ dolgain, mint aki a húsos kondér mellett kapott helyett, és pont lecarja a világot, neki jó, "oszt jó napot!

23. Kacsahercegno (válaszként erre: 21. - Holurt Waxhton)
aug. 18. 11:47
Mert nagyon sokan nem elég intelligensek ahhoz, hogy kritikusan gondolkodjanak. Mert nem adatott meg nekik, hogy tanuljanak, vagy olyan környezetben szocializálódtak ahol nem szokás vagy nincs rá lehetőség. Az átlagember azért nem egy nagy gondolkodó, és az emberek fele az átlag alatt van. Nem mindenkinek van igénye arra hogy a dolgok mögé lásson. Pl. akinek mindennapos megélhetési problémái vannak, nem fog ilyeneken gondolkodni, hogy a híradóban vajon igazat mondanak-e, vagy hogy nem feltétlen azt a médiát kell fogyasztani amit elé tesznek, vagy hogy amit egy facebook kommentben olvasott, az tényleg úgy van-e. Ha hall valamit ami érdekesnek vagy igaznak tűnik, akkor azt veszi készpénznek és ismétli tovább, akiben meg van kritikus gondolkodás, az esetleg rákeres a neten, próbál valamilyen független forrást, tanulmányt stb. találni. De aki világéletében úgy élt, hogy nem volt a fejében 2 saját gondolat (bár kérdés hogy bármelyikünknek van-e :D) annak ezt hiába is próbálod megmagyarázni, pl. a bizonyos pártra szavazó nagyszüleidnek, mert meg sem hallják, teljesen más közegben szocializálódtak, azon nem jut át az infó amit mondasz nekik. Plusz a "nyájban" van a biztonság, ez ilyen evolúciós dolog is szerintem. :D
22. smaragdzöld 🐉 (válaszként erre: 1. - Holurt Waxhton)
aug. 18. 11:32

Érdekes kísérlet. Idáig soha nem hallottam róla. Mindig örülök, amikor valami újjal találkozom. Tanulni mindenből lehet, egy új ismeretre szert tenni soha nem késő. Egy ilyen véletlenszerűen felbukkanó információ - mint ez a kísérlet, amiről írsz - is milyen hasznos.


Bár magáról a kísérletről nem tudtam, de azt magam is tapasztalom, hogy a mindennapokban nagyon is jelen van ez a jelenség: a befolyásolhatóság, az "inkább beállok a sorba", minthogy kilógjak, és magamra maradjak.


Én inkább kilógok a sorból, de mindig vállalom a véleményemet. Akkor is, ha többen jönnek velem szembe, és egyetlen olyan ember sincs, aki mellém állna. Nem vagyok befolyásolható.

Viszont van egy fontos dolog. Az, hogy nem vagyok befolyásolható, nem tévesztendő össze azzal, hogy nem vagyok meggyőzhető. Mert nagy a különbség a két dolog között.

21. Holurt Waxhton (válaszként erre: 15. - Kacsahercegno)
aug. 18. 11:31
Nem élek úgy, dehogy élek úgy. Ha úgy élnék, már rég felkötöttem volna magam. :-) Engem az bosszant, hogy sokan mindent elhisznek, készpénznek vesznek. Az egyén szintjén is lehet tenni ellene, éppen ez a poszt egy példa rá. Egyébként -mint ahogy írtam- ez egy pszichológiai kísérlet, semmi köze a konteohoz. Bár az is megérne egy poszot. Majd legközelebb. :-)
20. tumbo2 (válaszként erre: 9. - Globus)
aug. 18. 11:17
utáltam az úttörőt,a karéneket,mindent,ami kötelező volt.igaz,hogy az rosszul esett,hogy a gimiben utolsónak vettek fel a kiszbe,hogy nem vagyok közösségi ember.de sosem leszek.
19. tumbo2 (válaszként erre: 17. - 55Judit)
aug. 18. 11:11
én mindig is kilógtam a sorból.a múltkor beszélgettünk a lányommal,dehogy volt egyedül,akit nem rohantak megkeresztelni.hárman voltak,bicikliztek,jól érezték magukat.a többi pár hét után otthagyta a hittant.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook