Pánikbeteg lettem, aki tud segítsen (beszélgetés)
Szia!
Nekem az agydoki csak időlegesen segített, visszajött.
Autogén tréningre jártam. Kicsit pénzes, de megéri!!!
Azóta nem jelentkezett.
Meggyógyultam!
Sziasztok!
Nekem évek óta nem volt "rohamom" egészen a hét elejéig. Sosem szedtem gyógyszert, nem akartam, kivéve egy gyógynövényes nyugtatót, de azt sem sokáig. Szerintem a gyógyszer nem megoldás. Meg kell tanulni uralkodni a dolgon, nagyon sokszor voltam úgy tömegben, hogy úgy éreztem, el kell rohannom innen, sőt az első pánikrohamom is egy zsúfolt helyen következett be. volt, h. féltem kimenni az utcára, nehogy történjen velem valami, majd csak telefonnal éreztem magam biztonságban. Aztán egyszer csak jobb lett. Meg voltam győződve róla, hogy a következő pillanatban valami szörnyűség fog történni velem, tuti van valami gyógyíthatatlan betegségem. Hiába nem voltam rosszul már régóta, mégis végigkíséri a napjaimat a dolog. Egy pici félsz mindig van bennem, és sokszor figyelem a testem, magam. Rettentően hajlamos vagyok a túllégzésre, majd ettől ideges leszek, de próbálom kontrollálni magam.Eddig sikerült is....
Szóval szerintem a megoldás az önuralom, a légzésfigyelés, mert a hiperventillációt a pánikroham követi. Meg kell tanulni együtt élni vele. Sajnos.
"Pánikbetegség kezelése
Döntő a betegség kezelésében, hogy a beteget megtanítsuk, hogyan értékelje a rohamot. Ha sikerül a rohamról levenni a katasztrófa jelet, a roham intenzitása is jelentősen csökken.
A roham intenzitását maga a pánikroham közvetlen tünetei, másrészt az ezzel szinte azonnal megjelenő halálfélelem és rettegés által generált szorongásos tünetek együttesen adják. Tapasztaljuk, ha a beteg elfogadja, hogy ez egy szorongásos roham, amiben nem fog meghalni, és ezáltal a másodlagos szorongásos tünetek is csökkenek, akkor a roham lefolyása 5-10 percig tart, és intenzitása is jelentősen csökken. A roham lezajlása egy biológiai folyamatot követ, melyet ha már elkezdődött, megállítani nem lehet.
A "tapasztalt" pánikbeteg tudja, hogy tünetei most néhány percig fennállnak majd, és mivel nem ijed meg tőle, ezek enyhék, és rövid életűek lesznek. Ugyanaz a folyamat játszódik le, mint mikor nagyon megijedünk valamitől, és miután realizáljuk egy pillanat alatt, hogy még sincsen veszély, az izgalom és ijedség tüneteit még percekig érezzük a testünkben szédülés, elgyengülés, szívdobogás formájában. Mivel itt tudjuk azonosítani az ijedség forrását, nem alakul ki a másodlagos szorongás, mint pánikroham esetén, ahol nem tudunk a tünetekhez kapcsolni kiváltó okot, ezért a másodlagos szorongás miatt lesznek hevesek és tartósak a vegetatív tünetek.
Nyugtatók adása hosszútávon nem a "jó megoldása" a betegségnek. Bár a szorongást és a rohamokat gyorsan és határozottan szüntetheti meg, hosszú távú kezelésre nem alkalmas. Amennyiben valakinek első rohama volt, vagy a rohamok nagyon ritkán ismétlődnek és közben panaszai nincsenek, használhatjuk ritkán, alkalmanként. Azonban akinek rohamai gyakoribbak, vagy a rohamok közötti szorongásos, fóbiás panaszok erősek, fenntartó benzodiazepin kezelés nem javasolt. A betegek előbb utóbb emelik a gyógyszeradagot és mivel a nyugtatótól nem gyógyulnak meg, a betegség krónikussá válik, amit nehezít a kialakult nyugtató függőség is. Klinikai gyakorlatban nem ritkán találkozunk csak nyugtatókra beállított beteggel, aki a pánik betegségére és ezzel kapcsolatos szorongásokra rendkívül nagy adag nyugtatót szed. A tartós nyugtató szedés hátrányos hatásait nem kell részletezni.
A nyugtatók szerepe leginkább az antidepresszívumok mellett van, a terápia kezdeti szakában adhatjuk, és későbbiekben, a tünetek javulásával próbáljuk elhagyni, vagy minimalizálni őket.
A terápia fő irányát az antidepresszívumok egy csoportja jelenti. Az elmúlt években nagyon sok új antidepresszívum került forgalomba, egymástól némileg eltérő mellékhatás profillal.
Pánikbetegségben legelterjedtebb az SSRI-k adása, melyeket a betegek döntően jól tolerálnak. Megfelelően beállított antidepresszív kezelés mellett a pánik beteg esetében nyugtatók adása nem szükséges.
Meg kell említeni még egy gyógyszercsoportot, melyet a háziorvosi, kardiológusi gyakorlatban szoktak alkalmazni, ezek a bétablokkolók. Proxizmális szorongásban jelentkező tachikardiára, mely panasz a szorongások miatt gyakran a rohamok után tartósan fennmarad, ha más nem indokolja, bétablokkoló beállítása nem javasolt.
Tapasztalat szerint a hatékony gyógyszeres kezelés elhagyását követően a betegek egy részénél a tünetek visszatérnek. Ezekben az esetekben pszichoterápiás kezelés feltétlenül indokolt. Pánik betegség generálta fóbiás tüneteket mint utazási, agora vagy szociális fóbia szintén pszichoterápiás vezetéssel kell megszüntetni.
Hogyan kezelhető a pánikbetegség?
A pánikbetegség kezelése általában hosszan tartó, de hatékony. A kilátások jók, idővel a normális napi tevékenységek újrakezdhetők. Az alábbi kezelési módok állnak rendelkezésre.
Fontos!
--------------------------------------------------------------------------------
A pánikbetegség elleni gyógyszerek szedését nem szabad hirtelen abbahagyni, akkor sem, ha a beteg tünetmentes! Az antidepresszánsok rendszertelen használat esetén elveszíthetik hatékonyságukat.
Gyógyszeres kezelés. A szorongás csökkentésére és a pánikrohamok megelőzésére orvosa benzodiazepin típusú nyugtatót javasolhat, elsősorban alprazolam jön szóba, amely önmagában is elég lehet, de jól kombinálható más gyógyszerekkel.
A modern (nagypotenciálú) benzodiazepinek kisebb mértékű hozzászokást okoznak és azt is hosszabb idő alatt, mint a régebbiek. Mi több, pánikbetegség kezelése során vállalható a nagypotenciálú benzodiazepinektől való pszichés és szomatikus függés, éppúgy, mint ahogy magasvérnyomás kezelésekor is vállaljuk a vérnyomáscsökkentőktől való szomatikus függőséget.
Ha a nyugtatók önmagukban nem bizonyulnának kellően hatékonynak, orvosa antidepresszáns gyógyszert (pl. sertraline, paroxietine, fluoxetine) is javasolhat. Az antidepresszánsok általában javítják illetve megszüntetik a pánikrohamokat.
A pánikroham gyógyszeres kezelésének időtartama függ a betegség súlyosságától és az Ön kezelésre adott reakciójától.
Kognitív és viselkedésterápia. Pszichiáterével vagy pszichológusával történő beszélgetései során megtanulja a pánikrohamokat megérteni és feldolgozni. A terápia kognitív (megértő) részében megtanulja felismerni azokat a tényezőket, amelyek kiváltják illetve súlyosbítják a pánikrohamokat. A kezelés viselkedési része során elsajátíthatja, hogyan kell átvészelni különböző légzési illetve relaxációs technikák segítségével a pánikrohamot.
Ha csökken a félelme a pánikrohamtól, megérti, hogy a pánikroham nem jelez valami betegséget, hanem maga a betegség, az önmagában is javítja ennek a betegségnek az elviselését. A viselkedésterápia segítségével a pánikrohamok által kialakított elkerülő magatartást leküzdheti, ezáltal életminősége jelentősen javul.
Van jópár pánikbetegséggel kapcsolatos fórum, napló
Talán érdemes lenne beleolvasgatni
Szia.
Nekem is hasonló tüneteim vannak, ha nekem is meg tudnád írni, hogy mit javasolt az orvos azt megköszönném.
Valószínű nem is lesz ennél több( igaz ezt is épp elég átélni pl sorbanállás közben)
remélem hamar sikerül (akár gyógyszer nélkül is) kilábalnod ebből a szar helyzetből
Oké, ügyes leszel,menni fog.
Látod gyógyszer nékül is megtetted az első lépéseket :)
Szia!
Esetleg, ha gondolod privibe, vagy akár ide is leírhatod, hogy mitől alakulhatott ez ki nálad! Nagyon szívesen segítek/ segítünk itt mi mindannyian! Nincs lehetetlen :-)
Csodát a gyógyszertől ne várj.
Csak úgy hatásos ha van akaratod
További ajánlott fórumok:
- Stressz, szorongás, pánikbetegség, depresszió?Gyógyszer nélkül van megoldás?
- Nagyon erős hypochondria és pánikbetegség. Kérlek titeket beszélgessünk!
- Mi a véleményed a pánikbetegségről?
- Sterilizáció után terhes lettem! Valaki segítsen!!!!
- Meggyógyultam a pánikbetegségből!
- Megijesztettek, hogy pánikbeteg is lettem.