Főoldal » Írások » Hobbi & Otthon témák » Nyári kerti parti

Nyári kerti parti


Nincs jobb annál, mint amikor egy dolgos hét után a megfáradt ember családi-baráti körben tölti el a pihenésre szánt hétvégét. (Receptekkel)


De jó is az, ha a passzív kikapcsolódás helyett a feltöltődés aktív formáját választva tervezünk, szervezünk, és „partit adunk”. Nem. Nem gyertyafényes csillogó-villogó külsőségekkel rendelkező úri-murit, hanem bensőséges, laza, fesztelen és vidám kerti partit, ahol minden a jelenlévőkért van: a zene, a finom grillek és bográcsos ételek, a könnyű koktélok, a szendvicsek, sütemények. Aki gyakran részese ilyen összejöveteleknek jól tudja a titkot: nem a rohanásról szól az este, nem az ideges teljesítmény-kényszeres kapkodásról, hanem az együtt elkészített ételekről, a nagy beszélgetésekről. Arról, hogy mindannyian jól érezzük magunkat. A lehetőség és a barátok, ismerősök, rokonok mindenkinek adottak.

Nyári kerti parti

Néhány jó tanáccsal és jó pár ízletes étel receptjével szeretnék hozzájárulni a kerti parti sikeréhez. Grillezzünk-, bográcsozzunk, most együtt – tartsanak velem!


Természetesen minden az alapanyagok beszerzésével kezdődik – a vendégek várható létszámának figyelembevételével. Ha a parti spontán ötlet, jól működik a „ki mit tud hozni otthonról?” elv is.


Fontos, hogy a grillezésre szánt húsokat legalább 12 órával a sütés előtt pácoljuk be. Ehhez használhatunk készen kapható pácokat, de ha nem szeretnénk a tartósítószerek hatásainak kitenni szervezetünket, fűszerekből mi magunk is könnyen összeállíthatunk ízletes páclevet. Nem kell hozzá más, mint olívaolaj, bors, mustár, őrölt köménymag, fokhagyma, száraz fehérbor vagy citromlé, csipetnyi chilipor (sót csak közvetlenül a grillezés előtt használjunk, mert megkeményíti a húst) – és már kész is a házi pác!


Ízletes lesz a hús, ha előző este fokhagymás tejbe áztatjuk. Ehhez nem kell mást tennünk, mint egy fej fokhagymát lereszelni, 2-3 dl tejben elkeverni, és a húsokat belefektetni. Egy éjszaka alatt teljesen átveszi a hús a fokhagyma zamatát. Ha olajos pácot készítünk, akkor a húsainkat bekenhetjük mustárral is. Az olajba tehetünk különböző fűszerekből készült fűszerkeveréket is, egyéni ízlésünknek megfelelően.


Élelmiszer-biztonsági szempontból alapszabály, hogy a grillezéshez kizárólag friss húst használjunk, megbízható helyről szerezzük be az alapanyagokat, és gondoskodjunk a kellő hűtésükről. A sertéshúst mindig különítsük el a baromfihústól, és a tisztítatlan zöldségféléktől.


A nagyobb húsokat szalonnával, félbe vágott vöröshagymával borítsuk be, a hús széleit vagdossuk be, hogy ne ránduljon össze. Ne használjunk túl sovány húst se, mert hamar kiszárad!


A hússzeleteket célszerű a pácolás előtt kiklopfolni (így könnyebben átsül), majd a sütés előtt csomagoljuk alufóliába, így alaposan megpárolódik, és szaftos is marad. Mindig az alufólia matt fele nézzen a parázs felé.


Ha alufólia nélkül sütünk, a szeleteket csak egyszer forgassuk meg, különben sok levet veszítenek.


A hús akkor sült jól át, ha a villa nyomán megjelenő húslé már nem véres.


A legtöbb grillétel elkészítéséhez 30 percre van szükség, amelynek során a húsokat alapos hőkezelésnek kell kitenni. Egyrészt, hogy élvezhetően megpuhuljanak, másrészt, hogy az esetlegesen rajtuk megtelepedő baktériumokat elpusztítsuk.


Nagyon fontos az is, hogy ne süssük túl a húsokat: csökkenhet az élvezeti értéke, és emellett még egészségre ártalmas anyagok is keletkeznek benne.


Süthetünk zöldségeket is: nagyon finom a grillezett cukkini, a paprika és a padlizsán, az ananász és a gomba is. Készíthetünk rablónyársat: apró hús- és szalonnadarabkák kísérőjeként zöldségfélékkel, vöröshagymával.


Köretnek alkalmas, ha fűszeres vajjal, szalonnadarabkákkal megszórva alufóliába burkolunk burgonyát, és megsütjük.

A grillekhez a mártásokon kívül friss kenyeret és friss salátákat kínáljunk.


Bográcsozásnál nagyon fontos, hogy ne égjen le az étel, ezért a bográcsot állítsuk megfelelő magasságra, gyakran forgassuk, és szabályozzuk a tűz lángját. Minél magasabbra helyezzük a bográcsot, annál kényelmesebb a főzés.

Használat után a letisztított bográcsot minden esetben kenjük be olajjal vagy zsírral, hogy megóvjuk a rozsdásodástól.


A grillezés sikerének titka az, hogy a hússzelet azonnal kérget kapjon, ami nem engedi ki a levét, és ettől marad omlós a hús. Ha kifolyik a leve, a hús száraz és rágós lesz.


A túlsült, láthatóan égett, füstös részeket, a félig nyers ételeket ne fogyassza el – beteg lehet tőle.

A fel nem használt alapanyagokat, illetve megmaradt ételeket minél hamarabb hűtsük le, mivel a nagy melegben hamar megromolhat.

Alapszabály, hogy a fűszer sose nyomja el az ételek alap ízét, hanem fokozza, emelje ki ezeket!

A májat csak utólag sózzuk, mert különben megkeményedik sütés közben.


Tartsuk be a grill-készülékek használati útmutatóján előírt biztonsági szabályokat – így elkerülhetőek a balesetek.


RECEPTEK


Nyárson sült zsiványpecsenye


Hozzávalók: 1 kg sertéshús felkockázva, 40 dkg császárszalonna felkockázva, 6 db nagy főtt burgonya vastagabbra szelve, 8 fej nagy vöröshagyma felszeletelve, 4 db paprika kettészelve, só, bors


A húst, a szalonnát, a hagymát és a paprikát felváltva nyársra húzzuk és sóval, borssal megfűszerezzük, majd ropogósra sütjük.


Mézes-mustáros combszeletek


Hozzávalók: 4 szelet comb (kb.:50 dkg) mustár, akácméz, só, bors, étolaj


A sertéscombot ujjnyi vastagra szeleteljük, klopfoljuk, sózzuk, borsozzuk, majd a mézből és mustárból készült pácba forgatjuk. Egy éjszakán át érleljük a hűtőben. Másnap a húsokat grillrácsra tesszük, és omlósra sütjük olajos kenegetés mellett. Görögsaláta illik hozzá.


Grillezett pulykamell


Hozzávalók: 1 kg pulykamell, 2 dl tejes pác, 5 evőkanál étolaj, őrölt fehérbors, só, majonéz, paradicsompüré, szardellapaszta


A pulykamellet felszeleteljük, egy napig pároljuk a hűtőben, tejes pácban. Lecsepegtetjük, majd sóval, fehérborssal fűszerezzük, megkenjük olajjal, és rostsütő-rácson megsütjük. A majonézt paradicsompürével, szardellapasztával csomómentesre keverjük, és megkenjük vele a húst.


Kapros karaj


Hozzávalók: 1 kg karaj felszeletelve, 3 evőkanál csípős mustár, 2 evőkanál olaj, 1 dl méz, 1 evőkanál finomra vágott petrezselyemzöld és ugyanennyi kapor, só, bors


A fenti hozzávalókat összekeverjük, és a karajt a páclébe tesszük egy éjszakára. Másnap grillezzük – burgonyával, salátával tálaljuk.


Grillezett csirkemell körtével


Hozzávalók: 4 egész csirkemell, 4 evőkanál étolaj, 6 evőkanál mustár, só, 10 gerezd fokhagyma, 8 db körte


A kifilézett csirkemellet besózzuk és az olajjal hígított, zúzott fokhagymával ízesített mustárral bekenjük, majd 2 órát pihentetjük a hűtőben. A kissé kemény körtéket negyedekre vágjuk, magházát eltávolítjuk, és a hússal együtt a grillrácson pirosra sütjük.


Szerző: Faar Ida

Megjelent partneroldalunk, a Netbarátnő hozzájárulásával.




Írta: netbarátnő, 2013. augusztus 12. 09:08
Fórumozz a témáról: Nyári kerti parti fórum (eddig 7 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2025, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook