Mivel szedjek ki tintafoltot? (tudásbázis)
Még több praktika,hátha valamikor jó lesz....:)
Környezetbarát folttisztítás
Természetes módszerek a folttisztításra
Friss gyümölcsfolt:
Áztassuk tejbe vagy savóba, vagy rácsöppentett citromlével tüntessük el a foltot a ruhából.
Fűfolt:
Dörzsöljük glicerinnel a foltot.
Golyóstoll, tinta:
Dörzsöljük alkoholba mártott szivaccsal.
Izzadságfolt:
Langyos ecetes vagy szódabikarbónás vízben áztassuk. Szalmiákszeszes vízzel átitatott vattával is eltávolíthatjuk a ruhaneműből.
Kávé-, tea-, kólafolt:
Tojássárgájával kevert langyos vízzel kell kiöblíteni. Ecetes, majd normál öblítés! Bóraxos oldatba kell áztatnunk a ruhát! Mustárfolt: dörzsöljük be glicerines ronggyal, majd mossuk ki szappannal hideg vízben.
Penészfolt:
Öntsünk erős szappanos oldatot és sót a foltra és tegyük ki napfényre és tartsuk nedvesen.
Rágógumi:
Dörzsöljük jéggel, amíg megkeményedik, majd szedjük le.
Rozsdafolt:
Áztassuk savanyú tejben vagy citromlében, dörzsöljük be sóval, tegyük ki a napra, és csak ezután mossuk ki.
Rúzsfolt:
Hhideg tejszínnel vagy főzőmargarinnal dörzsöljük be, majd mosószódával mossuk ki.
Vérfolt:
Áztassuk 10 percig hideg, sós vízben, majd mossuk ki szappannal. Ha régebbi a folt, keverjünk össze keményítőt és hintőport egy kis vízzel, és ezt kenjük a foltra!
Viaszfolt:
Tegyük a ruhát a mélyhűtőbe kb. 2 órára, és így könnyen leszedhetjük a viaszt.
Vörösboros, sör vagy likőrfolt:
Áztassuk bóraxos oldatban.
Zsírfolt:
Forró vizes átmosás után öntsünk rá szódabikarbónát.
Talán ez segít:
Tintafolt eltávolítása
Néhány évvel ezelőtt még kötelezően töltőtollal kellett írni az iskolákban, később ez már csak a kisiskolásokra volt érvényes, azután ez is abbamaradt, és ma már nagyon kevesen használnak töltőtollat. Mindettől függetlenül a tintafolt mindennapi problémát jelent, melyet gyakran a silány gyártmányú golyóstollaknak köszönhetünk, még gyakrabban gyermekeink kísérletező kedvének.
A tintafolt eltávolítása erősen függ attól, hogy milyen felületet ért a szennyeződés. A leggyakoribb mind közül az ingzsebben, vagy nadrágzsebben szétfolyt tinta.
Ebben az esetben, a lehető leggyorsabban nedvesítsük be a tintafoltot, ezután csorgassunk rá citromlevet, majd egy enyhén nedves, vegyszermentes szivaccsal óvatosan dörzsöljük ki a foltot körkörös mozdulatokkal. Ezután vegyszermentes kéz-meleg vízzel alaposan öblítsük ki, vigyázva, hogy a ruha többi részét ne színezze el a tintás víz.
Előfordul, hogy egészen nagy felület lesz tintás a ruházaton. Ebben az esetben felesleges foltként bánni vele. Egy tálba öntsünk tejet és abban áztassuk a ruhát két órán át. Időnként cseréljük ki a tejet tisztára, hogy ne színezze vissza a ruhát. Utána meleg, tiszta vízzel alaposan öblítsük át.
Gyakori eset, főként a gyerekszobákban, hogy a szőnyegre folyik a tinta. Egy földön felejtett toll, amire rálépett valaki, nagyon könnyen okozhat efféle balesetet. Ekkor a szőnyegen lévő foltot öntözzük meg tejjel, majd hagyjuk rászáradni, ez hozzávetőlegesen 15-20 perc lesz, majd szivaccsal itassuk fel és a folt helyét nedves szivaccsal tisztítsuk meg. Ezt a műveletet addig végezzük, amíg el nem tűnik teljesen a folt, ez olykor 3-4 egymás utáni folyamat is lehet.
Az sem ritka, hogy a tinta bútorra folyik, leggyakrabban az íróasztalra. Ebben az esetben készítsünk szalmiák-terpentin keveréket 1:1 arányban, és egy rongy segítségével a keverékkel távolítsuk el a tintafoltot.
Előfordul, hogy a tinta nagyon jó minőségűnek bizonyul, és makacsul ragaszkodik az általa választott felülethez. Akár ruhadarabról, akár szőnyegről vagy kárpitról van szó, a tejes eljárás után alkalmazhatunk citromsavas dörzsölést egy puha ronggyal.
Amikor gyermekünk saját magát tintázza össze, mely szintén nem ritka eset, akkor szintén a citromlé a megoldás, amit utána alaposan le kell öblíteni, ellenkező esetben károsíthatja a gyermek bőrét, vagy fájdalmat okozhat, ezért óvatosan bánjunk vele.
Van egy póló és azon egy felírat. Az a fajta, amin nem szabad átmenni vasalóval :) Na és erre a feliratra valószinűleg a lányom ráfirkált tollal! Szóval nem egy pacáról van szó!
Hogy szedjem ki?
További ajánlott fórumok:
- Milyen hashajtót szedjek terhesség alatt, ha nincs székletem napokon át?
- Hogy szedjek fel pár kilót?
- Mivel tüntethetném el a tintafoltot a farmeremről?
- A tintafoltot mi viszi le az íróasztalról?
- A tintafoltot mivel tudom kiszedni a műbőr ülőgarnitúrából?
- Nagyon kényes anyagú ágytakaróból a tintafoltot hogy tudom kiszedni?