Mi a különbség a törtarany és a fazonarany között? (tudásbázis)
Köszönöm,kérem
Ildi
Semmi.
Illetve csak annyi, hogy melyik ékszerészhez viszed.
Ezt találtam valahol. Utána néztem mert én sem tudtam.
"Mit nevezünk tört aranynak? Mennyit ér? Mit kezdjek vele?
Sokan nem tudják, mit takar pontosan ez a fogalom: tört arany. A leggyakoribb tévhitek egyike, hogy a tört aranyból készül az ékszer. A valóságban nem így van, mert csak az új anyagból készült tárgyak kaphatnak magyar fémjelzést.
A tört aranyból készült ékszerek nem fémjelezhetők!
A fél pár fülbevalók, behorpadt üreges ékszerek és elszakadt láncok beolvasztásra kerülnek, majd kémiai úton savakkal kiválasztják belőle a szín aranyat, melyet azután visszaötvöznek a kívánt színű és finomságú új aranyötvözetté. Az alapanyag értékét az ötvözetben lévő nemesfém mennyisége határozza meg.
Akár új ékszert készített, akár kész ötvöstárgyat vásárol, annak mindenképp kell tartalmaznia két jelzést is! Az egyik a gyártó névjele (mesterjele), a másik a hivatalos fémjel. A kettő nem ugyanaz! Csak e jelzéssel ellátott tárgyak kerülhetnek kereskedelmi forgalomba. A névjelet a készítő, a hazai fémjelet a Magyar Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Intézet üti a tárgyba. A fémjel tanúsítja, hogy a tárgy valóban nemesfémből készült és igazolja annak pontos nemesfém tartalmát. A fémjelzés a mai napig állami monopólium és az egyetlen száz százalékos garanciája annak, hogy az adott ékszer valóban nemesfémből készült.
Miért kerül többe az új ékszer, mint a tört arany?
Az arany is csak egy fém, még ha igen ritka és nemes tulajdonságokkal is rendelkezik!
Ha beolvasztjuk, már csak a materiális értéke marad meg.
Egy elkészült ékszer árát a következő összetevők adják:
- a nemesfém tartalom
- a befektetett munka és szaktudás (Például egy kézzel készült ékszer akár száz munkaórát is igényelhet, míg egy gépsor akár több kilométernyi láncot is legyárt egy munkanap alatt!)
- a drágakövek
- a fémjelzés költsége
- adó tartalom (25% ÁFA)
- az eladással kapcsolatos költségek (üzlet fenntartás, díszcsomagolás stb.)
Mivel nem csupán ötvös vagyok, hanem ékszerbecsüsnek, és díszítővésnöknek is tanultam, volt alkalmam néhány igazán különleges kuriózummal találkozni és a mi műhelyünkből is kerülnek ki igazán munkaigényes darabok.
Így jól tudom, hogy az igazán értékes kézi munka generációról-generációra fennmarad és értéke folyamatosan nő, míg a tucatárú, - ha aranyból is van - végül az olvasztókemencében végzi!
Ezért mindenkinek felhívnám a figyelmét, hogy válasszon igényesen ékszert, mert nem minden valódi érték, ami aranyból készül!"
Ha el akarod adni - sajnos - mindenképen törtarany árban veszik meg. Ez a fém grammonkénti ára.
Ha veszed, a fém árára rászámítják a munkadíjat (ez a megmunkálás milyenségétől, mennyiségétől függ. Egy sima, öntött gyűrű olcsóbb, mint egy cizellált és egy fülbevaló drágább, mint egy gyűrű. Amibe követ kell foglalni az plusz munkadíj! A legdrágább fazondíjjal a láncok rendelkeznek. Az egyed készítésű égszerek még drágábbak.)
A magyar fémjelezésért is árat számolnak és utána persze még hasznot is szeretne a kereskedő!
Nem tudom létezik e még, de volt olyan, hogy ha bevittél megunt égszert azt cserénél beszámították. Ha nem kellet átalakítani, elég volt neki egy kis polírozás, akkor többért is bevették, mint a tört ár.
Amikor én ékszerboltban dolgoztam, akkor az 1 g alatti ékszerekbe nem volt kötelező magyar/honosító fémjelnek lenni, az e fölöttiek csak ilyen jellel kerülhettek forgalomba. Azóta szerintem csak szigorodtak a törvények:))
Persze a gramm alattiakat csak törtaranyként vásárolhattuk meg, hiszen nem volt bennük jel;)
Magyar/honosított fémjel kell, hogy legyen benne és eladható legyen átalakítás nélkül kb. ennyi a fazonarany.
A magyar/honosító fémjel nélküli bármilyen jó állapotban van, az csak törtarany.
Most találtam egy újságban,hogy vesznek törtaranyat és fazonaranyat is,persze a fazont drágábban.
Kíváncsi lennék,hogy az ép nyaklánc minek minősül?Attól függ,milyen szépen nézek az ékszerészre?
Ezután már el vagyok bizonytalanodva,mert próbáltak már úgy becsapni,hogy a szomszédom arany pénzérméjét törtaranynak akarták megvenni,pedig azt még én is tudom,hogy az nem törtarany.Amennyire lehet,megpróbálom elkerülni,hogy becsapjanak.
Mi az,ami törtaranynak,és mi ami fazonaranynak minősül?
Egy nyaklánc?Fazonja van...de akkor mi a törtarany?A szakadt nyakláncdarab és a fél fülbevaló?(ebből,ha két egyforma van,akkor már fazon?)
További ajánlott fórumok:
- A szellem és a lélek ugyanaz? Ha nem, mi a különbség a kettő között?
- Mi a különbség a sima Xanax és a Xanax SR között?
- Mennyi a normális korkülönbség férfi és nő között, ha a férfi idősebb?
- Szerintetek mennyi az ideális korkülönbség két testvér között?
- Mi a különbség köztem és a fiatalabbak között?
- Szeretlek és szeretlek közötti különbség