Magyar érettségiben ha a novellaelemzésnél a szerzőről és koráról nem tudok semmit, mit írjak a bevezetésbe? (tudásbázis kérdés)
Sziasztok!Sikerült mindenkinek? Az enyém megvan!!!!
A magyar 4-s lett :)
ééés.. a várva várt Arany... :-)
ez nagy szerencse! :)
no, majd meséljetek, hogy sikerült!
Én azt hiszem Márait nem is tanultuk.. mondjuk eleve elemézést nem is akartam választani, ekkor még a szóbelire sem tanultam:D
Ezért is Echo idézetét választottam és teljesen jó lett.. szerintem ez a legkönnyebb hiszen még csak tanulni se kell rá:) Aztán a végére épp lecsúsztam az 5ösről a figyelmetlenségből nem kirakott vesszők miatt:)
örülök, ha segítettem :-)
ügyesek legyetek holnap! ;)
Uhh.. döbbenten olvastam végig a hozzászólásokat..
Én tavaly érettségiztem és én is a novellaelemzést választottam. Bár Móricz Zsigmondot vettük irodalom órákon (és ugye az Ő novelláját kellett elemezni), de emlékeim szerint nem írtam róla, maximum utaltam rá, hogy bizonyos gondolatainak köze lehet az akkor aktuális lelki állapotához -ezeket lehet példával igazolni-. A tanárunk óva intett attól, hogy a szerző életéről írjunk. Mert nem ez a feladat! Persze, meg lehet említeni, ha biztosan tudunk az akkori személyes hátteréről, de nem szeretik a tanárok, ha ilyenkor elkezdenek össze-vissza hadoválni a szerzőről. Unalmas, semmitmondó kezdés. A mi tanár bácsink azt tanácsolta, hogy vagy egy mondatban említsük az elején a szerzőt (de NE úgy kezdjük, hogy pl.: Móricz Zsigmond 1879 június 29-én született, Csécsén.), vagy kezdjük rögtön a mű elemzésével. Nyilván nem vágunk rögtön a közepébe, hanem valami kis egyszerű, finom bevezetéssel...
Én az első mondatomban leírtam, hogy már a cím is ezt meg azt sejteti... Tehát, hogy mire asszociáltam először.
2010-ben Gelléri Andor Endre novelláját kellett elemezni. Nos, megemelem a kalapom az előtt, aki tudott volna írni róla, ugyanis Ő nem volt tananyag! (És szerintem nem csak nálunk...)
Sokan kezdtétek támadni a kérdezőt, hogy mit tud ő egyáltalán? Hogy akar így érettségizni, stb..
Először is, nem azt kérdezte, hogy hogy fog menni neki, hanem tanácsot, ötleteket kért bevezetésre.
Másodszor pedig, kedves hozzászólók (tisztelet a kivételnek), nektek is van bőven hiányosságotok.
Például, kedves Devla, úgy látom, Te sem nyitottad ki sokszor a nyelvtan könyvedet otthon, mert akkor az "alatt" szót 2 "t"-vel írtad volna.
De ez most nem is lényeges.
(mellesleg, 97%-os lett az írásbelim, tehát valószínű nem lett annyira szar, Móricz Zsigmond háttértörténete nélkül sem és ezt most nem beképzeltségből mondom, csak már előre várom a köpködéseket...)
Összességében, kedves kérdező, azt tanácsolom, hogy olvasd el legalább 2-szer a novellát, hisz rengeteg időd van! Utána mélyülj el benne kicsit és szedd össze a gondolataidat, akár vázlatpontokban egy piszkozati lapra! Nekünk mindig azt mondta a tanárunk, hogy amíg nincs meg a megfelelő bevezetés, addig el se kezdjük az egészet, mert az nagyon meghatározó.
Ne görcsölj rá a szerzőre, inkább a műre összpontosíts, a cselekedetek, helyzetek, motívumok lehetséges jelentésére.
Ne izgulj, időd van bőven, gondold át alaposan! Fejts ki mindent részletesen, de ne rizsázz sokat! Nagyon értékelik a saját, személyes gondolatokat is. A magyarázatok mellé példákat is hozzál a szövegből!
Egyébként pedig sokszor DIREKT nem olyan szerzőt tesznek bele, akire számítani lehet, mert épp évfordulója volt, hanem valaki mást, vagy olykor akár ismeretlent is. (Ismeretlen alatt értem, akit nem vettünk órán, vagy nem tartozott az "irodalom nagyjai" közé.)
Tavaly is voltak találgatások, de érettségiben szó sem esett róla.
Remélem tudtam segíteni egy ici-picit. :-)
Sok sikert és rengeteg kitartást kívánok az érettségihez! :)
Mi nem is vettünk érvelést mégis azt választottam, szerintem ez a legkönnyebb hiszen kb a véleményed kell leírni valami mellett vagy ellen és azokat alátámasztani a gondolataiddal és kb ebbe a tanár se tud belekötni javításkor mert az a véleményed és ha jól össze van rakva, akkor el kell hogy fogadja. Ebben nincs szabály, az elemzés meg ugye nem az hogy te hogy látod hanem a "költő és az író mit akart kifejezni" és ha nem tudod akkor írhatsz bármit nem biztos hogy jó lesz:S
Majd ha elolvasod a feladatokat akkor eltudod dönteni melyiket is érdemes választani. De tényleg jó ha az évfordulósokat megnézed, nálunk is volt valami évfordulós, bár még csak közelről se az volt (2006):D
én rendes 4 éves gimibe jártam,mégis csak a novellaelemzést vettük át rendesen...az osztályból rajtam kívül mindenki azt is választotta.( én az érvelést,a tanárom szerint várható volt,sosem csinálom azt amit mondanak nekem :) )úgyhogy én elhiszem,hogy a többivel nem foglalkoztak..
ha tényleg olyan az elemzés hogy semmit nem tudok a bevezetésbe írni, inkább hagynám..ha jól emlékszem még az összehasonlítás van,az általában elég egyszerűen megírható.
További ajánlott fórumok:
- Kérdések és félelmek a felnőttkori érettségivel kapcsolatban
- Szerintetek szégyen, ha valakinek nincs érettségije?
- Mi a véleményed arról ha egy érettségi után álló diák szakmára megy tovább?
- Újra érettségizek 2012-ben
- Ha nekem van érettségin egy ötös írásbelim, és szóbelin nem tudok semmit, akkor melyik igaz?megbuktam, vagyk négyest kaphatok csak?
- Hogy lehet jól felkészülni az érettségire?