Külföldi betanított munka magas bérért vagy magyarországi, szakmabeli munka alacsony bérért? (tudásbázis kérdés)
Jól látod.
A hiba ott van, sok középszerű programozó nincs tisztában a korlátjaival, s ami még nagyobb baj, azzal sem, hogy a felületes tudásával megírt kódokkal mennyi embernek okoz mérhetetlen bosszúságot, mert elrabol egy csomó időt, energiát.
Ha egy zenész rosszul játszik, nem veszik be a csapatba, mert a hozzá nem értés azonnal megfogható. A programozás esetében meg gyereket beszélnek a felhasználó hasába, hogy az alkalmazás miért működik úgy, ahogy…
Ma utánanéztem, 15 állásból kb. 10-hez kérnek IT végzettséget. Szóval jó lenne szerintem valami papírt összeszednie a páromnak. Már azon gondolkodtunk, hogy veszünk egy diplomát, csak azzal meg gondok lennének a honosításnál külföldön (persze csak vicc :)). De tényleg jó lenne egy papír róla...
Gondolkoztunk a távoktatáson, de azt Magyarországon csak a Gábor Dénes Főiskola indít... aztán lehetősége van még visszamenni az NYME képzésre (erre járt régen, csak most max. nem a BSc-t folytatná, mert az túl hosszú, hanem elvégezné 2-3 félév alatt az fsz-t), de ott meg csak nappali tagozat van, így azt sem lehet munka mellett csinálni (főleg hogy kb. 2 órányira van az iskola kocsival is). Szóval tök nehézkes, nem tudjuk, merre induljunk.
Koszi :)
Egy bizonyos szintu tehetseg biztosan kell, de aki kevesbe tehetseges, kompenzalhatja gyakorlassal. Nyilvan nem lesz belole Paganini, de egesz szinvonalasan meg tudnak tanulni jatszani adott hangszeren. Gondolom, a programozasban is igy van. A kevesbe tehetsegesek vegezhetik a kulimunkat, a nagyon tehetsegesek meg alkotnak es problemamegoldanak :) Mindkettobol kell szerintem ember.
Trapiti, kivetelesen nem ertek veled egyet :) Az ipari automatizalas, bar hasonlonak tunik, nagyon mas a programozasnal az adott tema tukreben.
Mig elobbinel elengedhetetlen az egyetem (na jo, kiveve a zseniket :D), jo programozot egy csopot ismerek, akik a muegyetemnek vagy a progmatnak a kozeleben sem jartak.
A programozast inkabb a hangszertanulashoz hasonlitanam. Nyilvan jo, ha van egy tanar (az elejen legalabbis), de aki kedvet meg tehetseget erez, tud kottat olvasni, van hallasa, semmi nem akadalyozza meg a tanulasban. Ami mindkettonek feltetel a profizmushoz: RENGETEG-RENGETEG GYAKORLAS! :)
Informatikában más a helyzet, ott erre van lhetőség.
Egy amerikai cég pesti részlegéhez most keresnek tesztereket, és biztos, hogy nem 100-120 ezret fizetnek, nem tudom, az ismerősöd hol dolgozhatott.
A fuvarszervező cég gondolom nem küldené ki külföldre, azt írtad legalábbis hogy az mo-i tapsztalatszerzés lenne.
Amúgy így igaz, külföldön is azokat keresik akiknek van végzettsègük és/vagy tapasztalatuk. Ezt hívják agyelszívásnak. Ha ezek nincsenek, marad a betanított munka és a lassú araszolás feldelé.
Ezt akartuk eljátszani a fuvarszervezési területen is, amihez kapcsolódóan még diplomája is van, mégsem ment át a magyar céghez, nem merte otthagyni az osztrák jól fizető állást. Ha a fuvarszervezésben, amiben amúgy több esélye lenne a diploma miatt, nem mertük ezt bevállalni, akkor a webfejlesztésben hogyan mernénk?! Ugyanaz a szisztéma igazából.
De elég durva egyébként, hogy csak úgy lehet külföldre normális munkakörbe kikerülni, ha az ember vagy valami csúcsegyetemet végzett vagy sok évet húzott le itthon éhbérért (tudom, az IT terület jobban fizet, de a párom egyik ismerőse, akivel talán társulnának - ő is webes- mérnök-info szakon végzett, otthon tanulta ki a webfejlesztést, és azt mondta, vidéken olyan keveset fizettek neki, hogy nem érte meg neki 40 km-t utazni naponta a munkáért. Gondolom akkor még a 100-120 ezret sem nagyon érhette el, ha ennyire nem volt neki jó.
A férjem hasonló terülten dolgozik lassan 20 éve (mérnök, ipari automatizálással foglalkozik, jelenleg nagy tengerjáró hajókat tervez) és azt mondja, programozóként kétféleképpen van esély külföldön elhelyezkedni:
- egyetemről, főiskoláról kikerülve nullkilóméteres kezdőként akit még a végek a saját elvárásaiknak megfelelően képeznek, alakítanak
- speciális területen szerzett komoly tapasztalattal senior mérnökként
Igaz, az egyik legjobb barátja anno nulla tudással és egy érettségivel kezdett ugyanezen a szakterületen, és jelenleg az egyik legnagyobb német cég vezető fejlesztője, de ő szeintem zseni :)
Ha valaki otthon tanulgatja és nem zseni, akkor nem valószínű hogy olyan szakértelemre szert tud tenni ami egy komoly cégnél megüti a mércét.
Szerintem nem off, hiszen a fórumindító említette a web-es programozást.
Na igen, a péklapát sok idióta programozóra ráférne. :)
Najo, ne offoljunk, nem ez a tema.
Bocsi :)
Nincs, nincs, csak idom se sok :))
Szoval igen, egy klasszikus programozott weboldal csapatmunka, mindenkepp. Kisebb CMS oldalakat (Joomla, stb.) csinalhat egyedul is, de ott rengeteg a pancser.
Pelda: megkertek egyszer egy honlap karbantartasara. 4 nyelven futott, es az idiota programozo (bocsanat, de nem tudok mast mondani erre) ugy csinalta meg, hogy meg uresen KOMPLETT lemasolta a site-okat, adatbazisostol, mindenestol, es azok lettek kitoltve a tobbi nyelven. Ennek eredmenyekepp nem egy bazisbol, hanem negy kulonbozobol vettek az adatokat a site-ok, ergo minden kepet, minden kiterjesztest egyenkent 4x (!!!) fel kellett tolteni, es foglalni vele az egyebkent nem tul olcso berelt tarhelyet.
Az ilyen pancserokat peklapattal csapkodnam agyon, de komolyan.
Köszönöm az elismerést. :)
Hozzátenném: a webes programozás nagyon necces terület.
Állítom: a weblapok készítésével foglalkozók nagyobbik részének fingja nincs a szakma alapvető szabályairól. Ezért dühöngünk (nagyon-nagyon nem ritkán) egy-egy oldal használatával kapcsolatosan.
A döntő többség azt hiszi magáról, hogy mert nagy vonalakban ismer eszközt, amivel internetes alkalmazást lehet fejleszteni, akkor ő már bármilyen munkát elvállalhat.
Ha valami, akkor a web-es fejlesztés csapatmunka. Igazi sikert egyetlen magányos farkas sem tud elkönyvelni. Szerintem.
Big like! :D
Adrinak: nem ertem, hogyhogy Magyarorszagon laknal, de kulfoldon dolgoznal?
Nagyon nem mindegy egyebkent, hogy hol van az a betanitott munka. Ha Ukrajnaban, akkor inkabb a magyar melo keves penzert. De ha olyan orszagban, ami elheto es van perspektiva, inkabb a betanitottat vallalnam el, legalabbis egy idore, amig meg nem tanulom a nyelvet. Kerdes persze, hogyan viseled az unalmas munkakat (en speciel pocsekul).
Egyebkent szerintem a partnereddel kellene leulnotok megbeszelni, es ugy donteni, amit mi csinalnank, az tokmindegy...
Jelenleg pont ezt csinálja a párom, a jobban fizető, de alacsonyabb beosztású munka mellett tanul valami mást. Én is szívesebben csinálnám ezt, mivel így, ennél a cégnél nincs előrelépési lehetőségem, és különben sem akartam sosem a szakmában dolgozni, csak a családom erőskdött, mondom akkor megpróbálom.
Egyébként esetemben pont ez volt a furcsa, hogy interjú előtt beszélgettem a többi jelölttel, és tudás, tapasztalat, felkészültség alapján nagyon nem engem kellett volna választani. Kicsit ez is bűzlik nekem, hisz többször hangsúlyoztam, hogy engem egy másik állás jobban érdekelne a cégen belül, ez kevésbé, de mintha meg sem hallották volna.
Ezért írtam, ha csak zárójelben is, hogy a jól fizető munka mellett lehetne foglalkozni a szakmával is a tudás szinten tartásának, fejlesztésének érdekében.
Ha jó munkaerőt keresnék, egész biztosan nem a jelölt előéletét nézném, hanem a tudását, az affinitását az adott területhez.
Pl. a fiamnak sincs diplomája, mégis web-es programozóként dolgozik egy New York-i székhelyű cégnek. Tehát ő a tudása, és nem a diplomája miatt kapja meg a munkát.
De ha az ember már évek óta nem dolgozott a szakmájában, fel fogják venni "pályakezdőként" 30-35 évesen? Szóba állnak egy felelős állás kapcsán egy olyan jelentkezővel, aki képes volt éveken keresztül "aljamunkát" végezni, csak a pénz miatt?
Amúgy én is annyira rosszakat hallok folyamatosan a cégről, hogy ha tényleg igazak az állítások, megpróbálok még inkább külföldre kikerülni (még ha eddig nem is sikerült).
További ajánlott fórumok:
- Mire gyűjtsek? Házra Magyarországon vagy külföldi panel lakásra?
- Kaphat-e hitelt Magyarországon az a belföldi személy, aki külföldön dolgozik és külföldi bankhoz utalják a fizetését?
- Miért foglalkoznak a külföldiek Magyarországon rájuk jellemző dolgokkal? És mi hogy állunk odakint?
- Ismersz olyan külföldi filmeket melyeket részben/egészben Magyarországon forgattak?
- Munkalehetőség külföldiek számára Magyarországon?
- Mit mutatnál meg egy külföldinek Magyarországon?