Ki ért hozzá? Egy teszt alkalmával a gyereknek el kellett varázsolni a családot és úgy lerajzolni. Ki tudná nekem elemezni? (tudásbázis)
„Ki ért hozzá? egy tesz alkalmával a gyereknek el kellett varázsolni a családot és úgy lerajzolni. Ki tudná nekem elemezni?”
A kérdés nem a varázslásban van.
A családi rajzok zöme a fontossági sorrend megállapításáról szól.
Nem kell belemagyarázni többet, mint ami.
Legfőképpen a kötődésekre kell figyelni, meg a méretekre, arcokra, ha már tud arcot rajzolni.
Az is fontos ki van egyáltalán a rajzon. A színek szintén sokat elárulnak.
De átlag emberi is könnyen kielemzi szerintem.
Apa pl feketével rajzolt sötét arcú, nagy figura, kétszer akkora, mint a többiek. Anya sokszínű, és kicsi, de jobban kontúrozott.
Világos hogy apa kicsit mumus a gyerek előtt, anya meg az isten.
A sorrend lehet fordított is, vagy egyéb kötödéseket is elárulhat. Pl, nagyszülő, rokon…
Akkor szokták ezt alkalmazni egyébként első körben, amikor a gyereket erőszak gyanújával vizsgálják. Nem feltétlenül szexuális erőszakra gondolok.
A rajz őszinte, és irányíthatatlan. Már ha esetleg tele van beszélve a gyerek feje.
A rajz nem hazudik.
Nem vagyok képzett pszichológus, mint már mondtam, csak alapok vannak a fejemben leginkább. A fősulin 3 félévet kellett pszichológiát tanulni, abból maradtak emlékeim.
A lovat már leírta drnéni előttem, valószínűleg ő amúgy is jobban tudja, de nekem is az ugrik be róla, ami neki. A madár, mint anya engem elgondolkodtat. Ami eszembe jut: szépség és szabadság. Először is most megnéznék Rólad egy fotót!:-)) A másik:dolgoztál a kicsi mellett? Bíztad gyakran másra esetleg? Lehet, hogy teljesen rossz felé kapisgálok, de előttem van egy mindig csinos anya, aki kirepül a fészekből, majd mindig újra visszatér... Talán vágyik is veled kapcsolatban valamire, mivel a madarat gondolom, nem a földre rajzolta. A földön lévő dolog maga a valóság, a levegőben a vágyak, a jövő... A nagyival való együttléteit, azt hiszem, korlátoznám, ha tehetem. Eléggé egyértelműnek tűnik az ábrázolás. Ja és lehet, hogy a nagyi őszintétlen valamiben, úgymond "vetít" és a gyerek tud róla? A lánytesónak mondd meg, hogy érezze magát megtisztelve. A malac nagyon okos állat, a képességeit a kutyáéhoz hasonlítják. A rózsaszín pedig igen tiszta érzelmeket feltételez, pozitív érzelmeket.Önmaga mint autó... ez elgondolkodtatóbb. Ami nekem beugrik, az egy mesehős (Rory a versenyautó, pl.) amit láthatott a tv-ben, vagy a Verdák... Hasonlít valamelyik mese hőséhez a rajz? Ezen mesék autószereplői kedvesek, okosak, gyorsak, mindent meg tudnak oldani, versenyeznek és győznek... Az autóban az ember gyorsabb, hamarabb "eléri célját" és egyfajta "burokban" is van, védelem veszi körül...
Nekem ezek jöttek le, de hangsúlyozom, nem vagyok hozzáértő, csak "műkedvelő". Lehet, hogy teljesen nem jó irányban gondolkodom.
Csak közbevetően kérdezhetek?
Mi az hogy virágrajz?
Lehet világrajz, csak rosszul értettem.
A lányommal akarta a pszichológus megcsináltatni (láthatás ügyben akadékoskodik az apja). Köszi, ha válaszolsz .
Én pszichiáternek készülök, tanultam gyermeklélektant az egyetemen. A ló archetípus: erő, munka, megbízhatóság. A nagyi mint tévé: hát ezt biztos te is meg tudod fejteni. A méret mindig hatlamat, fontosságot jelent. A választott ábrázolás jelenthet vágyat is, nemcsak meggyőzősést. A madárról nem tudok nyilatkozni, a malackáról sem. Hogy ő meg autó lett: talán van kedvenc autós meséje?
Az is számít, hogy talajon állnak-e vagy lebegnek (a talajon állók a valóságot tükrözik, a lebegők a vágyat inkább). Számít a jobb-bal sorrend is, és hogy került-e valami a sarkokba. Meg még sok minden, amire már nem emlékszem.
Szintén tanultam a főiskolán gyermekrajz elemzést, nagyon szerettem. A családrajznak több típusa van. Van a szimpla családrajz, ami abból áll, hogy a gyermek lerajzolja a családját. Itt azonban fennáll az a probléma, hogy nagyon a külsőségekre helyezi a hangsúlyt, és megpróbálja tökéletesen megjeleníteni a szülők, testvérek, külső jegyeit, holott egy családrajznál nyilván nem erre vagyunk kíváncsiak. Ekkor szokott előjönni az állat, vagy az elvarázsolt család rajza. Itt már sokkal inkább a családtagok személyisége jelenik meg, hiszen nagyon sokat mondó lehet, hogy kit milyen állatként jelenítenek meg. Találkoztam olyan rajzzal, hogy a hat év körüli kislány önmagát kiscicaként ábrázolta, amint egy fán kuporog, az apuka pedig egy nagy fogú és karmú medveként jelent meg, amint nyúlt a kiscica után. Az anyuka a kép sarkában, teljesen elkülönülve egy nyuszi volt. Az elvarázsolt családnál kb. hasonló tapasztalatokat lehet szerezni.
Van még egy fajtája a családrajzoknak, a mozgó családrajz, amikor úgy kell lerajzolni a családot, hogy mindenki épp csináljon valamit. Itt a családban eltöltött szerep, funkció az ami nagyon jól kihangsúlyozódik.
Másrészt: undorítónak és borzasztóan inkorrektnek tartom ezt a hozzáállást az iskolától, sőt abban sem vagyok biztos, hogy egyáltán szabályosan jártak-e el. Nekünk vizsgázni kellett ebből a tantárgyból, többet is kellett rajzoltatnunk és minden egyes alkalommal a szülő beleegyezését kellett kérnünk magához a rajzhoz, valamint ahhoz, hogy később, természeresen beazonosítható adatok nélkül, de elemezhessük azt.
Hát ezzel vagy azt akarták, hogy : "Elvarázsol" tehát magát azt, miközben eltüntet titeket, vagy, hogy lerajzol titeket elvarázsolva, amit a fantáziájára bíznak.
Téged tündérnek stb...
De köztünk szólva csesszék meg a feladatukat!
Tanultam pszichológiát fősulin, de nem állítom, hogy értenék hozzá. Sok összetevője van egy ilyen dolognak. Nem lehet általánosítani, hogy ez vagy az az állat mit jelent, mert minden gyerek más. Kicsit erőltetett példa, de hogy értsd: A gyerek lerajzolja anyát, mint pl. egy macskát. Na most az a gyerek, aki imádja a cicákat, és az, aki mondjuk fél a macskáktól, mást jelent, ha macskát rajzol, ugye? A színekről általában el lehet mondani, hogy minél élénkebb színeket használ, annál színesebb egyéniség. A napsárga, a fehér, a piros színek általában kiegyenúlyozott, boldog gyerekekre jellemzőek. A sötét színek egy gyereknél gyakran valami negatívumot jeleznek. De mondjuk egy fekete kutyus is lehet nagyon pozitív, ha a gyereknek van egy ilyen kedvence és a szüleit, testvéreit ezzel a szeretett lénnyel társítja.
Pontosan mit ábrázol a rajz, vagy nem akarod leírni?
Aki a tesztet elvégeztette a gyerekkel, elemezni már nem elemzi? Érdekes...
Egyébként gyermekpszichológus foglakozik ilyennel.
Már ha komoly elemzést szeretnél.
További ajánlott fórumok:
- Mi árt jobban a gyereknek? Az ordibálás vagy egy-egy pofon?
- Egy hölgy, aki naplót vezet arról, hogyan tud napi 1500 Ft-ból meleg ételt, gyümölcsöt varázsolni
- Helyes dolog a boltban még fizetés előtt odaadni a gyereknek a csokit, kiflit enni?
- Az anyának mindenhez joga van? A gyereknek nincs joga semmihez? Neki mindent el kell tűrnie?
- Mikor mondjam el a gyereknek, hogy nem létezik a Mikulás, Jézuska, Húsvéti nyúl? Ti mikor, hogyan mondtátok el?
- A kutya is gyereknek számít?