Ha az örökség rám eső részét nem kaptam meg, akkor hova fordulhatok? (tudásbázis)
"Ha egyetlen örökös van, nem fog senkivel szemben sem fellépni, vagy vitázni a másik öröklésének jogosságával kapcsolatban... ilyen esetben elegendő, ha a közjegyző elvégzi a földhivatali bejegyzések, stb. adatok valódiságának ellenőrzését, és ha minden oké, megfogalmazza a jegyzőkönyvet és a végzést."
Ha ez így lenne akkor nem tehetné meg, ezért nincs is így.
Kőbányaisra adtunk be póthagyatéki kérelmet, kb. 5 év alatt jött 1 zavaros válaszlevél. Benne olyan nevekkel, akikről a rokonnak fogalma sincs. Most úgy néz ki, kikapartuk a gesztenyét másnak.
Anyu meg szerette volna venni a ház melletti lakatlan telket annak örököseitől. Nem lehet, mert fele tulaj külföldön él, Izrael, Amerika. Másik része szomszéd faluban,ők azt mondják, használja nyugodtan. Ezáltal nem gondozzák, csupa csalán, bodza. Önkormányzat nem foglalkozik vele, pedig felszólíthatná őket. Amíg anyu élt, utcán rendben tartotta az ő sávjukat is, különben nem lehetett volna kinézni az ablakon.
Elbirtoklás azt jelenti, hogy X éven át ha más gondozza a területet, az övé lehet?
Rengeteg ilyen van, nem olyan rég kezdték felgöngyölíteni ezeket az eseteket.
Pl én is örököltem kb 100m2 szántót itt a szomszédban tavaly májusban, az apai nagyapám után közvetlenül, hisz apám már rég meghalt. Erre az osztatlan közösök kibogozása útján derült fény.
De a "gyanús" eseteket már pár éve piszkálgatják, gondolok itt olyanokra ahol a tulajdonos az 1800-as évek végén, 1900-as évek elején született.
Egyébként úgy nem derül ki, hogy simán művel mindenki minden talpalatnyi földet amit lát, pl most van közvetve egy elbirtoklási ügyünk. A család nem tudott a földről, amit a nagyapától apának meg kellett volna örökölnie már réges rég, de kimaradt a hagyatékból.
A földet más vígan használta bőven elbirtoklási időn túl úgy hogy tudta hogy nem az övé. Nem is értéktelen 1,5 hektár. Most megy miatta a harakiri, mert az elbirtokolni szándékozó csak azután kezdett kapadozni, hogy az "apa"-t értesítették, hogy akadna itt egy földecske, kéred-e? Ő meg kérte.
Nem golyóálló a rendszer, régen - nem is olyan régen - pedig annyira sem volt központi a nyilvántartás mint most. Pl még huszas éveim, azaz a 2000es évek elején, mikor rendbe kellett tenni a földhasználatokat én is jártam körbe a környékbeli földhivatalokat mint a mérgezett egér, hogy "összekalapoljam" a földjeimet.
És ha nincs róla információ, hogy meghalt a tulaj?
1986-ban Kőbányán meghalt pasi nevén vannak még földek itt a faluban. Ez hogyan nem derül ki?
Na meg a vállalkozó alkalmazottjai, grrr...
a történet több ponton sántít. Ha az apa nevén (is) volt a lakás, de meghalt, akkor az ő része is örökölhető, gyerekek+ feleség 1/3 arányban. Ha nem volt meg a hagyatéki(az apáé), és úgy adták el a lakást, akkor megint sántít a történet, mert senki nem tud aláírni az elhunyt helyett. ha mégis megvolt a hagyatéki, és úgy adták el a lakást, hogy az már a neveteken volt, akkor az örökösök aláírására is szükség van. Vagyis megjelenni az ügyvédnél aláíráskor, stb.
Ez a történet több sebből vérzik
Igen, még volt. Azt a bátyánk fizette.
Szerencsére, mindenki nagyon tapasztalatlan volt ebben a témában. A mi szüleink voltak hosszú évek után, akik meghaltak és senki nem tudta mi, hogy működik, van.
Még internet sem volt!
Én nem emlékszem, hogy lett volna tárgyalás, csak a hagyatéki leltárra, ha az volt, amit mondtatok.
Nem, előbb megbeszéltük, akkor amikor meghalt apu is, ekkor maradt a lakás üresen.
Arról nem tudtunk, hogy lemondhatunk akkor és ott. Fiatalok voltunk és tapasztalatlanok...
Szerintem abba is végrendelkezhet, nem?
Én pl. ha örökölnék ilyet, nekem nem kellene, illetve eladnám.
Ha apudnak bármilyen tulajdona volt, akkor biztosan volt hagyatéki tárgyalás, hagyatéki végzés nélkül senki nem ír át semmilyen tulajdont.
Hagyatékiban szerepel az is, hogy törvényes öröklési rend szerint apudnak vannak e gyerekei, ha anyud ezt letagadta, akkor simán támadható a hagyaték. De lehet ez polgári peres út lesz, ügyvéddel beszélj.
Ha tudtok címet, helyrajzi számot, lehet lekérni teljes tulajdoni lapot, azon szerepel hogy kitől kihez milyen jogcímen került az ingatlan.
Földhivatalnál hagyaték végzés, és adásvételi is ott kell legyen
Ha volt hivatalosan tulajdonjogotok, akkor viszont az adásvételit nektek is alá kellett volna írni, ha ez nem történt meg, de eladóként szerepeltek, bennem felmerül az okirat hamisítás
Ügyvéd fixre el tudja mondani merre indulj
Semmivel sem jobb a leírás. A lényeg maradt ki, hogy adta a mama apukádnak a lakást?
Ha a mama hivatalosan apukádnak "adta" volna a lakást akkor az apukád nevére került volna és már tavaly májusban megörököltétek volna apukád után.
A mama halála ez esetben nem oszt, nem szoroz.
Úgy gondolom az volt, hogy a mama örökölt, mondta apudnak hogy majd az övé lesz, csak apud előbb meghalt, lakás maradt a mama nevén, amit eladott, aztán úgy osztotta a pénzt életében ahogy akarta/sikerült.
Voltam. Lezajlott minden annak rendje és módja szerint. Szerintem ahol van örökség ott van hagyatéki tárgyalás is.
Elhiszem, hogy nálatok nem volt, csak nem értem miért. Az a jognál kevés és nem releváns, hogy "evidens".
Ingatlant csak úgy megbeszélés alapján nem írnak a nevetekre, közjegyző kell hozzá.
Én sem vitáztam magammal, pláne a semmiről. De voltam több hagyatéki tárgyaláson, idézett meghatalmazása alapján, egyetértésesen is vitatkozóson is, akkor is közjegyző kell ha aktíva sincs.
Olyan van, hogy nem megy el senki, de tárgyalásra idézés van.
Én egyedüli egyenesági örökösként is voltam, ez zajlik a közjegyző előtt.
Amiről te írsz az vagyonleltár.
Volt itt már valaki hagyatéki tárgyaláson?
Nekem meghaltak a szüleim és egyiknél sem volt hagyatéki tárgyalás, csak hagyatéki eljárás, ami azt jelentette, hogy a nyomtatványra fel kellett minden ingóságot és ingatlan írni és be kellet adnunk az önkormányzatnál, majd kb. 1 hónap múlva jött a végzés, hogy minden megy három felé.
Mi meg ezután, ami olyan volt, pl. biztosítás, három egyenlő részre osztottuk és mindenki azt csinált vele, amit akart, a lakás kapcsán pedig megbeszéltük, hogy kié lesz.
Ennyi volt. Nem volt tárgyalás és senkinek nem kellett koordinálnia minket.
Persze, az is lehet, hogy azért nem volt tárgyalás, mert mindenkinek evidens volt, hogy a szüleink után, csak mi öröklünk, és senki nem nyújtotta be az igényét. A tulajdonok tiszták voltak, nem volt benne senki. Sem nagyszülő, sem testvérek és senki, csak a szülők, mint tulajdonosok és mi hárman, mint örökösök, és persze, nem is akart minket senki kisemmizni, és nem akart senki nyerészkedni a szüleink halálán....
További ajánlott fórumok:
- Az ex-em munkanélüli lett és közölte, hogy nem tud gyermektartást fizetni. Hová fordulhatok ilyen esetben?
- Kihez fordulhatnék ilyen gonddal?
- A gyerekemet ma megrugdosta a testnevelő tanár, hova fordulhatok ez ügyben?.
- Ortopéd cipőt csináltattam, előre fizettem, számlát nem kaptam cipőm nincs, hova fordulhatok?
- Zuhanykabint rendeltem, de a tálcát nem kaptam meg hozzá, pedig kellett volna. Hová fordulhatok?
- Ha a volt munkahelyemről nem kaptam 2013-ról szóló jövedelemigazolást hová fordulhatok?