Hisztis a 8 éves lányom....már nem hatok rá semmivel, mit tegyek? (tudásbázis)
oroszlánokról azt hallottam, hogy oroszlán gyereknél legjobb ha egyke vagy legkisebb gyerek.
Bele tudnak betegedni, ha a tesó több figyelmet kap és harcolnak is a figyelemért.
Nekem is 8 éves a középső, és van egy 2,fél éves is. Mindig jól kijöttek, de az elején nehéz volt. Kicsit több figyelmet adj neki, vagy próbáld elérni, hogy hetente legyen 1-2 óra amikor csak kettesben vagytok, nekem ez bejött, igaz napi elfoglaltsággal, elmentünk pl. múzeumba, ahová szeretett volna és a kicsivel egyébként sem lehetne. ezek nagy örömök. Mond neki ha kettesben vagytok, hogy ő a te legjobban szeretet középső gyereke:) ez igaz is, mert nincs más középső.
Beszéld meg vele a hisztit, mi lesz ha továbbra is csinálja. egy 8 évesnek ezt meg kell értenie, mert nem 2-3 éves már. Ha meg hisztizik büntesd azzal amire tudod, hogy nagyon fáj neki. Tudom, ez rosszul hangzik, de nálunk pl. a fiam szereti a most kapható pókemberes újságot, épp tegnap beszéltük meg, hogy ha panaszt hallok rá a suliban, nem fogom megvenni a következő számot. Most igyekszik mint egy angyalka...És be is tartom ha panasz lesz rá. (azért nem vagyok szívtelen, megveszem, de elrakom, és megkapja, ha látom hogy megjavult, de ő ezt nem tudja)
A büntetés legyen mindig következetes, és ne az legyen pl. hogy "ma nem nézhetsz mesét", mert azon gyorsan túlteszi magát, ha egyébként nem az a kedvenc elfoglaltsága. Azzal kell rá hatni sajnos, amit nagyon szeret.
Nálunk a lányok Oroszlány a nagyobbik, és Ikrek a kicsi.
a huncutság, hülyeség az megy mindkettőnél, Viki a kicsi érzékenyebb, hamar elsírja magát, Evi pedig trónol !
hú de ismerős....a lányom ilyen, a nagyobbik!!!
tegnap olyan undok volt velem, persze mert nem aludt itthon, hanem a barátnőjénél, így jelezte: "Le vagy szarva Anya...majd jövök." képletesen, nem szó szerint.
Ma délután hazahozta apja: anya szeretlek!köszi hogy hoztál nekem csokit, édes vagy hogy gondoltál rám!!
Nem a legjobb ez nekem, eléggé igyekszem, hogy ne legyen súrlódás, mert hát úgysem változik meg.
Igazából amikor bajban van, akkor olyan szelíd, de ha nyeregben érzi magát, akkor eléggé pikírt tud lenni.
Én próbálok neki, amikor igényli segíteni, amikor meg megjegyzéseket tesz, akkor meg hallgatok.
Azt leszámítva, hogy borzasztóan önző, jó ember, és helyén van a világszemlélete. Sosem akart megbántani, és nem is gonoszkodott. Egész egyszerűen mindenki elé magát helyezi. De így tud boldogulni az ember manapság... lehet, hogy neki van igaza, és erős a túlélő-ösztöne :)
Ha ő a középső,akkor,azért azt is vedd figyelembe !
Én ezt csak középsőgyerekszindrómának szoktam hívni.De látom kapogatod a tanácsokat,úgyhogy majd leszűröd a neked valókat és sikerül megoldanotok a gondot.
Mi is túl vagyunk egy testvér születés utáni hiszti korszakon,de szeretik egymást és nincs már semmi gond.
De a szeretet és a türelem,majd segít! :)
akkor nem a legjobb a kapcsolat...de azért jó ?
És most milyen?
Én is azt hiszem elnyomtam a hugom néha...Oroszlán vagyok...de nem volt vészes, csak ha kaptunk csokit, akkor az övéből is kellett adnia egy kicsit..)))
Annak függvényében, hogy milyen érzelmek váltották ki, illetve, hogy milyen magatartás-megnyilvánulásokkal jár, a hiszti két típusáról beszélhetünk:
* a haragból kitörő dühroham, amely esetében a gyerek toporzékol, csapkod, rúgkapál, kiabál;
* a szomorúság, bánat okozta hisztériás roham, amikor a gyerek zokog, földre veti magát.
A hiszti előjelei
Van néhány tényező, amelyek jelenléte estén nagyobb esély van a hiszti kirobbanására:
Célja lehet a figyelemfelkeltés: Bár az elején a gyerek nem e célból kezd el hisztizni, de ha egyszer-kétszer a hisztijével elérte, hogy jobban felkeltse környezete figyelmét (akár pozitív, akár negatív értelemben), kedvet kap annak megismétlésére.
Jelezheti a függetlenségi törekvéseit, azaz az akaratát.
Oka lehet a gyerek frusztrációja: Például a kétéves körüli gyerek még messze nem tudja olyan pontosan kifejezni magát, mint azt szeretné, és nem mindig sikerül megértetnie magát a környezetével. Továbbá, az is előfordulhat, hogy a gyereket meglévő képességei korlátozzák valamely tevékenység sikeres kivitelezésében. Az így kialakuló sikertelenségérzés, frusztráció torkollhat hisztiben.
Oka lehet a féltékenység (testvér, játék iránt egyaránt).
Fáradtság, éhség esetén még könnyebben kirobban.
Idegen környezetben, a megszokott rutin felborulása esetén is nagyobb az esély rá.
Könnyebb megelőzni, mint leállítani
Közeleg a viharÉrdemes odafigyelni azokra az ismétlődő előjelekre, amelyek általában meg szokták előzni, és a következő alkalommal ilyenkor közbelépni.
Próbáljunk meg nem mondani „nem”-et. Használjunk helyette inkább olyan kifejezéseket, mint: „Majd később megkapod” ahelyett, hogy „Nem kaphatod meg”. Vagy: „Holnap amint felkelsz, játszhatsz tovább, de most le kell feküdnöd”, ne pedig azt, hogy „Most nem játszhatsz, sipirc az ágyba”. Vagy ”Jó, majd később”, vagy „legközelebb mehetsz” – egy számára durva „nem” helyett.
Figyelmeztessük előre. Adjunk a gyereknek elég időt, és jó előre figyelmeztessük, ha új tevékenységbe akarunk kezdeni vele. Például így: „Öt perc múlva fürdened kell”; vagy „Tíz perc múlva el kell raknunk a játékokat, és le kell feküdnöd”. Legyen ideje rákészülni lélekben, még ha az időtartam hosszát nem is érti még.
Hogy ez elsőre nem fog működni? Majdnem száz százalékos. De ha következetesen alkalmazzuk, akkor hozzászokik és elfogadja. És itt mondanám azt is, hogy KELL a gyereknek a korlát, még akkor is, ha zavarja, lázad ellene. A határainkat próbálgatja csak, és őt magát is megnyugtatja, ha stabilnak, biztonságosnak érzi azokat.
Elterelő hadműveletek alkalmazása. Amikor a hiszti előjeleit érezzük a levegőben, alkalmazzunk figyelemelterelést, illetve helyettesítsük az óhajtott tárgyat, vagy cselekedetet valami mással, elérhetővel, pillanatnyilag is megtehetővel.
Fedezzünk fel szabályszerűséget. Ha a gyermek gyakran hisztizik, próbáljunk meg szabályszerűséget felfedezni abban, hogy pontosan mi történik a hiszti kitörését megelőzően, és hogy milyen körülmények között veszíti el türelmét, hátha sikerül megtalálni a gyakori kitörések okát, ami lehet például a fáradtság.
Mit tehet a szülő, ha már kitört a hiszti?
Semmiképpen ne kérleljük ilyenkor a gyereket, és ne is teljesítsük az a kívánságát, ami a hiszti kirobbanásához vezetett (emlékezzünk, ez csak megerősítené a gyerek ezen magatartását). Bár nehéz, de próbáljunk meg higgadtak maradni, azt éreztetni a gyerekkel, hogy nem hat ránk ezzel a magatartásával.
Kezeljük humorral a meleg helyzeteket. Nevessünk és mondjuk ezt: „Jaj, ne, ha te lefekszel a földre, akkor nekem is le kell feküdnöm!” Csiklandozzuk meg e gyereket, ha már kezd lefele görbülni a szája – ez gyakran beválik!
Kitört a hisztiA hiszti idejére tartózkodjunk a gyerekkel azonos szobában. Ha külön szobába küldjük, hogy ott hisztizze ki magát, egészen biztos, hogy kitalál valamit, ami miatt a szülő kénytelen lesz bemenni hozzá. És ezzel elérte célját, a figyelemfelkeltést.
Csak abban az esetben fogjuk le a hisztiző gyermeket, ha saját vagy mások testi épségét veszélyezteti, vagy a környezetében tesz kárt.
A hiszti elmúltával feltétlenül üljünk le beszélgetni a gyerekkel, szavakkal is megerősítve benne, hogy ilyen fajta viselkedéssel nem hat ránk, viszont ha képes kordában tartani ezeket a kirohanásait, ránk mindig számíthat. Továbbá mondjuk el neki, hogy tiszteletben tartjuk az érzéseit, a haragot is beleértve és segítünk neki abban, megtanítjuk, hogy szóban is kifejezze ezeket. (Természetesen mindezt ne egy másfél évessel tegyük.)
Soha ne büntessünk meg egy hisztiző gyermeket – az csak ront a helyzeten és később még hevesebb kitörésekre számíthatunk.
Újra meg újra gondoljuk át, vajon muszáj mindent, amit eddig megtiltottunk neki, megtiltani. Például a ruhaválasztásban a gyerek maga is beleszólhat, természetesen nem engedjük ki télen rövidnadrágban, de a lehetőségekhez mérten próbáljuk az ő véleményét is figyelembe venni, és ezzel csökkenteni a kényes helyzeteket. Adjunk neki több teret, és lehetőséget arra, hogy felfedezhesse a körülötte levő világot, biztonságosabbá, gyerekbarátabbá téve magát a környezetét. Valamint legyenek vele szemben reális elvárásaink, egy gyerek nem viselkedhet felnőtt módjára!
Végül pedig: soha ne szégyelljük, ha gyerekünk a család, vagy épp idegenek előtt kezd hisztizni. A hiszti ebben az életszakaszban természetes jelenség, és nem utal sem a szülő nevelési hiányosságaira, sem pedig a gyerek jellemhibáira.
Csősz Réka pszichológus
Ha "csak" hiszti,akkor hagyd,majd elmúlik. Ha valami más...akkor keress fel egy pszichológust.
Mi is járunk,bár az én fiam még csak 4 éves lesz.
Hozzá kell tennem, tesómnak nem sikerült, ő a mai napig a Világ közepe :)
De, legalább jó testvérek voltunk, mégha igyekezett is lépten-nyomon elnyomni, vigyázott rám:)
Hát akkor meg vam a probléma oka !!!!
Pont akartam kérdezni,hog nem született-e kistesó. Az én okos,kedves szófogadó kislányom is akkor lett elviselhetetlen velem,amikor ő 8 éves volt és megszületett a húga.
Hát,nekem több,mint 1 évembe telt,mire visszatért a régi kerékvágásba.
Nagyon nehéz volt mindenkinek és rengeteg türelmet igényelt.Na,meg lelkiismeretfurdalást,mert amikor ő is jelen volt,akkor a húgát próbáltam "hanyagolni",hogy őt ne bántsam meg.
Sok türelmet kívánok neked !!!
Hogy engem hogy gyűlölt tesóm, hogy beléptem az aurájába, amikor eddig mindenki őt imádta?!
Anyu okosan megoldotta, tesóm segített a fürdetésben, egyebekben, és a végén már nem hagyta másnak (látogatók, nagymama) hogy hozzám nyúljanak. "Ne piszkáld, alszik!"
Magyarul feladatot kell adni neki, bevonni, és akkor érzi, hogy fontos és felelőssége van.
Most fog elindulni a normális szocializálódás útján
Ha hisztizik,akkor valami problámája van és figyelmet szeretne !
Ne hagyd rá,próbálj a kis lelkére hatni és megtudni,hogy mi a baja !!!
Annak van egy alap oka !!!
:))))
lehet hogy tényleg ez a megoldás...nem kap figyelmet a hisztire és idővel letesz róla...ezek úgysem figyelnem rám.
Bár már 8 éves írtad...beszélj vele. Én lányom 7 és fél éves, olyan okosak már ebben a korban!
Biztos meg lehet vele dumálni a dolgokat!
Bővebben?
Hagyjad, hisztizzen, majd abbahagyja.
További ajánlott fórumok:
- Most 6 hónapos a lányom, a nem alvás úgy 1, 5 hónapja kezdődött. Egyszerűen nem hajlandó elaludni, csak, ha ott vagyok, mit tegyek?
- Mit tegyek, ha a lányom 15 évesen bejelenti, hogy terhes?
- Kislányom féltékeny az uj páromra már nem tudom mit tegyek.Tanácsokat kérnék...
- 3 éves lányom folyton az apjával szeretne aludni, és ő nem tud nemet mondani. Mit tegyek?
- Mit tegyek a hisztis fiammal?
- 1 éves babám rendkívül hisztis, nincs el 2 percet. Mit tegyek?