Ha felvesznek fősulin államilag támogatott szakra, akkor milyen költségekre kell számítani? (tudásbázis kérdés)
Nem mondta senki, hogy folyjon ki a szemed. :-) A lényeges részt megkeresed Ctrl+C, beszúrod, kinyomtat(tat)od, oszt' kész. :-)
Egyébként ma már ha valaki elkeverdik a felsőoktatásba, a minimum a számítógép és az internethasználat. Ja, és a pendrive. Volt olyan ismerősöm, aki ezeken nagyon csodálkozott... :-)))
Ha levelezős vagy, akkor a szállás, utazás, arra a pár napra az ellátásod plusz költség.
Egyébként a tankönyvek, jegyzetek, fénymásolás, nyomtatás, diákigazolvány, könyvtári tagság. Hirtelen ezek jutnak eszembe.
Azért az relatív mit nevezünk költségnek. Például kaja akkor is kell, ha nem jársz fősulira. Ha ez úgy van, hogy otthon eszel a hűtőből, de ha elmész tanulni, neked kell előteremteni a pénzt, ahhoz csak gratulálni tudok a szülőknek.
Nálam ez úgy volt, hogy kaptam valamennyi pénzt otthonról, szerintem nem többet, mint amennyit rám költöttek volna, ha otthon maradok. Szerintem ez így normális. Ha valaki gyereket vállal, nevelje az első diplomáig, és ne nagykorúságig!
Amúgy a jegyzetek nagy része felesleges, előre nem érdemes megvenni félév elején. Van könyvtár, egy idő után felsőbb éves ismerősök, néha a Hök-nél (gyakorlatilag nem) használt jegyzetek.
Fénymásolni rengeteget kell, ilyenkor előnyben vannak azok, akiknek a szülei ezt munkahelyen megoldják (bár erre egyre kevesebb helyen van lehetőség).
A számítógép sok helyen elvárás, mert ezt-azt gépelve, szövegszerkesztve, nyomtatva kell leadni.
Kell diákbérlet, meg néha apró a kávégépbe.
A kocsma kinek mennyi. Aki otthon is többet költött ilyesmire, az itt még többet fog. Bár én nem nagyon kocsmáztam a saját évfolyamtársaimmal, csak nagyon ritkán. Akikkel elmentem szórakozni, azokkal akkor is elmentem volna, ha nem járok fősulira.
kollégium,ha kell vagy albérlet
tankönyvek ára,bár nálunk alig volt kiadott jegyzet,és inkább órán jegyzeteltünk,inkább mappákra és füzetekre költöttem többet
nemárt ha van egy számítógépe az embernek és nem netcaféból vagy könyvtárból használja a netet,külön jó,ha ez laptop
Mi elég sokat nyomtattunk,mert volt 4-5 olyan óránk,amihez jegyzőkönyveket kellett kinyomtatnunk netről tantárgyakként olyan 60-70 oldal
Aztán persze ott az elmaradhatatlan uv díj,meg egyéb jogcímeken befizetett díjak,amikből semmit nem fog érzékelni,ha minden sikerül elsőre,és minden határidőt betartasz.Nálunk egy utóvizsga 2000 volt, pótzh 1000, jegyzőkönyvvel késés 500.Vannak különböző eljárási díjak,meg ha túl sok vagy túl kevés kreditet végeztél el mire diplomázol,akkor is fizettetnek veled némi pénzt.
Gondolkodom még,h mi van,de nem nagyon jut eszembe semmi más.
Azért nem csak egy könyvtár van. Akkor el lehet menni a városi könyvtárba, vagy valamelyik kisebb bibliotékába. Esetleg kölcsönkérni valakitől.
Persze valóban nehéz olykor a megfelelő könyvekhez hozzájutni, ez tény.
Ja, és a szakdolgozat költségét is érdemes megemlíteni. A köttetés mindenképpen, a nyomtatást ha esetleg nem tudod megoldani, akkor ugye az is...
Ha az ember helyben jár suliba, nincsenek koli illetve albérleti költségek. Ha meg nem helyben jár, akkor ugye ezekkel is számolni kell. Meg a sok bunkóval, akitől nem lehet sem aludni, sem tanulni. :-S Szerintem akkor szerencsés az ember, ha egyedül lakik, vagy olyannal, akit már jól ismer. Vagy ha mázlija van és kifog egy normális alakot. Én mondjuk szerencsére helyben tanultam/tanulok, úgyhogy ilyen gondjaim nem voltak...
Magas költséget kell számolni albérletre is. Nekem anno 20.000 Ft volt havonta. Később a koli már jóval kevesebbe került.
Nekünk voltak terepgyakorlatok mindkét szakon minden évben. Azokat is nekünk kellett javarészt fizetni (szállás, kaja, költőpénz )
Kellett még köpenyt is venni, az ilyen - olyan beadandók is sokba tudnak kerülni, ha jó jegyet akarsz rá kapni. (egy sima levél- és termésgyűjteményhez kell pl nagy szines karton, különböző filctollak, ragasztó, lefóliáztatni)
A könyvtárat hiába emlegetik sokszor. A legtöbb könyvből csak egy-két darab van. Az élelmesebbek már előtted kiveszik. Nagyon sok könyvből csak egy példány van, az is az olvasóteremben, tehát nem vihető el, csak fénymásolni lehet drágán.
Ha ragaszkodsz könyvekhez, akkor azok. Meg az UV-k díja, ha rászorulsz. :-P
Plusz ha fénymásolsz, még az is. De nagyjából ennyi.
Könyveket sokan nem is vesznek, ott a könyvtár. Plusz ha jófejek az oktatók, fénymásolnak nektek ingyen és bármentve mindenféle anyagot, mint anno nekünk is. :-)
A jegyzetek valóban drágák. Azaz, külön-külön nem annyira vészes, de hát nem csak 1 tantárgy van. Azért érdemes megszerezni őket, főleg, ha a tanár írta, mert amit ajánl, az alapján tanít. Ha meg ő írta, tutira az az alap!
De ha szerencséd és jó kapcsolataid vannak, megveheted őket használtan is, úgy kicsit olcsóbb. Fénymásolni nem feltétlenül érdemes a nyomtatott jegyzeteket, mert néha drágább, mintha megveszed. Ezt is figyelembe kell venni.
A könyvtár is jól jöhet. Az intézményibe mindenképp jó, ha beiratkozol, bármikor bármi kellhet. Meg sokszor az olvasóterem az egyetlen csendes hely! :)
albi, kaja, utazás, ruha, jegyzetek, buli...
én felvettem anno a diákhitelt, már a apeh végrehajtó volt nálam a tavasszal! elcsusztam, mivel munkanélküli voltam. bánom hogy felvettem, de a sulitol semmit sem kaptam (szoctám, ösztöndíj...)
Én felvettem a diákhitelt, de csak azért, mert az első egy hónapban láttam a szüleimen, hogy angyon megterheli őket az én iskoláztatásom. Nappali suli mellett meg képtelenság volt dolgozni.
Én Szombathelyen tanultam és Kecskemét környékén laktam.
Kb az én államilag finanszírozott iskolába járásom havi költségei lebontva:
Utiköltség: 24.000 ft
Albi: 20.000 ft
Kaja: 15.000-20.000 ft
Kocsma: 5.000-10.000 ft
Egyéb (cola autómatából, egy bugyi a kínaiból stb.:D ): 12.000 ft
A jegyzetekre általában a vizsgaidőszakban van szükséged. Akkor mindenki fénymásolási lázban ég. Ha nem jártál be órákra, akkor most akarod lefénymásolni attól, aki minden órán ott stréberkedett.
Sok beadandó is van. A tanarak nem szeretik elektronikusan elolvasni, azt is nyomtatni kell.
Átlagosan egy nbyomatatás 2 oldalra kb. 16 ft (ez a nagy átlag, de van sokkal olcsóbb). És akkor kapsz agyf@szt amikor atanár kéri hogy tedd tele képpel és színesben kéri. A legolcsóbb színes nyomattás 100 ft/oldal.
Amúgy tényleg érdemes beiratkozni a könyvtárba (többe is) és onnan kihozni. Mindig mikor kikapod a kötelező irodalmat légy a legelső aki elhozza a könyvtárból, mert elkapkodják.
Én a nagyon jó könyveket megvettem, de azokat most is szívesen olvasom...
szállás kaja, és kocsmaköltségre.
:)
szóval nem érdemes könyveket venni,úgy mint középsuliban? Mondjuk akkor is a legtöbb csak porfogó volt,mert kb semmit nem használtunk.... :S
Jegyzetek ára húzós?
Szóval ha sikerül államira bejutni nem kell félnem az eladósodástól?! :) :(
Az attól függ milyen szakra vettek fel. Nálam például az egyik szakom a rajz volt. Az anyagköltség minket terhelt. Amúgy semmi ami a sulival kapcsolatos. max ilyen tanulmányi kirándulások, de általában azt a HÖK támogatja.
Ha kell tankönyvet venned, akkor azt ki kell fizetned. (de ott a könyvtár! Milliókat lehet vele spórolni)
Meg egyéb más költségek... pl. ha koleszos vagy albérletes leszel, akkor rezsi, kaja, utiköltség stb.
További ajánlott fórumok:
- Tudja valaki, hogy van-e nem nappali tagozaton főiskolai oktatás, ami államilag támogatott?
- Államilag támogatott félévek
- Ha abbahagytam az első államilag támogatott okj-s képzést, akkor már nem jelentkezhetek egy másik államilag támogatott levelező képzésre?
- Mi a különbség az állami ösztöndíjas képzés és az államilag támogatott képzés között?
- Államilag támogatott OKJ
- Van-e olyan OKJ-s képzés, ami csecsemőkkel vagy gyerekekkel foglalkozik és államilag támogatott?