Gyógyböjt


A hagyományos értelemben vett böjt vallási szokás. Generációkon át fennmaradt a húsvéti és adventi böjt, ennek célja azonban nem elsősorban az egészség helyreállítása.
Természetesen, tudtunkon kívül, ez a fajta böjt is aktivizálja a szervezet méregtelenítő mechanizmusait. A fent említett rituális böjt orvosilag továbbfejlesztett változata a gyógyböjt.

Miért van szükség gyógyböjtre? Nemcsak testi egészségünk miatt. Minden ember arra hivatott, hogy életében saját lénye kiteljesedjen. Korunkban sajnos ezt a kiteljesedést rengeteg gát akadályozza. Gát veszi körül a növekvő gyermeket, így felnőtt korában szintén beáll abba a sorba, azt teszi, amit addigi élete alatt „sugalltak“ neki, és amit a társadalom és környezete elvár tőle. Így saját lényétől messze eltávolodva súlyos ellentmondásokba is keveredhet önmagával, ez pedig akadályozza az ember testi és lelki fejlődését. A változásokra eleinte kis jelek figyelmeztetik, s ha nem változtat, később ezek a jelek erőteljesebben nyilvánulnak meg, majd betegségtünetek vagy súlyos betegségek késztetik a saját én kibontakozására.

Ebből következik, ha okulunk a kevésbé agresszív jelekből, elkerülhetjük a súlyosabb jeleket, betegségeket. Az egészséges ember törekszik élete kiteljesedésére, figyeli az apró jeleket, melyeket teste közvetít, tudatosítja érzéseit, képes olyan terheket vállalni, melyek próbára teszik erejét. A böjt is egy ilyen kihívás. Orvosilag a legtökéletesebben megalkotott böjt a Buchinger-Lutzner-féle gyógyböjt, melyről ezúton szólunk.

A böjt fogalma táplálék nélküli életet jelent, melynek különböző formáit ismerjük. Talán a legismertebb és legrégibb a vallási böjt, de létezik túlélést szolgáló és egészségügyi gyógyböjt is. Bevezetőként fontos leszögezni, hogy a böjt nem azonos az éhezéssel. Ebből következik, hogy aki „csupán“ éhezik az nem böjtöl.

A 21. század embere nemcsak éhség idején táplálkozik. Az evés gyakran a szeretet, biztonság, elismerés és önállóság utáni vágyakozást igyekszik kielégíteni. A böjt fő indítéka nem kizárólag a testsúly csökkentés. Sokan szeretnék kipróbálni, milyen a táplálkozás néküli élet, mennyire tudnak szokásaikon változtatni.

Mi is a böjt?
Egy életforma. Böjt alatt a szervezet tápanyagkészletéből élünk. A böjt saját akaratunkból való elhatározás kell hogy legyen, ami kihat az ember egészségére, minden sejtjére, az egész testre és az ember lelkére. A böjt a „formában maradás“ egyik módszere is, segít megváltoztatni az ember életmódját és gondolkozását. Nem kell hogy a böjt vallási érzülethez kötődjön.

Mikor nem beszélhetünk böjtről? Ha csupán éhezünk -- a böjtnek semmi köze a nélkülözéshez. Nem böjtölünk akkor sem, ha csupán kevesebbet eszünk vagy nem fogyasztunk húsételt.

A böjtölés alapszabályai:
Nem enni (akár több héten keresztül is), inni viszont többet kell a szomjúságérzetnél.
Mindent elhagyni, ami nem létfontosságú – rossz szokásainkat, drogokat (dohányzást, alkoholt, kávét stb.)
Visszavonulni a hétköznapok gondjaitol -- megszabadulni a hétköznapok munkahelyi és otthoni kötöttségeitől, televíziózástól, rádiózástól (a sajtó kiiktatása).
Tegyük az egész böjt alatt mindig azt, ami jólesik. Ha úgy érezzük aludjunk, ha van kedvünk hozzá mozogjunk annyit, amennyi jólesik.
Mindenképpen serkentsük a kiválasztást – bélkiürítés, vizeletürités, és ne feledkezzünk el a bőr és a tüdő kiválasztórendszerének támogatásáról.

A böjt pozitív hatásai szervezetünkre:
-- segít megszabadulni nemcsak a felesleges kilóktól, hanem a felhalmozódott saslakanyagoktól, pangó testnedveinktől.
-- megszünteti a gyógyszer-, élelmiszer- és drogfüggőséget.
-- megtanít a fogyasztói társadalom túlzásainak ignorálására.
-- megszépíti a bőrt és a belső szerveket rugalmasabbá teszi
-- segít megőrizni a a testi és leki egyensúlyunkat.
-- jelentősen növeli az önbizalmat

Végezetül, még mielőtt valaki meggondolatlanul éhezni vagy böjtölni kezd, mindenképpen fogadja meg a következő tanácsokat:
l. Egyedül böjtölni csak egészséges embernek szabad, maximum 5-7 napig. Amennyiben nem biztos az egészségi állapotában érdeklődjön orvosánál!
2. Ha valamilyen betegségben szenved, gyógyszert szed vagy nem érzi magát teljesen egészségesnek, mindenképpen kérje ki a témában jártas orvos segítségét!
3. Ha a böjt során szokatlan panaszok lépnek fel, azonnal konzultáljon hozzáértő orvossal!

Jó böjtölést és jó egészséget kívánok!

Szerző: Dr. Tóth Erzsébet, orvos
Megjelent partneroldalunk, a Netbarátnő hozzájárulásával.



Írta: Hoxa, 2007. május 20. 15:09
Fórumozz a témáról: Gyógyböjt fórum (eddig 13 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook