Ezt (t)edd, ha megfáztál, vagy levert az influenza
A megfázás és a súlyosabb influenzavírus között az egyik fő különbség az, hogy a megfázás tünetei (torokfájás, orrfolyás, köhögés és tüsszögés, fejfájás és fáradtság) fokozatosan érkeznek, eközben az influenza hirtelen csap le ránk magas lázzal, izomfájdalommal.
Miután a tünetek elkezdődtek, már nincs mód a megbetegedés elkerülésére, de a megfelelő ételek fogyasztásával elérhető, hogy gyorsabban jobban érezzük magunkat.
Ha vacakul vagy, akkor különösen csábító lehet, hogy a kedvenc ételeidet fogyaszd, hogy segítsenek kicsit jobb kedvre derülni. De ha ezek például magas zsírtartalmúak, akkor épp hogy akadályozod a gyógyulásod, hiszen lassítják az immunrendszer válaszát a fertőzésre, ami megnehezíti a szervezeted betegség elleni küzdelmét. Ha beteg vagy, akkor kifejezetten szükséged van a kiegyensúlyozott, egészséges étrend által biztosított tápanyagokra.
Itt van például a fokhagyma, a népi gyógyászat gyakorta alkalmazza, de a modern kutatások is igazolták hatását. Egy 2001-es tanulmány 146 önkéntest tesztelt 12 héten át, akiknek fele napi fokhagyma-kiegészítést kapott, a másik fele placebót. A fokhagymás csoport 24 megfázást szenvedett el, de sokkal gyorsabban felgyógyultak, míg a placebo-csoportban 65 megfázás jelentkezett és tovább nyomták az ágyat is. Úgy gondolják, hogy a nyers fokhagyma a leghatékonyabb a megelőzésre, de kapszulák formájában is szedhető.
Ha gyerekkoromban beteg lettem, a nagymamám mindig beállított egy jó adag húslevessel. „Vérré válik benned.” - mondogatta mosolyogva. Leggyakrabban tyúkból, csirkéből főzzük, de valójában minden leves segít a lábadozás során. Felmelegíti a testet, biztosítja a folyadékbevitelt és a gőz, amit az evés közben belélegzel, segíti a légutak tisztulását is. Érdemes kerülni a tejszínnel dúsított leveseket, mivel ezek zsírosabbak, ami, mint tudjuk, meggátolja az immunrendszert. A legjobb, ha minél többféle zöldség van benne (nem agyonfőzve), hogy a szervezet még több tápanyagot kapjon.
A csípős ételek is segíthetnek. A kémiai anyagot, amely chili paprikának erőt ad, kapszaicinnek hívják, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatással bír, az egész testben felpezsdíti a vérkeringést. Ha megfázáskor csípőset eszel, hamar kidugul az orrod és egy időre enyhül a torokfájásod is.
A torokfájás a leginkább problémás tünet, de mézzel és a citrommal enyhíthető. Nem feltétlenül fogja felgyorsítani a gyógyulást, de sokkal kevésbé lesz kellemetlen az érzés a torkodban. Az ilyenkor alkalmazott szopogatós tabletták nagyobb része tele van cukorral, ezek helyett érdemes a mézes, citromos, gyömbéres teát választani, amely tele van természetes összetevőkkel és ivás közben egy jó adag gőzzel tisztítja a légutakat.
A megfelelő táplálkozás mellett a pihenés az egyik legjobb módja annak, hogy segítsd a szervezetednek. Mivel a fáradtság is egy tünet, ha a megszokott, pörgős elfoglaltságaidhoz betegen is ragaszkodj, akkor csak elnyújtod a gyógyulásod. Pihenj és fogyassz sok folyadékot, hogy megfelelően hidratált maradj a sok orrfújás és izzadás ellenére is.
Írta: hpetra22, 2018. február 16. 09:08
Fórumozz a témáról: Ezt (t)edd, ha megfáztál, vagy levert az influenza fórum (eddig 8 hozzászólás)