Bölcsességfogak, a legváltozatosabb fogak a szájban
Az emberiség evolúciós fejlődése a fogak használatában is megjelenik, így lehet az, hogy az állkapocs némely esetben annyira beszűkült ( elcsökevényesedett) hogy a bölcsességfog, ami a harmadik őrlőfog, nem rendelkezik elegendő hellyel, ezáltal nem tud előbújni. Talán ez a legoptimálisabb állapot, így az adott egyed szájában nem okoz gondot a későbbiek folyamán.
Ám a nagy többségnél ez a fog is előbukkan, és a helyhiány miatt különböző alakzatokat vesz fel. A felső állkapocsból általában kisebb formában törnek elő, korona részük nagyrészt háromszög alakú, több, szabálytalan, mély barázdával rendelkezik. A gyökerei számos módozatban alakulnak ki, pl. a gyökércsúcsok egy ponton összeérnek, vagy elhajlanak egymástól, nem ritka amikor ezek a gyökérvégek összeszűkülnek egy pontra, vagy éppen a teljesen elfekvő, vízszintesen növő bölcsességfog gyökere, az előtte lévő második őrlőfog gyökerébe nő bele. Létezik kampós alakú gyökérzet is, ami formájából adódóan igen nehezen eltávolítható.
Az alsó fogsor harmadik nagyőrlői már nagyobb felületűek, ám méretükben még ezek is elmaradhatnak a második őrlőfog méretétől. Koronájuk lekerekített szélekkel, négy vagy öt csúccsal rendelkeznek, felületük számos, szabálytalan repedésekkel tarkított.
Az előbújás iránya befolyásolja a formát is, illetve azt, hogy a többi fogra milyen hatással lesz. Minél kisebb a hely, annál biztosabb, hogy a többi őrlőfogat elnyomja, sőt, akár a második nagyőrlő gyökerének a felszívódását is eredményezheti az állandó nyomással.
Fogaink egészsége nagyon fontos, ezért célszerű félévente felkeresni fogorvosunkat, aki felméri az aktuális helyzetet, és a szükséges kezeléseket időben elkezdheti.
Írta: pi, 2024. február 4. 09:35
Fórumozz a témáról: Bölcsességfogak, a legváltozatosabb fogak a szájban fórum (eddig 3 hozzászólás)