A sárgarépa negatív hatása (beszélgetés)
Sárgarépa
Táplálkozási szempontból a sárgarépa legnagyobb értékét magas béta-karotintartalma jelenti, de ez a zöldség más karotinokban is bővelkedik (pl. alfa-karotin). A vér alacsony béta-karotinszintje fokozhatja egyes rákbetegségek kockázatát, és ez a növényi festékanyag - a többi karotinhoz hasonlóan - jelentős antioxidáns, így a szabad gyökök károsító hatásával szemben véd.
A szervezet a béta-karotint szükség szerint A-vitaminná alakítja át (egységnyi mennyiségű A-vitamint hatszor annyi béta-karotinból állít elő). A vitamin fontos a jó látás és a nyálkahártyák egészsége szempontjából, de mivel zsírban oldódik, túladagolása - és ez a táplálékkal bevitt vitaminra is vonatkozik - mérgező lehet, így biztonságosabb a béta-karotin fogyasztása.
Az A-vitamin hiányának az egyik legelső tünete a farkasvakság. A szem képtelen alkalmazkodni a gyenge fényhez, ha az ideghártya fény- és színérzékelő receptoraihoz szükséges retinol (A-vitamin) nincs jelen. A vitamin hiánya esetén már napi egy sárgarépa is elegendő lehet a szürkületi látás helyreállításához. A fejlődő világban a 21 év alattiak körében előforduló vakság leggyakoribb oka az A-vitamin-hiány. A legtöbb zöldségfélével ellentétben, a sárgarépa főzve táplálóbb, mint nyersen. A vastag sejtfalak miatt a szervezet a nyers sárgarépa béta-karotintartalmának mindössze 25%-át képes hasznosítani. A főzés során azonban károsodnak a sejtfalak, így a szervezet számára a karotin hozzáférhetőbbé válik, és ha az ételben a felszívódáshoz szükséges zsírok is jelen vannak, akkor a sárgarépa karotin-tartalmának több mint a fele hasznosul.
A közelmúlt kutatásai a karotinok számos immunserkentő hatását mutatták ki. Jelentősen fokozzák például a csecsemőmirigy működését, és mivel nagyrészt a thymus (csecsemőmirigy) hámsejtjeiben koncentrálódnak, képesek nagymértékben csökkentik visszafejlődését, ami valószínűleg az antioxidáns hatásnak köszönhető. Arra is van bizonyíték, hogy karotin-pótlással javíthatók az immunválaszok, és hogy a szájon át adott béta-karotin (napi 180 mg) jelentősen növeli a fehérvérsejtek számát, aktivitását - különösen a T-sejtek számát, melyek csökkenése jellemző pl. rákbetegségek, AIDS esetén.
Oké, értem én. Nálam a kézfejemen csúnya foltokban jött ki. Tudom, hogy mitől van. De nem gondoltam hogy ilyen mennyiség előidézi. Régebben is ettem, de nem jött még elő.
A párom is evett, és nála semmi. Megijedtem. Sárga foltos a kezem, nem valami szép.
Szia!
Ne ijedj meg, ez teljesen normális. A kisbabák is ha túl sok sütőtököt vagy répát esznek, akkor sárgásan elszíneződhet a bőrük a répában található béta-karotin miatt. Ez nem veszélyes, ha nem eszel annyi répát, akkor majd magától elmúlik :)
Ne egyél répát egy ideig, és elmúlik. ugyanez van ha sok sütőtököt eszel. Magas a karotin tartalma.
Ha a gyerekek sok kubut isznak azok is besárgulnak a karotintól. Olyankor szüneteltetni kell egy ideig
Képzeljétek el! Egy ideje felfigyeltem rá, hogy ha sok sárgarépát eszem, elszíneződik a bőröm.
Nagyon szeretem a főtt sárgarépát. Tegnap este is ettem egy tányérral.
Ma reggel vettem észre ,hogy a kezem tiszta sárga. Megijedtem.
Miért jön nálam így ki? A párom is evett annyitt, de semmi.
Mitől van ez?
További ajánlott fórumok:
- A pozitív gondolkodás negatív hatása, avagy: hogyan ne gondolkodjunk pozitívan
- 1 kg sárgarépa 49, - Ft. Az egyik áruházlánc akciós újságjában láttam. Hogyan lehetséges ez?
- Szabad rágózni a diéta ideje alatt?Van valamilyen negatív hatása?
- Hogy kell a töltött káposzta vegetáriánus változatát elkészíteni sárgarépával?
- Ki tudna nekem segíteni: olyan gyalut v. reszelőt keresek amivel a sárgarépát, retket esetleg uborkát is szép vékonyra készíthetem?
- A sárgarépa ital tényleg jó hasmenésre gyerekeknél?