Vírusos betegség okozhat herpeszt és csalánkiütést? (tudásbázis kérdés)
Sziasztok!
Szerintetek égési sérülés után párnapra rá, jelentkezhetnek csalánkiütések? Megégettem 2.fokon a bal csípőmet és rá 2napracsalánkiütéses lettem. Most már 3. hete. Orvosnál voltam, járok de nem tudja eggyenlőre még , hogy azzal állhat e összefüggésben. Bár annyit mondott, hogy amivel kentem az égésem Dermazinnel , ami előtt már kiütött rajtam a csalán , de ezzel csak fokoztam a terjedését. Már 1 hete nem kenem a Dermazinnel , és még sem akar elmúlni., de viszont a terjedés és a viszketés már megszünt, már halványabbak a sebeim is , de váltakoznak.Étrenváltozás, tisztítószer válltozás nem volt. Ezért erre nem gondolok. Az orvos amit előírt azt szedem , már a 3.fajta gyógyszernél tartok,,, + a diéta. valakinek volt hasonló tapasztalata ??? Kérlek írjátok meg :) Hátha többet megtudok :) Köszi :)
"Amennyiben létezik bárányhimlő nevű vírus,butternutnak igaza van."
Nem, akkor sem volna igaza, mert ez a példa csak a HHV-3-ra (VZV) volna igaz, ettől még a HHV-1 és -2 neve továbbra sem "herpesz" volna.
Vagy itt van pl. a HHV-8, aminek a másik neve KSHV, azaz "Kaposi-sarcoma herpeszvírus", mert Kaposi-sarcomát okozhat. A Kaposi-sarcoma sem egy vírus, hanem egy rosszindulatú érdaganat.
Amennyiben létezik bárányhimlő nevű vírus,butternutnak igaza van.
Melyik is a vírusa?Csak nem a HHV-3?
...
Nézd, én semmit nem csűrök-csavarok! Két héttel a mikrobiológia-szigorlat után azért még emlékszem ilyen alapvető dolgokra (amit még a laikusok is szoktak tudni).
Akkor még egyszer (és utoljára):
Van a herpeszvírus (értve most az 1-est és a 2-est), ami onnan kapta a nevét, hogy herpeszt okoz.
Ahogyan:
- a hepatitisvírusok hepatitist;
- a sárgalázvírus sárgalázat;
- az influenzavírusok influenzát;
- az encephalomyocarditis-vírus encephalitist és myocarditist okoz.
(És még lehetne példákat mondani, de most ennyi jutott eszembe.)
Sem a hepatitis, a sárgaláz, az influenza, az encephalitis/myocarditis, sem pedig a herpes nem magának a vírusnak a neve (a vírusnév - speciesz - mindig tartalmazza a vírus szót!), hanem a vírus által okozott eltérésnek/kórképnek.
Ezen vírusok az okozott betegség után kapták a nevüket. (Jelentéstömörítő szóösszetételek.)
"herpes: A papular, vesicular, or ulcerative eruption of skin or mucous membranes caused by local infection with herpesvirus 1 or 2 (herpes simplex) or by reactivation of the varicella-zoster virus."
(Stedman's Medical Dictionary for the Health Professions and Nursing)
"A herpesz bőrelváltozás, bőrbetegség, amelyet égő, viszkető érzéssel járó sűrűn egymás mellett elhelyezkedő, csoportos hólyagocskák jellemeznek."
( [link]
"Herpes labialis or >>orolabial herpes<< is an infection of the lip by herpes simplex virus (HSV-1)"
( [link]
Ha ezek után is kötöd az ebet a karóhoz, akkor azzal sajnos nem tudok mit kezdeni.
Nem biztos, hogy a csalánkiütés az, aminek diagnosztizálod. Én 22 évesen estem át egy borzasztó viszkető, mindenhova kiterjedő izén, amiről én is azt hittem, hogy csalánkiütés, és kiderült, hogy nem az. A bőrgyógyász azonnal mondta, hogy pont a gyerekének is ez van, úgy látszik, terjed a városban, a történet hivatalos neve víruskiütés volt, és nagyon nehezen szabadultam meg tőle :(
Irány az orvos!
Na komolyan nagyot esett a szemedben az eddigi renoméd, de lelked rajta.
Igen, a labda az nem labda, az csak a NEVE. Hát jó.
"NEM a tünetek összefoglaló neve - hanem magáé a betegségé."
Így van, a betegség neve a herpesz, nem pedig a vírusé.
Nem, dehogy. A herpes/herpesz maga a betegség (herpes labialis, herpes genitalis), amit a herpeszvírusok közül a HHV-1 (HSV-1) és HHV-2 (HSV-2) okoz.
"A herpeszvírus különböző fajtái más-más helyen okoznak megbetegedéseket a szervezetben. A különböző vírusokat az orvosi szakirodalomban egy számmal jelölik (HSV-1, HSV-2 stb.).
A herpeszvírus-1 (HSV-1) által okozott hólyagképződéssel járó bőrbetegség a felnőtt lakosságnak csaknem a 80%-át érintette az élete folyamán. A vírussal történő első találkozás általában gyermekkorban történik, az első fertőzés gyakran még tüneteket sem okoz. Igen ritkán még gyermekkorban az első fertőzés súlyos szájnyálkahártya-gyulladás képében jelentkezik. Az első fertőzést követően a vírus az arcideg dúcaiban inaktív formában (virion) jelen van és akkor, ha a szervezet ellenállóképessége bármely okból csökken, a vírusok aktiválódnak és az alábbi tüneteket hozzák létre. Az ajkakon sűrűn egymás mellett elhelyezkedő folyadéktartalmú kis hólyagocskák alakulnak ki, ezzel egyidejűleg az ajak nyálkahártyája megvastagszik, égő-csípő fájdalom lép fel. Az előbbi égő-csípő fájdalom gyakran még a bőrtünetek kialakulását megelőzően kialakul. A panaszokkal egyidejűleg a környéki nyirokcsomók megduzzadhatnak és fájdalmassá válhatnak. Láz is kialakulhat. A szervezet ellenállóképessége csökkenhet pl. bizonyos vírusfertőzésekkor, meghűlés, gyomorrontás esetén, vagy menstruáció idején, de adott esetben fizikai vagy lelki kimerültség vagy a túlzásba vitt napozás is kedvez a herpeszvírus-fertőzés kialakulásának."
A "herpesz" a vírusok számtalan szerteágazó fajtájának herpeszvírus jellegzetességgel bíró csoportjának megjelölése, egyértelműen a vírus egy fajtájának megjelölése. NEM a tünetek összefoglaló neve - hanem magáé a betegségé.
Meg nem kérdőjeleztelek, egyszerűen tetszett, amit írtál. :-)
Én is egyből vittem a kicsit, amikor egy órán belül lett még rajta három.
De ez tényleg így van - a herpesz a vírusok egyik fajtája (és még magából a herpeszből is sokféle van).
A csalánkiütés a túlzott hisztamintermeléstől alakul ki, ennek elsődleges oka az allergia, azonban valamilyen vírufertőzés lefolyásaként kialakulhat ilyen reakció. Nem hiszem, hogy efféle kórokozok, vírusok jelenlétét az interneten kéne "kikekezelni", az ilyesmi egyértelműen orvosért és vizsgálatokért kiált, különösen, ha kisgyerekről vagy esetleg tinédzserről van szó.
hú, akkor ezt ennél jobban már fokozni sem lehet...
:-D
ott a pont!
Nálunk a kislányomnál a herpeszvírus okozott a lábszárán csalánkiütéseket... Vittem ügyeletre, mert terjedt veszettül, ott azt mondták, ne foglalkozzam vele, vírus okozza, aztán amikor lehetett, el a gyerekorvoshoz, ő meg egyből írt fel gyógyszert, így azok felhólyagosodtak és megálltak.
Úgyhogy jó a doki.
Akkor lehet,hogy a panadoltól vagy csalános?
Mert a kiütés nem passzol semmihez:)
További ajánlott fórumok:
- Estére előjönnek rajtam csalánkiütések. Nem tudom mitől lehet, esetleg gyógyszer mellékhatása?
- A fiam egy marék ribizlit evett meg egy órája és az egész testén dagadt csalánkiütések lettek. Vajon a ribizlitől lehet?
- Volt már csalánkiütésed? Kiderült, hogy mitől kaptad, illetve elmúlt?
- Kutya csalánkiütés
- Virusos szájfertőzése lett a kisfiamnak. Mennyire fertőz ez a betegség, illetve milyen óvintézkedések lehetnek szükségesek?
- Ismer valaki olyan vírusos betegséget, ami hasonló kiütésekkel jár, mint a bárányhimlő, de mégsem az?