Vérköpés (tudásbázis)
A tüdőrák tünetei - mik a legáltalánosabb panaszok?
Daganatok.hu
A tüdőrákra elsősorban a tartósan jelenlévő, száraz köhögés, dohányosoknál pedig a köhögés jellegének megváltozása hívhatja fel a figyelmet. A tüdőrák gyakori tünete még a véres köpet is, amellyel ajánlott azonnal orvoshoz fordulni. Az elhúzódó és a többedszerre is ugyanott visszatérő tüdőgyulladás ugyancsak figyelmeztető jel lehet.
A tüdőrákra - mint a legtöbb daganattípusra - ugyancsak jellemző, hogy korai stádiumban szinte egyáltalán nem okoz tüneteket. Fájdalommal például kezdetben azért nem jár a tüdőrák, mert a tüdőben kevés fájdalomérző receptor található.
A betegek körülbelül egynegyedénél így a diagnózis felállításakor sincs jelen semmilyen tünet. A tüdőrákra jellemzően mellkasröntgen-vizsgálat, illetve CT-vizsgálat során derül fény.
A tüdőrák gyanúját keltő tünetek
Mivel korai tünetekről a fent leírtak miatt nem igazán beszélhetünk, inkább az idővel megjelenő, esetleg tüdőrákra utaló, általánosan jellemző tüneteket érdemes felsorolni. Ezek közül a legjellegzetesebbek:
Tartós köhögés, illetve a köhögés jellegének megváltozása (dohányosoknál)
A köhögés egyik formája az úgynevezett száraz köhögés, amely nem jár köpetürítéssel. Ez például utalhat tüdőrákra, főleg abban az esetben, ha a köhögéssel szemben általánosan alkalmazott kezelések nem hoznak javulást. A köhögés oka ilyenkor az, hogy a fejlődő daganat irritálja a környezetét, ami reflexes köhögést vált ki.
A köhögés megjelenése erősebb dohányosok esetében általában nem jelent új tünetet, mert a gyakori cigarettázás amúgy is irritálja a légutakat, és hosszabb idő után tartósan fennálló köhögést válthat ki. Dohányosoknál ezért főként az lehet a tüdőrák egyik jellegzetes tünete, ha megváltozik a köhögés jellege, vagy ha a köhögés súlyosabbá válik.
Véres köpet
Ez is a tüdőrák egyik általánosan jellemző tünete, amelyet az vált ki, hogy a daganat betör a növekvő légutakba.
A köhögéssel távozó vér mennyisége változó. Egyaránt előfordulhat vérrel enyhén csíkozott köpet, és nagy mennyiségű, friss piros vért tartalmazó köpet is. Bármennyi vért köhögjünk is fel, ezzel a tünettel azonnal orvoshoz kell fordulni.
Ismételten kiújuló hörgő- vagy tüdőgyulladás
Egy sima tüdőgyulladáson bárki áteshet - akár bármiféle tünet nélkül is - így ez önmagában még nem a tüdőrák tünete. A makacs, nehezen gyógyuló és a kezeléseket követően is gyakran visszatérő tüdő-, illetve hörgőgyulladás viszont már utalhat a tüdőrák jelenlétére.
A sima, "hétköznapi" tüdőgyulladásokat fertőzések okozzák. Más a helyzet, amikor a tüdőrák okoz tüdőgyulladást. A növekvő daganat egyrészt kívülről is összenyomhatja a légutakat, vagyis a főhörgőket, a hörgőket és a kisebb hörgőcskéket. A tüdőrák a légutak belsejében is növekedésnek indulhat, ezáltal szűkítve, vagy el teljesen is zárva azokat.
A tüdő azon területein, amelyeket korábban a daganat által elzárt légút látott el levegővel, megszűnhet a légcsere. Ez a tüdőgyulladás klasszikus tüneteihez (láz, gennyes köpet, köhögés) vezet. A tüdőrák által okozott tüdőgyulladásnál tehát nem egy fertőzés, hanem a hörgők szűkülete az, amely idővel tartós - és a daganat jelenléte miatt rendszeresen visszatérő - gyulladást okoz.
A tüdőrák miatt kialakult tüdőgyulladás 3-4 hónapig is fennállhat, vagy akár el sem múlik. Vagy ha el is múlik, a daganat helye miatt rendszeresen ugyanott tér vissza.
Állandósuló mellkasi fájdalom
A tüdőrákos betegek körülbelül negyedénél jelentkezik mellkasi fájdalom, amely jellemzően tartósan jelen van és igen kellemetlen.
Egyéb, általános tünetek
További, szintén tüdőrákra utaló tünetek a légszomj, a ziháló légzés, a rekedtség, illetve a tartós fáradtság, gyengeség, energiátlanság érzése. A tüdőrák előrehaladását kísérheti még a minden ok nélkül bekövetkező hirtelen testsúlycsökkenés, vagy éppen a gyakran visszatérő légúti fertőzések.
Az előrehaladott és áttétes tüdőrák tünetei
Előrehaladott tüdőrák esetén sokkal specifikusabbá válnak a tünetek, mint a betegség korábbi szakaszaiban.
Válltáji fájdalmak
A daganat terjedése miatt nyomás alá kerülhetnek a tüdőhöz közeli idegek. Ez a nyomás jellemzően válltáji fájdalmakat eredményez, de kar- és kézfájdalmak is jelentkezhetnek.
A tüdőrák áttétei által okozott tünetek
A tüdőrák áttétei által okozott tünetek attól függenek, hogy az áttét mely szervet vagy szerveket érinti. A tüdőrák leggyakrabban a májba, a csontokba, valamint az agyba ad áttétet.
A tüdőrák májba adott áttéte idővel a bőr és a szemek besárgulását okozhatja, a tüdőrák felismerésének időpontjában azonban még nem feltétlenül okoz tüneteket.
A csontokba adott áttétek következménye a csontfájdalom, leggyakrabban a gerincben, a combcsontban, valamint a bordákban.
Az agyba áttétet adó tüdőrák zavartságot, látászavarokat, féloldali gyengeséget, és epilepsziaszerű görcsrohamokat egyaránt okozhat.
A véres köpet láttán mindenki megijed, és először rosszindulatú tüdődaganatra gondol, és általában azonnal felkeresi orvosát. Pedig a véres köpet hátterében számos más, nem csak tüdőbetegség állhat. Mindenképp tanácsos orvoshoz fordulni, mert az ok kiderítése orvos feladata!
Figyelembe kell venni, hogy a vér a szervezet több részéről is származhat, így az orr- és szájüregből, a hörgőkből, a nyelőcsőből, a gyomorból.
Mi a haemoptoe?
Gyakori orvosi kifejezés a haemoptoe, amiről akkor beszélünk, ha nagyobb mennyiségű habos, világos vörös vérköpés jelentkezik, mely gyakran köhögési ingerrel jár együtt.
Először is a vérzés forrását kell tisztázni, amelyhez szükséges egy alapos kórtörténet felállítása, fizikális vizsgálat, illetve képalkotó eszközök alkalmazása.
Terápiás és diagnosztikai szempontokból is elengedhetetlen a kiváltó tényező pontos feltárása.
A vérzés nem csak a légutakból származhat, lehet: orr-garat-, szájnyálkahártya valamilyen sérülése, ínysorvadás, nyelőcső betegségei (nyálkahártya sérülése, daganata, vénás tágulata), a gyomor betegsége
A tüdőrák tüneteinek jelentkezése előtt is nagy százalékban felismerhető a megbetegedés, amennyiben rendszeresen részt veszünk a megfelelő szűrővizsgálatokon. A kezelés így korán elkezdődhet, és a gyógyulás esélye jelentősen megnőhet.
A tüdőrákban szenvedők gyakran teljesen tünet és panaszmentesek, csak a szűrés vagy egyéb okból végzett képalkotó vizsgálat (röntgen, CT) hívja fel a figyelmet a betegségre.
Kezdeti tünetei szegényesek
Általában a betegség korai stádiumában a tünetek szegényesek, nem specifikusak. Lehet esetleg enyhe köhögés, amelynek a beteg sokszor nem is tulajdonít jelentőséget, továbbá felléphet enyhe hőemelkedés, izzadékonyság. Gyakran nem is maga a tüdőrák, hanem annak valamely áttéte (metasztázisa) okoz először tüneteket, majd az elsődleges daganat keresése során derül fény a tüdőrákra az orvosi vizsgálatok folyamán.
Paraneoplasiás tünetcsoport
Van azonban egy tünetcsoport, mely a tüdőrákra terelheti a gyanút: ezt paraneoplasiás tünetcsoportnak nevezzük. A tünetek igen változatosak, többek között izomgyengeség, hát- és fejfájás, magas vérnyomás, csontritkulás, a bőr felületes fertőzései és érzékenysége figyelhető meg. Ismételten kialakulhatnak vesekövek, ízületi- és izomfájdalmak léphetnek fel, a lábak és a kezek zsibbadása alakulhat ki.
A tüdőszűrés nem száz százalékosan biztos módszere a tüdőrák diagnosztizálásának, hiszen pl. a kisméretű elváltozásokat sem mutatja ki. Ennek ellenére ajánlott a tüdőszűrésen való rendszeres részvétel, mivel a tüdőrákos esetek nagy részét így is tüdőszűrésen fedezik fel. Ennek hiányában csak jóval későbbi stádiumban, rosszabb gyógyulási eséllyel lehet csak felfedezni a daganatot.