Tudnál élni önellátó gazdálkodásban? (beszélgetős fórum)
Önellátásra törekvőben igen.
(Nem 100% -os önellátás, mert olyan szinte lehetetlen, de amit tudok, pl zöldségek, gyümi...)
Lépni is szeretnék már, keresek helyet ehhez, ha tudsz egy megvehető bolygatatatlan, csendes, erdő melletti területet villannyal, kérlek értesíts.
zizzzenek<o>gmail<>com
Állitólag el lesz törölve. Figyelni kell a híreket.
Tegnap reggel beszéltek róla, nem teljesen világos.. ( Kossuth rádió reggeli órákban, hangtárba talán érdemes kutakodni ) Biztosan azé mert vénülök..
Sziasztok!
Nagyon örülök, hogy újra indult a fórum, úgy látom pont nekem való. Remélem még most is figyeli valaki. Mi is egy tanyára költöztünk és az idén elhatároztam, hogy amit csak lehet magamnak termelek meg és nem a boltból fogom megvenni a rengeteg vegyszer miatt "gyönyörű" terményeket. Sok tervem van és örülnék, ha valaki ötleteket adna a további bővítéshez. Én inkább a kertben gondolkodom, már alig várom a tavaszt és baromfit szeretnék jó sokat az udvarra. Gondolkozunk keltelőn is, magunknak, a családnak és el is szeretnék adni napos csibéket.
Figyi! Velem egy nyelvet beszélsz. Én is (mi is) pont így teszünk.
Keressük a lehetőségeket, amit tudunk hasznosítunk, amit tudunk újra értelmezzük.
Az "önellátó gazdálkodás" csak azok számára jelent lemondásokkal teli nyomorgást aki annak akarja érezni.
Én igen is a természet csodáját, a saját magunk által előállított dolgok élvezetét értem ezalatt.
Valamelyik adón (azt hiszem az Ozonon) van a "Világ legzöldebb házai" igaz amerikai szintű, de pl. a bio víztisztító rendszerünk ötletét abból vettük.
A mobil házunk mellé idén szélkollektor kerül...ez is az önellátást, az infra struktúráról való fokozatos leválást segíti majd.
A Duna tévén kora reggel szokott ilyen műsor lenni.
Persze tényleg sokat megtanulhatunk egymástól is, én például a sajtkészítést alapjait teljes egészében egy Hoxás felhasználótól és az ő általa ajánlott dolgokból tanulom.
Sziasztok!
Na kezdődik a "roham". :-) Idén már a 3. sms-t kaptam, hogy mikor tudunk már újra kecske tejet hordani. :-))) Jól indul az év, remélem a lányok érzékelik a lehetőséget és idén is jól fognak tejelni nekünk.
Ezek már nagyon komoly megvalósítások, nem csak tervek.
Mivel én a gazdálkodáshoz nem értek (annak is örülnék, ha a számunkra szükséges élelmiszert egyszer meg tudnám termelni :-) így interneten keresztül, vagy otthon végezhető egyéb munkában is gondolkodok. Biztosan meg lehet oldani.
Nekünk van néhány kecskénk, a nyáron kezdtem kecske sajtokkal kisérletezgetni. Egyenlőre nagy sikere volt, többet is kerestek volna, mint amennyit készíteni tudtunk.
A másik aminek még keresletét látom, az a szárított/ aszalt gyümölcsökből készült kosarak. Ilyeneket csináltunk pl. pedagógus napra a tanároknak, akkor ebből is sokan kértek volna szülinapra...stb.
Sziasztok BUÉK!
Karolina! Nagyon egyet értek azzal amit írsz. Sajnos ma Mo.-on az önellátó próbálkozások vagy a teljes lemondással járnak ezzel remete létet előidézva, vagy az utóbbi "robot utáni próbálkozás". Sajna mi is ez utóbbi csoporthoz tartozunk még, de a célunk, hogy ha az anyagi részen túl vagyunk (már a telek és a ház megvan, az állatok gyarapodnak...) szóval, ha már tényleg el tudjuk látni magunkat és meg tudunk élni a 8 óra robot nékül is, akor usgyi...
Neked is hasonló jókat 2012-ben.:-)
Te hogy kezdted el a változtatást?
Köszi Zsákbamacska a jó témát! A hozzászólások is érdekesek. Az elmúlt időszakban én is sokat gondolkodtam az önálló élet lehetőségein.
Elsősorban a nyugat- és észak-európai ökofalvakat nézegettem az interneten. Nagyon jól működő példák vannak, bár ott teljesen máshogy gondolkodnak mint itthon. (A magyarországiak nem igazán sikeresek.) Ami tetszett a külföldi mintákban, hogy összefogásban, környezettudatosan gondolkodnak és nem a teljes lemondásról hanem a teljesebb életről szól a dolog. Azt látom, hogy pénz, akarat és a gondolkodásmód megváltoztatására együtt van szükség.
Pl.:
-nem gázt, hanem szél-napenergiát..stb használnak, ami pénz kérdés saját víztisztító rendszert építenek (ami viszont nem olyan költséges...)
-közösségben gondolkodnak (pl.: a gyesen lévő anyukák vigyáznak a többi gyerekre, 4 családnak van egy autója és együtt mennek munkába....stb) ez sem pénzkérdés...
A magyar realitás sajnos az, hogy akik elköltöztek "önellátó" vagy ökofalvakba, azok továbbra is min 8 órát dolgoznak + még 2-3 órát utazniuk is kell, így az életmódváltás nem tudott megvalósulni, ami a lényege lett volna a dolognak.
Sajnos a falvakban élők robotolnak x órát a munkahelyükön, hogy ki tudják fizetni az iskoláztatást, fűtést...stb és a "szabad idejükben" robotolnak a kertben, hogy enni is tudjanak...
Szia,
örülök, hogy mást is érdekel a téma! Hogyan kezdtétek? Úgy alakult az életünk, hogy változtatnunk kell, és nem szeretném újra ugyanúgy. Ki szeretném próbálni, amiről mindig csak álmodoztam.
Szió!
Engem elég komolyan érdekel, már sok dologban alakítgatjuk is a saját fenntertásunkat.
Igaz még gyerek cipőben járunk, de a Mobilházunk már meg van hozzá! :-))))
Ábrándozni még szabad, és tényleg ingyen van. :D
Elég elvetni a magot, öntözni, kapálni, gazolni, trágyázni, és aztán tényleg csak a kezünket kell nyújatni érte. :D
Azt azért még hozzátenném, hogy a szárazság, a túl sok eső most is hatással van, aki a piacon vásárolja, az is érzi, aki maga termeli, az is. A jégeső is idén tönkrevert egy csomó házat, és leverte a veteményt.
Tehát ez mind, mind jelen van most is, de mellette még 8 órát le lehet húzni a munkahelyen, hogy legyen áram, plazmatévé, net, kocsi.