Ti milyen sampont, fürdetőt használtatok amikor 2 éves volt a gyermeketek? (tudásbázis)
Nem a márka a fontos, hanem, hogy mit tartalmaz a termék. Sajnos, szinte az összes bolti, és sajnos még a gyógyszertári fürdetők is tartalmaznak SLS-t például, valamint még sok káros összetevőt, amivel tönkreteszik mind a kisbabák, gyerekek, felnőttek bőrét, aztán jöhet a sok káros összetevőtől hemzsegő "bőrregeneráló, bőrhidratáló" testáoló. A Gabi, a Johnon sok káros összetevőt tartalmaz, a Babylove ezeknél jobb. De tényleg, meg kell nézni, hogy mi van a flakonban, mielőtt gyermekünkre, vagy akár magunkra kenjük!
Mitől habzik a habfürdő, sampon, mosószer, mosogatószer stb.?
Ahhoz, hogy egy kozmetikum habos legyen, habképző tenzidet vagy más néven mosóaktív anyagot kell a gyártónak beletennie. Ezek azok anyagok, amelyektől "tisztának" érezzük magunkat, ugyanis olyan erős zsíroldó tulajdonsággal rendelkeznek, hogy leoldják a bőrfelszíni emulziót.
Ebbe a vegyületcsoportba tartozik az összes olyan kozmetikum, ami habzik:
• habfürdő
• tusfürdő
• babafürdető
• intim mosakodó
• sampon, hajbalzsam
• fogkrém
• arclemosók, sminklemosók
A mosóporok és a samponok mosóaktív anyaga általában ugyanaz az agresszív zsíroldó tenzid: egy szulfát vagy foszfát származék.
Ezek a vegyületek találhatóak meg a kutya- és macskafürdetőkben, az autósamponokban, az ipari zsíroldókban, a mosogatószerekben, a sütő- és grilltisztítókban, a felmosószerekben és a
vécétisztítókban is. Egy sampon és egy folyékony mosó- vagy mosogatószer alap hatóanyagösszetételét tekintve annyiban különbözik egymástól, hogy más a doboza és más az illata.
A kozmetikumokban alkalmazott szulfátoknak a bőrre és az egészségre gyakorolt hatását tekintve négy nagyon veszélyes képviselője van:
• Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
• Sodium Laureth Sulfate (SLES)
• Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)
• Ammonium Laueth Sulfate (ALES)
Az SLS-ről már régóta köztudott, hogy mennyire mérgező és veszélyes vegyület, nem véletlen, hogy az ÁNTSZ-nél nyilvántartott veszélyességi, biztonsági adatlappal is rendelkezik.
Az SLES az SLS alkoholos változata, amely enyhébb hatású, viszont a kísérletek szerint rákkeltő nitrozaminokat képezhet a szervezetben.
Miután a fenti két vegyület veszélyessége a szakmán kívül is nyilvánosságra került, a kozmetikai cégek egy része - félve a tudatos vásárlók okozta forgalomcsökkenéstől - lecserélte a Sulfate tenzideket Ammóniumos változatra, amelyek csak nevükben különböznek, de ártalmasságukat tekintve nem maradnak el szódiumos (nártiumos) társaiktól.
Rákkeltő, bőrizgató, nyálkahártya károsító, mérgező hatásukon kívül a bőrt és a szervezet első számú védelmi vonalát – a bőrfelszíni emulziót - kíméletlenül és maradéktalanul leoldják a bőrről, megfosztva immunrendszerétől. Ezen vegyületek "áldásos" tevékenységének köszönhető az a bizonyos száraz, húzódó érzés, a bőrallergiák nagy része, a korai bőröregedés és a - sajnos már csecsemőkorban is jelentkező - ekcéma.
A tiszta vizet ajánlom, de, ha úgy látod, hogy ez nem elég, akkor a Biola termékeket, vagy pedig kecsketejes levendulás, olívaolajos szappant. Persze, ezeket is csak mértékkel.