Főoldal » Receptek » Sütemények, édességek receptjei » Somlói galuska - az eredeti változat recept

Somlói galuska - az eredeti változat recept

A Somlói galuska - az eredeti változat hozzávalói:
10-12 személyre:
A piskótatésztához:
9 tojás
18 dkg cukor
18 dkg liszt
2 dkg kakaó
4 dkg dió
A sárgakrémhez:
5 dl tej
1 rúd vanília
4 db tojás sárgája
10 dkg cukor
3 dkg liszt (vagy ugyanennyi étkezési keményítő)
A puncssziruphoz:
20 dkg cukor
3 dl víz
narancshéj
citromhéj
0,5 dl rum
A csokoládéöntethez:
20 dkg étcsokoládé (ne használjunk ét bevonómasszát, csak valódi csokoládét)
5 dkg kakaópor
5 dkg porcukor
2 dl víz
0,5 dl rum
A töltéshez:
8 dkg mazsola
10 dkg dióbél
A díszítéshez, tálaláshoz:
8 dkg málna- vagy barackíz
2 dkg kakaó
30 dkg cukrozott tejszínhab


A Somlói galuska - az eredeti változat elkészítési módja:
Háromféle piskótát sütünk, egy simát, egy diósat és egy kakaósat. Sima: 3 tojás, 6 dkg liszt, 6 dkg porcukor Diós: 3 tojás, 6 dkg porcukor, 2 dkg liszt, 4 dkg darált dió Kakaós: 3 tojás, 6 dkg porcukor, 4 dkg liszt, 2 dkg kakaópor A szokásos módon piskótát sütünk. A tojásokat szétválasztjuk, a sárgáját 4 dkg cukorral habosra keverjük, a fehérjét habosra verjük (félidőben hozzáadunk 2 dkg cukrot). A fehérjehabot a sárgájához keverjük, majd lazán hozzákeverjük a lisztet, sütőpapírral bélelt tepsibe vagy sütőlemezre borítjuk, és egy kb. 15x25 cm lapot sütünk belőle (1 cm magas). A diósnál és a kakaósnál ugyanezt az eljárás követjük, itt a diót, illetve a kakaót keverjük össze a liszttel, ezután keverjük a tojásos-cukros részhez. A puncssziruphoz az összetevőket - a rum kivételével - forrásig melegítjük, kihűtjük, ezután beleöntjük a rumot. A sárgakrémhez a tejet a vaníliarúddal felforraljuk, a cukrot, a tojássárgákat és a keményítőt (vagy lisztet) egy kevés tejjel simára keverjük, és a forrásban lévő tejhez adjuk állandó keverés mellett. Amint besűrűsödött, félretesszük. (Még forrón, de már a tűzhelyről levéve belekeverhetünk 3 tojásfehérjéből készült kemény habot is.) A csokoládéöntethez a vizet, a kakaóport, az apróra tördelt csokoládét és a porcukrot felfőzzük folyamatos keverés mellett, néhány perc lassú forralás után a tűzhelyről levéve beleöntjük a rumot. Főzéskor hígnak tűnhet, de kihűléskor kellően sűrűvé válik, álljunk ellen a kísértésnek, ne használjunk keményítőt, pudingport, stb. A töltéshez a mazsolát (ha szükséges) néhány órára beáztatjuk (rum vagy langyos víz). A diót késsel durvára vágjuk (nem daráljuk). Összeállításkor egy tepsibe vagy szögletes üvegtálba helyezzük a sima piskótalapot, meglocsoljuk a puncsöntet egyharmadával, rásimítjuk a sárgakrém felét, meghintjük a dió és a mazsola felével. Rátesszük a kakaós piskótát, meglocsoljuk a puncsöntettel, rákenjük a krém másik felét, dióval, mazsolával szórjuk. Legfelülre a diós lap kerül, megöntözzük a maradék puncsöntettel, vékonyan megkenjük baracklekvárral, dúsan megszórjuk kakaóporral. Néhány órára hűtőbe tesszük. Tálaláskor a somlóiból fagylaltkanál, esetleg evőkanál segítségével egy tányérra vagy laposabb tálkába négy darabot gúlaszerűen felhalmozunk, bőven meglocsoljuk csokoládéöntettel, tejszínhabbal díszítjük. Adagonként legcélszerűbb tálalni.

2010 őszén egy internetes szavazáson a somlói galuska lett Magyarország kedvenc süteménye. Igazából nem is sütemény ez, hanem (tányér) desszert, és (ha már kedvenc édesség lett), gondoltam, feltöltöm ide az eredeti receptet. Eredetit írok, és arra is gondolok, hiszen ez az étel nem hosszú időkön át különböző konyhákban csiszolódott, homályba vesző eredetű fogás, hanem egy ember által megalkotott finomság, Szőcs Béla József cukrászmester alkotása, az 1958-as brüsszeli világkiállítás magyar pavilonjának éttermében mutatták be a Gundel étterem szakemberei. Nevét - a közhiedelemmel ellentétben - nem a marcali medencében fekvő Somlóról, hanem a Somlyó-hegyről kapta, melynek tövében a cukrászmester évtizedekig lakott. Bár a recept mindig is nyilvános volt, és ma is könnyen elérhető (az örökösök szerint ők ismerik az igazit, legyen így :) ), talán nincs még egy recept, amit annyian és annyiféleképpen megcsúfoltak volna, üzletszerűen.

Mindenkinek azt javaslom, próbálja ki az eredeti elkészítést, aztán még egyszer, és még egyszer, majd az ötödik-tízedik alkalom után változtasson, ha úgy gondolja. Én sokadszorra is maradok az eredetinél. :)

A titok – ha létezik - a felhasznált alapanyagok minőségében és a desszertet alkotó alapkészítmények kidolgozottságában, elkészítésének színvonalában rejlik. Nyilvánvaló, hogy minél jobb piskótát, sárgakrémet, csokoládéöntetet, stb. készítünk, annál jobb a végeredmény is, ehhez azonban gyakorlás, tapasztalat kell, amit semmilyen leírás nem adhat meg. Ha változtatunk is, azt mindig tegyük úgy, hogy egyszerre csak egy összetevő mennyiségét módosítjuk, figyeljük meg a végeredményt, és a szerint alakíthatjuk a továbbiakban. Ugyanígy járjunk el a technológiáknál is: ha módosítunk a sütés hőfokán – idején, máson ne alakítsunk egy időben, mert nem tudjuk, melyik módosítástól kaptuk az adott végeredményt.
A munkafolyamatok egyike sem bonyolult, egészen kevés konyhai gyakorlattal is sikerülni fog egy olyan desszertet elkészíteni, mely a legtöbb étterem e néven árult édességét felülmúlja. A közepesen bonyolult minősítést csak a sokféle elkészítendő összetevő (és a keletkező sok szennyes edény) miatt választottam.

A jó somlói könnyed, sokféle ízű, kellően puha és szaftos, nem túl édes, tetején lágyan csorduló, kesernyés csokoládéval, édes habrózsákkal... Jó étvágyat, jó Somlóit! :)

A recept: Endorf


Kategória: Sütemények, édességek receptjei


A somlói galuska - az eredeti változat elkészítési módja, hozzávalói és a sütéshez/főzéshez hasznos tanácsok.

Ha ez a recept tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook