Munkaügyi joggal foglalkozó segítségét kérném! (beszélgetés)
Ezt egy munkaüggyel foglalkozó jogászt is felkereshetsz, mert az információt kötelessége szolgáltatni számodra, hogy a te ügyeddel mindenképp tisztában legyél. Sajnos én azt tudom,
hogy a munkáltatók nyeregben érzik magukat és már nem jótékonysági hivatal egyik sem. Azt hiszem ezt hazánkban elrontották teljesen, hiszen valamikor mindenkinek meg volt a biztos megélhetése és közel sem jelentett akadályt egy elhelyezkedés. Ma már mások az elvárások, de sokszor a mérce elég magas és a követelményeknek szinte nem olyan könnyű megfelelni. Üdv.Ágnes
A szabidat 15 nappal korábban kell bejelentened.
Ha a munkáltató küld szabira, akkor neki viszont 30 nappal korábban írásban kell értesítenie téged.
Én úgy tudom, hogy szabis ütemtervet azért kell készíteni, mert az üzemi tanácsnak kell leadni.
Így van! Mindig is szemetek voltak a főnökök, mintha nekük nem lett volna gyerekük, mintha a feleségük nem szült volna, mintha nem lettek volna betegek soha a gyerekei...az ilyen dolgokat miért nem tudja egy "un." férfi megérteni, attól a pillanattól, amikor kinevezik főnöknek?
Kérdeztem én is már, hogy mit szólna, ha a feleségével bánnának úgy, mint ahogy ő velünk, nőkkel?
Biztos vagyok benne,hogy az ilyen főnök otthon egy papucs, és a munkahelyen próbálja megleckéztetni az asszonyokat? Pedig csak a sajátjával kellene csak foglalkoznia és otthon!
Az a bizonyos szabadságolási terv március végéig kell elkészüljön. Ezt a munkáltató kérése alapján írják be, de a munkavállaló dönthet máshogy.
Minden a főnökség hozzáállásán múlik, itt előtérbe kerül az emberi megértés, amiről mostanában igencsak elfeledkezik mindenki! :(
Csak nagy vonalakban: te a szabid 25 %-ával rendelkezel, a többivel a munkáltató. A saját "részedet" legalább 2 héttel (vagy 30 nappal??? erre most nem emlékszem pontosan) elöre be kell jelentened, hogy mikor veszed ki. A "munkáltató részét" is elöre közölnie kell veled, hogy mikor akar küldeni. Az is szabály, hogy éves szabitervet kell készíteni mindenhol, amit írásban ismertetni kell a dolgozókkal. A már megkezdett szabiról visszarendelhetö az ember, de csak gazdaságilag nagyon alaposan indokolt esetben és az emiatt bekövetkezö anyagi kárt meg kell téríteni.
Szóval papíron sokkal szarabb ez az egész, mint azt mi a gyakorlatból képzelnénk... (Úgy értem, a többség azért ennél szabadabban veszi ki a szabit.)
Fontos: nem emlékszem minden részletre pontosan, lehet, hogy valamiben tévedek, de az alapok így vannak. Valamint: a jogszabálytól el lehet térni munkaszerzödésben vagy kollektív szerzödésben, de csakis a munkavállaló javára.
A szabadság kiadása
"134. § (1) A szabadság kiadásának időpontját - a munkavállaló előzetes meghallgatása után - a munkáltató határozza meg.
(2) Az alapszabadság egynegyedét - a munkaviszony első három hónapját kivéve - a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét a szabadság kezdete előtt legkésőbb tizenöt nappal be kell jelentenie."
Sajnos nem te rendelkezel a teljes szabadságoddal, hanem a munkáltató. :(
Van egy bizonyos százalék, amiről viszont Te dönthetsz, hogy mikor akarod kivenni, de a többiről a munkáltató dönt.
További ajánlott fórumok:
- Ha sikerült állást találnom, akkor a munkaügyi központba be kell vinnem az igazolást, szerződést, hogy foglalkoztatnak?
- Munkaügyi jogász segítségét kérném
- HR-esek, munkaügyisek segítségét kérném!
- Munkajogász, ügyvéd, munkaügyis segítséget keresek, tudna valaki segíteni?
- Munkaügyi kérdésben kérnék segítséget, esetleg munkanélküli hivatalban dolgozik valaki?
- Munkaügyi dolgokban jártas segítségét kérném!