Milyen típusú adózást lehet választani netes használtcuccok árusításához? (tudásbázis)
"Az ingó vagyontárgyat értékesítő magánszemélyt eltérő adókötelezettségek terhelik attól függően, hogy az értékesítés gazdasági tevékenység keretén belül, vagy azon kívül történik. A gazdasági tevékenység a személyi jövedelemadóban a jövedelemszerzés jogcímét változtatja meg, míg az általános forgalmi adóban a gazdasági tevékenység keretében történő ingóértékesítés megalapozhatja a magánszemély áfaalanyiságát. Továbbá, miután adóköteles tevékenységet (meghatározott kivételekkel) kizárólag adószámmal rendelkező adózó folytathat, ezért a gazdasági tevékenység keretén belül értékesíteni kívánó magánszemély – az adószám megállapítása érdekében – köteles az állami adóhatóságnál bejelentkezni."
Mivel gazdasági tevékenységként szeretnél eladni szükséged lesz adószámra.
Viszont (valahol olvastam) éves 6 millióFt alatt választhatod az alanyi áfamentességet.
Az adószámos magánszemély lét veszélyei
Sokat beszélgetek induló vállalkozókkal, és mostanában szinte minden második ember kérdése a “hetes adószámmal” kapcsolatos, azaz az adószámos magánszemély léttel. Ezért úgy döntöttem írok megint róla, ráadásul a szokásostól kicsit eltérően, most pontos törvényi hivatkozásokat is hoztam.
Az adószámos magánszemély valahol a magánszemély és az egyéni vállalkozó között helyezkedik el, mert még magánszemély, de már van adószáma.
Aki régóta követ, az nagyon jól ismeri a véleményemet, miszerint én soha senkinek nem szoktam ezt a megoldást javasolni. Mivel ha valaki már vállalkozáson töri a fejét, azaz nem csak hobbi szinten készít/árul dolgokat rokonoknak, barátoknak, akkor bizony az már egy rendszeres, üzletszerű gazdasági tevékenység. Nem számít, hogy mekkora értékben adunk el, az se hogy mekkora nyereségünk származik belőle. Ha egész évben 10.000 Ft a nyereségünk, miközben kéthetente vásározni járunk vagy a weben értékesítünk, azt bizony már rendszeres gazdasági tevékenységgé fogják minősíteni.
De nézzük, melyik jogszabály is mondja ki mindezt!
A 2009. évi CXV. törvény az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről 2.§ (1) mondja ki, hogy “Magyarország területén természetes személy a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló törvény szerinti letelepedés keretében üzletszerű – rendszeresen, nyereség- és vagyonszerzés céljából, saját gazdasági kockázatvállalás mellett folytatott – gazdasági tevékenységet egyéni vállalkozóként végezhet.”
Az sem változott, hogy a 7-es adószámot hivatalosan kizárólag csak kereskedelmi szálláshely szolgáltatásra és ingatlan bérbeadásra szabad használni. Ezt a szabályt pedig itt találjuk:
EV + Kata
Gondolom az összeghatárt nem fogod átlépni az elején.
A Kata az egyéni vállalkozó egyik választható adózási formája.