Milyen hátrányos következménnyel jár, ha a Munkaügyi Központ töröl az álláskeresők nyilvántartásából? (tudásbázis)
Fodorka,
én egy harcos típus vagyok, biztosan nem ijednék meg egy fellebbezés megírásától. Hajrá! :-)
A Munkaügyi Központ vezetőinek és egyéb ügyintézőinek térdszalagrendje még nem garancia arra, hogy nem tévedhetnek, - főleg, ha nem is tudnak arról, hogy a munkáltató megtévesztette őket. Mert hát itt arról van szó, igaz? Törölték a regisztrációdat, mert nem fogadtad el az állást. No, de miért nem fogadtad el? Hát ezt kell a tudomásukra hozni.
Szia Regus,
van még időm a fellebbezésre, de egyelőre nem döntöttem, ugyanis a "fellebbviteli" intézményt a jól végzett munkájáért a közelmúltban díjazták és a felső vezetők között is akadnak ilyen-olyan - régebbi keltű - kitüntetéssel bírók. Az emberek pedig általában nem szoktak széllel szemben ...ni.
Te mit tennél a helyemben? Vállalnád-e (kedvenc versem szerint), hogy "...az úton menni kell. Egyedül is! Elsőnek, elöl indulni el."
Szia Fodorka,
ha még nem késtél el, fellebbezd meg! Úgyis az a baj, hogy mindenki hagyja magát, - egyszer valakinek el kell kezdeni! :-)
Regus,
első felindulásomban a fellebbezésre gondoltam én is, de azután kissé lehiggadtam és most hezitálok, hogy megtegyem-e,ugyanis:
- azon túl, hogy leírom, nem tudom semmivel bizonyítani, hogy az elmondottak szerint történtek meg a dolgok; elfogadja-e ezt indokként az a Munkaügyi Központ, amelyik már 06.29-től törölte a munkavállalót, holott a "sikertelen" tárgyalás a két fél között 06.30-án zajlott (a dátumokkal egyébként más helyen is baj van);
- az Mt. 106. §-ára való hivatkozással nem tűnik szabálytalannak - megfelelő írásbeli dokumentálás mellett! - az efféle alkalmazás, felénk - mondhatni - ez a bevált gyakorlat;
- az általad említetteken kívül semmiféle hátrányos következménye nincs a törlésnek.
Bár nem vagyok egy bosszúra szomjas ember, elgondolkodom: a nyári nagy melegben nem kellene-e egy kis "szelet vetni"?
Fodorka,
ez esetben viszont érdemes megfellebbezni a törlést, hiszen a munkáltató szabálytalanul akarta alkalmazni, és ezért utasította el a munkavállaló az ajánlatot! Ezt a fellebbezés indoklásaként le kell írni. A "kedves" munkáltató még egy ellenőrzést is kaphat a nyakába ezért!
Regus,
köszönöm a tájékoztatót, ez így egyértelmű.Az én problémám az következő: adott egy 50 év feletti (építőipari) szakmával rendelkező munkavállaló, akit szakképzettséget nem igénylő munkakörben, 6 órás rész-munkaidőben foglalkoztatnának papíron a min.bér időarányos részéért, de a valóságban teljes munkaidőben dolgozna a saját szakmájában (hogy mennyiért, azt nem tudni, mert idáig nem jutott az ügy). A munkaerő-közvetítő lapot a (majdnem) munkáltató küldte vissza a Munkaügyi Központnak, amely - egyelőre nyitott fellebbezési határidővel - törölte az illetőt a nyilvántartásból.
Egyébként mindenben egyetértek Veled, teljesen feleslegesen gerjesztik a feszültséget az emberek között. Sajnos az álláskeresők nagy többsége nincs tisztában a jogaival, nem ismeri a - szinte naponta - változó, olykor nehezen érthető jogszabályokat, ezért ki van szolgáltatva a "mindent - jobban - tudó" munkáltatónak, kénytelen elfogadni anyagilag - is - megalázó munka lehetőségeket.
Fodorka,
a jogszabály értelmezése körül rengeteg vita alakult ki. Olvasd el a Munkaügyi Értesítő ide vonatkozó tájékoztatóját: [link]
De a jogszabályon túl, gondoljunk bele: mennyire lenne igazságos, hogy ötvenen felül ugyanannyit keressen például egy középfokú végzettségű, felelős beosztású ügyintéző, és egy 8 általánost végzett takarítónő? Persze, a munkáltató adhat a bérminimumnál többet is, de ha a jogszabályon belül maradunk, a fenti ellentmondás nem lehetett célja a jogalkotónak. És nem véletlen, hogy nem a rendelet 2. szakaszában említik meg külön az ötven felettieket, hanem a 4. §-ban, ahol a középfokú végzettséget igénylő munkakörökről rendelkeznek. Ha nem számítana a szakképzettség,a középfokú végzettség, akkor ezt megtehették volna már a 2. §-on belül is.
De tudod, mi a legnagyobb baj? Hogy nehezen értelmezhető jogszabályokkal összeugrasztják az embereket egymással, és amíg forintokon vitáznak, addig nem érnek rá azzal foglalkozni, mi is történik a fejük felett... :-(
Sajnos, úgy néz ki, hogy csak szakképzettséget igénylő munkakör betöltése esetén jár ez az összeg.
Idemásolok neked egy részletet egy hivatalos állásfoglalásból:
"Az 50. életévét betöltött munkavállalónak is abban az esetben kell a garantált bérminimumot fizetni, ha olyan munkakörben dolgozik, amely betöltéséhez legalább középfokú iskolai végzettség, illetőleg szakképzettség szükséges. Ebben az esetben viszont nincs jelentősége annak, hogy az 50 év feletti munkavállaló milyen mértékű gyakorlati idővel rendelkezik az adott szakma vonatkozásában, megilleti őt a garantált bérminimum magasabb összege, azaz a havi 86 300,- Ft."
Szia Regus!
Köszi a gyors választ!
Eddig sem kaptam semmi támogatást (nem járt), de mivel nem fogadtam el egy állást, így töröltek a nyilvántartásból.
Szia Fodorka,
ha nem vagy regisztrált álláskereső, akkor nem vehetsz részt a Munkaügyi Központ által szervezett ingyenes tanfolyamokon (nyelvtanfolyam, stb.), illetve, ha felvesznek valahova dolgozni, a munkáltatód nem kaphat utánad(esetlegesen járó)bértámogatást. Úgy tudom, ezeken kívül nincs más hátránya, ha már kimerítetted a támogatásokat.
További ajánlott fórumok:
- A duci Jucik hátrányos helyzete
- Hatékony álláskeresési fortélyok
- Az abortusz következményei
- Ha nincs vagy nem lesz gyereked hátrányos helyzetű nyugdíjas leszel. Ez komoly?
- Hétköznapi fordulat, meglepő változás. Mindennapi következmény?
- A munkaügyi által kötelezően részt kell vennem, egy 1 hetes álláskeresési klubban. Ha nem megyek, akkor milyen következményei lehetnek?